Това заяви пред БНР д-р Иван Маджаров, зам.-председател на БЛС.
Заложеният в проектобюджета на НЗОК механизъм за контрол върху разходите за болнична помощ предизвика протестна готовност сред лекарското съсловие и ръководителите на болници у нас. От БЛС виждат в механизма едностранно и автоматично преизчисляване на цените на клиничните пътеки и сериозен риск за качеството на предоставената медицинска помощ. От организацията настояват за отпадането му и изработване на друг – без да се ощетяват финансово болниците.
Д-р Маджаров отбеляза, че това противоречи на философията на Закона за здравно осигуряване.
"Там е казано, че се договарят цени и обеми за съответната година".
Има други механизми, обясни той в предаването "Нещо повече".
"Има актуализация на бюджета, прехвърляне на средства за заплащане. Никой никога не е предлагал по средата на годината да намали цените, за да запази макрорамката.
Не всичко минава през разговори за брой пациенти, а и през реалната себестойност на пътеките".
Намаляването на цената на клиничната пътека не е мярка, която би довела до ограничаване на потреблението и намаляване на т.нар. фиктивни хоспитализации, обясни още д-р Маджаров.
"Фокусирането само в болниците няма да реши никакъв проблем".
Адв. Силвия Величкова, член на Надзорния съвет на НЗОК, също смята, че "това не е механизъм за контрол, а начин за ограничаване на разходи".
"Проявява се самоцелна грижа към бюджета. Това е тенденция, която много пъти се забелязва в подхода на НЗОК – да се грижи за бюджета, а не за медицинската помощ и нейното качество.
Прехвърля се отговорността от липсата на контрол върху лечебните заведения и пациента. Те ще са потърпевши от този т.нар. "механизъм". Това може да доведе до по-голямо доплащане от тяхна страна, включително нерегламентирано. Би могло да създаде единствено проблеми и за изпълнителите на медицинска помощ, и за пациентите.
Контролът ще бъде по-ефективен тогава, когато и пациентът участва".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
В съответствие с чл. 41, ал. 1 от Закона за защита от дискриминация президентът Румен Радев издаде укази за назначаване на членове на Комисията за защита от дискриминация (КЗД). От квотата на държавния глава за членове на КЗД президентът Радев определя Иво Христов Петков, Лазар Манолов Лазаров, Наско Руменов Атанасов и Бойка Ивайлова Чернева. Това..
Сънародниците ни в Босилеград не хващат сигнала на БГ телевизия, а на отделните места, където го има, сигналът е некачествен. Това каза на среща в Кюстендил директорът на културно-информационния център "Босилеград" Иван Николов и дошлите с него босилеградчани. Проблемът е от години, добавиха те. Няма и GSM покритие на български оператор...
Силни ветрове над Егейско море промениха трафика на фериботите. Отменени са морските връзки към повечето острови поради съображение за сигурност. Закупените билети за днес и утре са валидни без заверка. Няколко часа преди заминаване пътниците да се свържат с пристанищните власти, препоръчват транспортните компании. Предупреждение за опасно..
България се присъедини към Европейската конференция по молекулярна биология, след като Народното събрание единодушно ратифицира споразумението. Европейската конференция по молекулярна биология е създадена през 1969 г. с идеята да бъде еквивалент на ЦЕРН. Присъединяването на страната ни ще повиши сътрудничеството в сферата на природните науки..
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов беше категоричен, че ГЕРБ не стои зад протестите на транспортните работници в София. "Как ще стоим? Това просто е абсурдно вече и хората си го казват защо протестират. Ако трябва да се върнем назад, аз когато станах кмет, нямах нито един общински съветник и си направих мнозинство, с което да работи общината. Ако..
В неделя, 18 май, в 11.30 ч. край паметника на Васил Левски в София ще се проведе благотворително мотосъбитие , известно като "Поход на изисканите джентълмени". Шествието ще премине през центъра на града с кордон и ще се движи бавно. Инициативата датира от 2012 г. Тръгва от Австралия, а страната ни се включва през 2015 г. Отличителен..
Евродепутатът Елени Кондура, която е бивш министър на туризма, изрази несъгласие с предлаганата от Европейската комисия промяна в разрешителните за водачите на товарни камиони и автобуси. Кондура заяви пред гръцките медии, че е напълно несъгласна с това младежи на 17 години да получат право да шофират товарни камиони и на 21-годишните да стават..
Вчера кметът Васил Терзиев предложи бонуси, които могат да стигнат до желаната от протестиращите сума от 400 лева, но само за работещите в "Столичен..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме..
15 май е празникът на Плевен. Изборът на датата е свързан с Пролетния плевенски панаир, който според историците през 30-те години на 20-ти век е..