Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

| обновено на 16.02.25 в 06:35
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене, увеличаване на физическата активност. По думите му всеки трети, засегнат от рак на бял дроб, е пушач, а с 20% се увеличава рискът от рак на бял дроб за пасивните пушачи. Хората, които са над 50-годишна възраст и пушат от 20 години, трябва на всеки три години да се подложат на скрининг за рак на бял дроб, добави лекарят.

„Статистиката сочи, че в България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души, като това заболяване е на второ място след рака на простатата при мъжете и рака на гърдата при жените. За съжаление ракът на белия дроб е най-смъртоносното онкологично заболяване. 

Това се дължи основно на широкото разпространение на тютюнопушенето в България и замърсения въздух. Хората не бива да се страхуват да посетят своя лекар, въпреки че имат много добър достъп. 

Ако човек има непреминаваща кашлица в продължение на 20 дни или храчи кръв, това може да е сигнал за някакъв процес и задължително трябва да посети специалист.

А след това има достатъчно диагностични методи да определят на какво се дължат симптомите. Освен известните до момента начини за поставянето на диагнозата, при рака на белия дроб могат да се използват и компютърни алгоритми. Чрез тях се създават компютърни програми, които са по-способни да идентифицират рак при компютърна томография, отколкото рентгенолозите и патолозите. 

В едно проучване на изкуствения интелект, изследователите обучиха компютърна програма да диагностицира два вида рак на белия дроб с 97% точност, както и да открива свързани с рака генетични мутации“.

Проф. Костадинов препоръча още като профилактика хората да спрат пушенето, да избягват пасивното пушене и вредни вещества, да се хранят здравословно и да спортуват повече.

Интервю на Евелина Стоянова с проф. Костадинов чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20