Проф. Цоков е временно назначен, ще има конкурс за директор на Института по образованието.
Това каза в предаването "РадиоТочка" министърът на образованието Красимир Вълчев във връзка с медийна информация, че доскорошният служебен министър на образованието проф. Галин Цоков вече е директор на Института по образованието - структура към МОН, създаден от него, докато беше начело на Министерството. Той беше на този пост от юни 2023 г. до януари 2025 г. в правителството на Николай Денков и после в двата служебни кабинета на Димитър Главчев.
"Няма конфликт на интереси, защото аз предложих на проф. Цоков и аз го назначих (за директор на Института по образованието - б.р.), защото е професор по педагогика. Мисля, че той е един от хората, които могат да организират екип и да направят добри анализи. А е и в течение на всички политики, които са започнали в системата и изискват аналитично обезпечаване, примерно тази да променим учебните програми, да променим оценяването на учениците, за да бъде насочено то повече към функционалност на знанията, а не към възпроизвеждане и заучаване. Той е един от хората, който може да ни помогне да направим тези политики", обясни още Вълчев.
Пред БНР министърът на образованието коментира ще има ли и с колко покачване на заплатите в бранша, като подчерта, че има "увереност, че ще бъде запазена тази сума за увеличение на възнагражденията, която беше в проектобюджета на служебното правителство, която достига за 12,6% увеличение от 1-ви януари или 15% увеличение от 1-ви март":
"Във втория случай необходимата сумата за 2026 г. ще бъде по-висока. Ако увеличим с 15% ние ще запазим и съотношението спрямо средната заплата за страната, защото тя расте, съответно учителските заплати също трябва да растат".
Оценката на т.нар. добавена стойност е много трудно да се направи и заради нея трябва да има външно оценяване, подчерта Красимир Вълчев.
"Образованието е неосезаем продукт и трудно се оценява. Имаме оценки на учителите. Планираме да предложим промени в Закона за предучилищното и училищното образование, така че да обединим двете оценки и да имаме ежегодна оценка на труда на учителите. Вероятно от следващата учебна година".
Много повече си заслужава да има матура по математика, отколкото външно оценяване в 10-и клас, защото не го използваме достатъчно това оценяване, каза министър Вълчев и добави, че "50% от оценките по математика са слаби, а няма как да просперираме като общество, ако децата нямат математически умения".
"Проблемът не е толкова и само матурата по математика. Разговорът за това как мотивираме децата приключва с матурата по математика, не започва. Имаме проблем с учебните програми, те са много амбициозни, учениците препускат, няма време за затвърждаване на знания, упражнения, решаване на задачи. Ние ги демотивираме, особено в прогимназиален етап. ... Имаме и поколенчески проблем, който се наблюдава във всички страни. Той е свързан с продължителното взаимодействие с екрани, което пречи най-вече на умението за концентрация. От това страдат резултатите по математика. Има и недостиг на учители по математика".
Дори сега да се предложи въвеждането на задължителна матура по математика след 12-и клас в закона, тя ще бъде въведена най-рано след 4-5 години, прогнозира министър Вълчев.
Интервюто на Илия Вълков с Красимир Вълчев в предаването "РадиоТочка" можете да чуете от звуковия файл.
Военни плановици бяха призовани да помогнат за справяне с нарастващите планини от боклук по улиците на втория по големина английски гад Бирмингам след едномесечна стачка на служителите по чистотата. Членовете на профсъюза “Юнайт“ са в пълна стачка от 11 март, заради спор за заплащането, довел до хиляди тонове несъбран боклук, в резултат на което..
Британският външен министър Дейвид Лами призова Израел да прекрати нападенията срещу болници в Газа, след като пострада едно от малкото функциониращи здравни заведения в територията. Болницата в Северна Газа, управлявана от Ерусалимската епархия, беше улучена рано в неделя, което наложи евакуация на пациентите. Малко медицинско заведение преди войната,..
От Велики понеделник започва Страстната седмица, през която християнският свят съпреживява последните дни от земния живот на Исус Христос. Седмицата преди Великден се нарича "Страстна" поради страданията на Христос и "Велика", защото е възпоменание великите събития от последните му земни дни. През Страстната седмица богослуженията са..
Кипър е в решаващ етап на усилията си за присъединяване към програмата на САЩ за премахване на визите за пътувания. Американски екип ще е на посещение на острова през тази седмица като част от процеса за окончателно одобрение на безвизовия режим, съобщиха в неделя от посолството на САЩ в Никозия. Мисията се провежда в рамките на установения процес на..
Стотици жители на Ямбол и региона се включиха в благотворителната кампания за събиране на средства за ремонт на най-старата църква в града – „Св. Троица“. На Цветница беше организиран и голям базар с ръчно приготвени сувенири, сладкиши и напитки. Кампанията за събиране на средства продължава вече осма година, като междувременно..
В Сливен от утре стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..
Гражданската гвардия в Испания обяви, че е разбила мрежа за трафик на марокански мигранти от Румъния на Иберийския полуостров. В Мурсия са арестувани четирима души, заподозрени като организатори на престъпната дейност. Според разследващите, трафикантите набирали марокански имигранти, които искат да влязат в Испания. След като са платили по..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..