Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Няма никакво съмнение, че има престъпление в това, което видяхме пред Дома на Европа"

Йонко Грозев: България е уникална с "китайската стена" между изпълнителната власт и прокуратурата

"Навсякъде в Европа изпълнителната власт има сериозни инструменти да влияе върху работата на прокуратурата"

| Интервю
Йонко Грозев
Снимка: Мария Филева

"Никъде по света няма такава "китайска стена" между изпълнителната власт и прокуратурата, България е уникална в това отношение. Тази уникалност е основният проблем за нефункционирането на системата е един от основните проблеми. ... Не е нужно основно пренаписване на Конституцията, а да се разграничи окончателно управлението на съда от управлението на прокуратурата и да бъде въведен по отношение на прокуратурата един по-сериозен елемент на политическо участие, свързано с яснота на това участие и съответно носене на политическа отговорност. В момента политическото влияние го има, но то е не само върху прокуратурата, където е легитимно, а е и върху съда, и то е зад кадър, за него не се носи политическа отговорност. ... Общественият интерес е да имаме ясна политика по отношение на осъществяването на наказателна отговорност. Осъществяването на наказателната политика минава през легитимно влияние върху прокуратурата, защото тя е единствената, която държи правомощията да повдигане на обвинения и внасяне на обвинения в съда. Няма как да се осъществява наказателна политика без някакво участие в управлението на прокуратурата. Навсякъде в Европа изпълнителната власт има сериозни инструменти - примерно, назначаване на прокурори - за това да влияе върху работата на прокуратурата". 

Това каза пред БНР бившият съдия в Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) Йонко Грозев, номиниран от граждански организации, юристи, университетски преподаватели и общественици за съдия в КС от квотата на парламента. Преподава в Софийския университет, Нов български университет, както и в обучения за вече практикуващи юристи, а опитът му в съдебната практика включва участие в ключови дела за защита на правата на гражданите в България.

Йонко Грозев изтъкна, че прокуратурата не трябва да е част от изпълнителната власт, "но по отношение на управлението на най-високо ниво в прокуратурата - е абсолютно задължителен елемент, ако искаме да променим нещо в системата".

Една по-ясна политическа отговорност за управление на съдебната система и най-вече за управление на прокуратурата, която навсякъде по света има силна връзка с изпълнителната и законодателната власт, която задава приоритетите в наказателната политика, е нещо, което трябва да променим, подчерта той и добави:

"По отношение на съдилищата трябва има една по-голяма дистанция. И това разграничение, което в България за съжаление не съществува, то е в някаква степен резултат от Конституцията от 1991 г., в някаква степен - резултат от последващи решения и практики, е нещото, което дългосрочно трябва да променим".

"Мотивацията ми е ясна. С измененията в Конституцията парламентът заяви, че иска една по-голяма роля на КС в защита на основни права. Бяха изменени правата за сезиране на КС, за да може той да има по-активна роля, която мина през комуникация и с европейските съдилища. В момента усещането е, че КС може да има по-активна роля в този процес, което отговаря на критиката, че ние сме само консуматори на правила, наложени отвън. Решавайки проблеми, задавайки своите аргументи и визия, проактивно да участва в това, което ще бъде общото европейско право", обясни той.

Влизането на Конституционния съд (КС) по-активно в редовото правораздаване, ще му позволи да се отстрани от доминиращия до този момент политически проблеми, които създават усещането за по-голяма политическа пристрастност на институцията.

Във връзка с протеста на "Възраждане" в София срещу присъединяването на България към еврозоната, при който бяха ранени полицаи и беше запалена вратата на Дома на Европа, а сградата беше нацапана с червена боя, Йонко Грозев заяви, че "няма никакво съмнение, че има престъпление в това, което виждаме":

"Въпрос е на ефективно разследване и повдигане на обвинение".

Интервюто на Явор Стаматов с Йонко Грозев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл и да видите видеото.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бен Кий

Бившият началник на Кралския флот беше лишен от званието адмирал след афера с колежка

Британското министерството на отбраната съобщи, че е прекратило службата на бившия началник на Кралския флот Бен Кий след разследване на неговото поведение, което доказа, че е имал афера с по-млада колежка. Бен Кий беше отстранен от длъжност през май, след като беше започнато разследване за предполагаема връзка с колежка. Пълното разследване е довело до..

публикувано на 03.07.25 в 03:59
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

Обединеното кралство забрани "Палестинско действие" като терористична организация

В Обединеното кралство депутатите гласуваха за забрана на "Палестинско действие" като терористична организация, въпреки някои опасения на правозащитници, че този ход може да се окаже удар върху легитимните форми на протест.  Във Великобритания искат да забранят групата "Палестинско действие“ Проектът за заповед за изменение на Закона за..

публикувано на 02.07.25 в 22:00

Азербайджанци у нас осъдиха смъртта на граждани от азерски произход в Екатеринбург

Азербайджанската диаспора в България осъди действията на руските сили на реда, които са довели до смъртта на граждани от азерски произход в град Екатеринбург. От сдружението призовават международните правозащитни организации да обърнат внимание на случаите в Руската федерация, при които се говори за "етническа престъпност" и се подбужда омраза..

публикувано на 02.07.25 в 21:50

Младите лекари очакват одобрен законопроект за заплащането на труда им до края на юли

Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" очакват до края на юли да има одобрен от парламента законопроект, с който се определя минималното заплащане на труда на медицинския персонал. Това стана ясно след организирана от тях дискусия по темата, която се проведе в Народното събрание. Протестиращите поискаха минималната заплата за лекар без..

публикувано на 02.07.25 в 21:46

Иран спира сътрудничеството с МААЕ

Иран спира сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия. Президентът на страната Масуд Пезешкиан утвърди решението, което бе гласувано миналата седмица от иранския парламент с аргумента, че агенцията взима страната на външните врагове на Ислямската република. Иран увери, че служителите на МААЕ в страната са в безопасност С..

публикувано на 02.07.25 в 21:12

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов излезе с позиция по скандала

Отстраненият зам.-кмет на Кюстендил Кристиян Иванчов от "Продължаваме промяната" излезе с позиция по скандала. Според него решението да бъде махнат е взето едностранчиво от градоначалника инж. Огнян Атанасов и без да е разговаряно с него. Служители на Общината разказват, че двамата били приятели, но във вторник имали остро пререкание по..

публикувано на 02.07.25 в 20:05
Активисти на

40 организации от Европа настояват за по-бързо въвеждане на директивата за делата шамари

40 организации от над 15 европейски държави се обединяват , за да настояват за по-бързото приемане в националното законодателство на директивата срещу т.нар. дела шамари , които се използват, за да заглушат граждански организации и журналисти.  В България организациите, които настояват за по-бързото транспониране на европейската директива, са..

публикувано на 02.07.25 в 19:55