Карим Наама е иракчанин, професор по икономически и политически науки, преподавател е в Стопанския факултет на Великотърновския университет и специалист по въпросите на Северна Африка и Близкия Изток.
Напуска родината си 18-годишен след издадена смъртна присъда от режима на Садам Хюсеин.
Идва в България и след близо 40 години изгнание проф. Карим Наама се връща в Ирак и в родната си къща.
За политическите кризи и икономиката, за това какви вреди носи излишното търпение на българина, дали е възможно доброто да надделее, проф. Карим Наама разказа в "Горещо сърце":
"За първи път пристигнах в Република България през 1978 година, когато получих смъртна присъда от режима на Садам Хюсеин...Пътуването беше трудно и рисковано...
В България пристигнах като член на иракската компартия, но след това нещата се развиха при мен по друг начин, през 1981 година напуснах компартията.
Започнах работа в хлебозавод в Габрово, после в Свищов, когато се ожених, тогава започнах работа химическия комбинат "Свилоза", после ме приеха студент в Стопанска академия - 1984 г., въпреки желанието ми да уча медицина, сподели проф. Наама.
"Много се радвам днес да бъда преподавател в Стопанския факултет на Великотърновския университет и специалист по въпросите на Северна Африка и Близкия Изток, защото така лекуваме икономики, а понякога и съдби...горд съм, че съм професор, благодарение на подкрепата на България, на семейството, на хора извън България, на моите собствени усилия, каза още проф. Карим Наама.
Професорът се гневи на прекалено търпение на българина, това, че не си търси правата, това е голяма грешка, че българинът не протестира срещу неправдите, има мълчание и търпение към лошото - а трябва да бъдеш свободен и да търсиш правата си, защото задълженията си ги знаем!
"Нерешителността и лицемерието ме дразнят най-много в България, търпимостта към лошите практики, това, че "бълваме доктори на килограм", академизмът рухва в България, и в тази духовна и морална криза каква икономика да очакваме, пита той риторично...
Още по темата в интервюто на Здравка Маслянкова с проф. Карим Наама за рубриката ''Горещо сърце''.
На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка". Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман. Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов. Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство. Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..
Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..
На София филм фест гост бе и черногорският театрален и филмов продуцент Никола Вукчевич . Носителят на "Оскар" Данис Танович: Киното надхвърля границите и езиците Във филма си "Крепост на силата" той сблъсква войната и религията, за да разберем какво е кодът на честта и колко важна е ролята на саможертвата не само за времето,..
През 2002-ра босненският режисьор и сценарист Данис Танович печели "Оскар" за чуждоезичен филм със заглавието "Ничия земя". Тази година, за София филм фест, той дойде, за да представи новия си филм "След края на лятото" . История, развиваща се на красив хърватски остров ни запознава с жена, която изследва сложната същност на семейните връзки и..
В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България...
Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната..
В училище трябва да се изучава вероучение , изказа мнението си пред БНР Иван Стамболов - журналист и публицист. Според него предлагането на..