Безплатен уъркшоп за деца ще се проведе на 1 март в Софийската градска художествена галерия.
Mалките музейни посетители ще могат да се срещнат с Тодор Петев за детско ателие след предварително записване.
Събитието на тема "Образи от ателието на Шмиргела" е част от образователната програма "Гледане с разбиране", посочи за "Закуска на тревата" Тодор Петев, преподавател по Изкуствознание и музейно дело в Нов български университет.
"Започваме в 11 часа днес, това е поредно ателие, в изложба, която е интересна и необичайна за нас. Всъщност едва една трета от произведенията са на Шмиргела, това е всъщност колекцията, която Шмиргела е имал в ателието си.
По-голямата част от колекцията е дарена 2023 г. от наследниците на Шмиргела на СГХГ, а това е част от колекцията, която се показва, поясни Петев.
Това ателие за деца се прави за трети път от Тодор Петев, който се надява отново да има добро взаимодействие с децата, като пространството, в която и да е галерия или изложба е един повод и възможност да се навлезе в света на децата, поясни той за БНР.
"Ключът към децата не е да се държиш авторитарно с тях, макар, че им обяснявам, че галерията е едно различно пространство от улицата, от къщи, и съответно има правила. Но тези правила не са просто - "Не прави това", а тези правила ги извличам от самите деца - "Какво би станало ако..." и те сами разбират защо не трябва да се тича, да се вика, те сами разбират нещата по един начин различен какво не трябва да се прави, поясни още Петев.
Децата ще се запознаят с някои аспекти от личността и творчеството на Николай Петков Владов-Шмиргела (1911 – 1999), който е български скулптор, художник, илюстратор, критик и театрален деец - един от активните творци от 30-те години на 20 век във всички области на изкуството.
Заниманието е подходящо за деца от 7 до 11 години.
"Педагогиката е един диалог с децата, аз извървявам техния свят, приемам ги в моя свят, за да открием заедно техните светове, това е педагогиката, предпочитам да работя с по-малки деца.
От друга страна нищо не се прави за хората от третата възраст, затова да съобщя, че на 19 март от 11 часа друг тип обиколка на същата изложба, но с водещ Жени Дечева, допълни още Тодор Петев.
За мен е важно в общуването да се изгражда комуникативна среда, именно такъв тип общуване в изложбения контекст чрез и за изкуството, се превръща в един вид специфична социална комуникация, така и е и в контекста на децата - това е т.нар. социално учене, поясни Петев.
Д-р Тодор Петев е преподавател по изкуствознание и музейно дело в Нов български университет. Убеден е, че диалогът е ключов принцип в образователния процес и в градежа на социална култура. Още от дете е силно привлечен от природните и културните богатства – събира камъчета, цветове, семена, парчета от стари машини, керамика и книги и се пита какви истории крият те. Работил по изследователски и изложбени проекти в България и САЩ. Той е един от създателите на фондация „Моят музей“, която е посветена на развитието на образователния и комуникативния потенциал на българските галерии и музеи.
Още по темата слушайте в звуковия файл.
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР. Главен диригент е Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма, подходяща за..
25-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ е посветено на 100-годишнината от рождението на великия български тенор Никола Николов. В него са включени изказвания на слушатели, споделени на редакционния телефон, част от слушателски писма, изпратени на електронната поща, и..
За почти 80-годишната история на Израелската опера за пръв път е поставена “Отело“ на Джузепе Верди. На традиционната лекция преди спектакъла драматургът на операта даде задача на слушателите си да открият какво прави тази творба предтеча на веризма. Според него тя се отличава коренно от предишните опери на Верди и отваря вратите на любимия му..
Мартенският афиш на Миланската Скала зарадва любителите на оперното изкуство с шедьовъра на Джакомо Пучини “Тоска”. На 15 март завесата на театъра тържествено се вдигна за спектакъла, открил сезон 2019/2020 г. За пореден път режисьорът Давиде Ливермор не разочарова публиката със своята зрелищна продукция, а изключителният музикален състав и..
Галерия "Доза" представя изложбата на Станислав Беловски "Къщата на залязващото слънце". Произведенията в нея не пресъздават миналото, а го разместват – като монтаж, който поражда напрежение между образите, вместо да ги фиксира в носталгичен ред. Те задават посока на тръгване "навътре" – към личното, към спомена. Изградени са така, сякаш кадрират..
Драматичният театър в Ловеч ще представи премиерата на моноспектакъла "Последният танц на Нижински". Пиесата на Норман Алън се поставя за първи път в България. Режисьор и актьор на моноспектакъла е Георги Грозев. Правата за постановката са закупени от Холивуд. Вацлав Нижински е легендарен руски и френски балетист и балетмайстор. Той е о..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Най-големият проблем на ДПС не е Пеевски, а Доган! Това заяви пред БНР Мехмед Дикме, бивш член на ръководството на ДПС и бивш министър на земеделието...