Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Петев: За мен е важно в общуването да се изгражда комуникативна среда

Тодор Петев и детското ателие в изложбата "Образи из ателието на Николай Шмиргела"

Тодор Петев
Снимка: Божидар Любенов

Безплатен уъркшоп за деца ще се проведе на 1 март в Софийската градска художествена галерия

Mалките музейни посетители ще могат да се срещнат с Тодор Петев за детско ателие след предварително записване

Събитието на тема "Образи от ателието на Шмиргела" е част от образователната програма "Гледане с разбиране", посочи за "Закуска на тревата" Тодор Петев, преподавател по Изкуствознание и музейно дело в Нов български университет

"Започваме в 11 часа днес, това е поредно ателие, в изложба, която е интересна и необичайна за нас. Всъщност едва една трета от произведенията са на Шмиргела, това е всъщност колекцията, която Шмиргела е имал в ателието си. 

По-голямата част от колекцията е дарена 2023 г. от наследниците на Шмиргела на СГХГ, а това е част от колекцията, която се показва, поясни Петев. 

Това ателие за деца се прави за трети път от Тодор Петев, който се надява отново да има добро взаимодействие с децата, като пространството, в която и да е галерия или изложба е един повод и възможност да се навлезе в света на децата, поясни той за БНР.

"Ключът към децата не е да се държиш авторитарно с тях, макар, че им обяснявам, че галерията е едно различно пространство от улицата, от къщи, и съответно има правила. Но тези правила не са просто - "Не прави това", а тези правила ги извличам от самите деца - "Какво би станало ако..." и те сами разбират защо не трябва да се тича, да се вика, те сами разбират нещата по един начин различен какво не трябва да се прави, поясни още Петев.

Децата ще се запознаят с някои аспекти от личността и творчеството на Николай Петков Владов-Шмиргела (1911 – 1999), който е български скулптор, художник, илюстратор, критик и театрален деец - един от активните творци от 30-те години на 20 век във всички области на изкуството.

Заниманието е подходящо за деца от 7 до 11 години.

"Педагогиката е един диалог с децата, аз извървявам техния свят, приемам ги в моя свят, за да открием заедно техните светове, това е педагогиката, предпочитам да работя с по-малки деца. 

От друга страна нищо не се прави за хората от третата възраст, затова да съобщя, че на 19 март от 11 часа друг тип обиколка на същата изложба, но с водещ Жени Дечева, допълни още Тодор Петев. 

За мен е важно в общуването да се изгражда комуникативна среда, именно такъв тип общуване в изложбения контекст чрез и за изкуството, се превръща в един вид специфична социална комуникация, така и е и в контекста на децата - това е т.нар. социално учене, поясни Петев. 


Д-р Тодор Петев е преподавател по изкуствознание и музейно дело в Нов български университет. Убеден е, че диалогът е ключов принцип в образователния процес и в градежа на социална култура. Още от дете е силно привлечен от природните и културните богатства – събира камъчета, цветове, семена, парчета от стари машини, керамика и книги и се пита какви истории крият те. Работил по изследователски и изложбени проекти в България и САЩ. Той е един от създателите на фондация „Моят музей“, която е посветена на развитието на образователния и комуникативния потенциал на българските галерии и музеи.


Още по темата слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

70 г. от рождението на композитора Кирил Илиевски

Кирил Илиевски е композитор, цигулар, педагог и общественик, оставил значима следа в съвременната българска музика. На 27 май той можеше да празнува 70-годишнина, но си отиде през 2019 г. Кирил Илиевски е роден в София, в семейство на музиканти. Завършва Българската държавна консерватория (днес Национална музикална академия „Проф. Панчо..

публикувано на 29.05.25 в 17:00

"Дни на музиката в Балабановата къща" със силна пролетна програма

В Пловдив започна 16-ото пролетно издание на международния фестивал "Дни на музиката в Балабановата къща".  След откриването с дуо, което се събра специално за този фестивал – цигуларя Марио Хосен и пианистката Дора Делийска – и двамата пристигнали от Виена, на 24 май рецитал с много интригуваща програма изнесе младият китарист Георги Димитров -..

публикувано на 29.05.25 в 16:35
Ваня Запрянова, Кирил Кацаров и Росен Дончев (от ляво на дясно)

Художникът Росен Дончев и неговото творческо семейство се подготвят за изложба в Малта

Убеден съм, че бъдещето на изкуството ще се роди на границата на сегашните изкуства, думите са на един от нощните ни гости -  художникът Росен Дончев, на когото водещото международно списание за изкуство Art Market обръща специално внимание в последния си брой. И това е така, защото оригиналните сюжетни линии в картините му са препрели фолклорни..

публикувано на 28.05.25 в 10:13
Преди години млади художници от Кюстендил нарисуваха над 4 км гайтани по каменното корито на река Банщица през града.

Каменното корито на р. Банщица през Кюстендил става арт-пространство

Предложение за регламентиране на обособена зона за рисуване и представяне на графити изкуство и арт-изяви по каменното корито на река Банщица през Кюстендил e направил кметът на Общината инж. Огнян Атанасов. Така градът ще се сдобие с арт-спот, където всеки ще може, без никакви забрани, да демонстрира таланта си, мотивира се кметът. Кюстендил ще e..

публикувано на 27.05.25 в 10:09
Георги Митов

Какви са летни латино програми, които да очакваме през лятото?

На 2 юни в зала "България" ще се развихрят кралете на аржентинското танго Quinteto Astor Piazzolla. Носителите на две награди "Латино Грами" ще изнесат спектакли и на сцените на Летния театър във Варна и Античния театър в Пловдив.  За летния сезон у нас е предвидена фламенко програма, обединяваща елит от музиканти, певци и танцьори.  Това съобщи..

публикувано на 26.05.25 в 14:43
Вицепрезидентът Илияна Йотова и министърът на културата Мариан Бачев откриват Пролетния панаир на книгата.

Близо 100 са съпътстващите събития на Пролетния панаир на книгата

Пролетният панаир на книгата беше открит днес пред НДК. Над 140 издателства представят най-новите книги в 67 шатри.  Близо 100 ще са съпътстващите събития, премиери на книги и срещи с автори до неделя - 1 юни, когато е последния ден на панаира. Това разказа пред БНР Десислава Алексиева, председател на Управителния съвет на асоциация "Българска..

публикувано на 26.05.25 в 11:53

Започва Пролетният панаир на книгата

Пролетният панаир на книгата се открива днес. Щандовете на издателствата вече са разположени около Националния дворец на културата. Вицепрезидентът Илияна Йотова ще открие изложението, което по традиция събира на едно място издатели, автори, преводачи и читатели в сърцето на столицата. Организатор е асоциация "Българска книга". До първи юни..

публикувано на 26.05.25 в 08:04