Карим Наама е иракчанин, професор по икономически и политически науки, преподавател е в Стопанския факултет на Великотърновския университет и специалист по въпросите на Северна Африка и Близкия Изток.
Напуска родината си 18-годишен след издадена смъртна присъда от режима на Садам Хюсеин.
Идва в България и след близо 40 години изгнание проф. Карим Наама се връща в Ирак и в родната си къща.
За политическите кризи и икономиката, за това какви вреди носи излишното търпение на българина, дали е възможно доброто да надделее, проф. Карим Наама разказа в "Горещо сърце":
"За първи път пристигнах в Република България през 1978 година, когато получих смъртна присъда от режима на Садам Хюсеин...Пътуването беше трудно и рисковано...
В България пристигнах като член на иракската компартия, но след това нещата се развиха при мен по друг начин, през 1981 година напуснах компартията.
Започнах работа в хлебозавод в Габрово, после в Свищов, когато се ожених, тогава започнах работа химическия комбинат "Свилоза", после ме приеха студент в Стопанска академия - 1984 г., въпреки желанието ми да уча медицина, сподели проф. Наама.
"Много се радвам днес да бъда преподавател в Стопанския факултет на Великотърновския университет и специалист по въпросите на Северна Африка и Близкия Изток, защото така лекуваме икономики, а понякога и съдби...горд съм, че съм професор, благодарение на подкрепата на България, на семейството, на хора извън България, на моите собствени усилия, каза още проф. Карим Наама.
Професорът се гневи на прекалено търпение на българина, това, че не си търси правата, това е голяма грешка, че българинът не протестира срещу неправдите, има мълчание и търпение към лошото - а трябва да бъдеш свободен и да търсиш правата си, защото задълженията си ги знаем!
"Нерешителността и лицемерието ме дразнят най-много в България, търпимостта към лошите практики, това, че "бълваме доктори на килограм", академизмът рухва в България, и в тази духовна и морална криза каква икономика да очакваме, пита той риторично...
Още по темата в интервюто на Здравка Маслянкова с проф. Карим Наама за рубриката ''Горещо сърце''.
Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел. Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..
Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й. Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
Имам документ, в който ми се обяснява, че един съдия не е написал делото си 13 месеца – повече от година, защото е трябвало да отговаря на народния..
Не очаквам да има среща между Путин и Зеленски, Русия иска капитулация на Украйна! Това мнение изказа пред БНР о.р. кап. I ранг Васил Данов от..