Карим Наама е иракчанин, професор по икономически и политически науки, преподавател е в Стопанския факултет на Великотърновския университет и специалист по въпросите на Северна Африка и Близкия Изток.
Напуска родината си 18-годишен след издадена смъртна присъда от режима на Садам Хюсеин.
Идва в България и след близо 40 години изгнание проф. Карим Наама се връща в Ирак и в родната си къща.
За политическите кризи и икономиката, за това какви вреди носи излишното търпение на българина, дали е възможно доброто да надделее, проф. Карим Наама разказа в "Горещо сърце":
"За първи път пристигнах в Република България през 1978 година, когато получих смъртна присъда от режима на Садам Хюсеин...Пътуването беше трудно и рисковано...
В България пристигнах като член на иракската компартия, но след това нещата се развиха при мен по друг начин, през 1981 година напуснах компартията.
Започнах работа в хлебозавод в Габрово, после в Свищов, когато се ожених, тогава започнах работа химическия комбинат "Свилоза", после ме приеха студент в Стопанска академия - 1984 г., въпреки желанието ми да уча медицина, сподели проф. Наама.
"Много се радвам днес да бъда преподавател в Стопанския факултет на Великотърновския университет и специалист по въпросите на Северна Африка и Близкия Изток, защото така лекуваме икономики, а понякога и съдби...горд съм, че съм професор, благодарение на подкрепата на България, на семейството, на хора извън България, на моите собствени усилия, каза още проф. Карим Наама.
Професорът се гневи на прекалено търпение на българина, това, че не си търси правата, това е голяма грешка, че българинът не протестира срещу неправдите, има мълчание и търпение към лошото - а трябва да бъдеш свободен и да търсиш правата си, защото задълженията си ги знаем!
"Нерешителността и лицемерието ме дразнят най-много в България, търпимостта към лошите практики, това, че "бълваме доктори на килограм", академизмът рухва в България, и в тази духовна и морална криза каква икономика да очакваме, пита той риторично...
Още по темата в интервюто на Здравка Маслянкова с проф. Карим Наама за рубриката ''Горещо сърце''.
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Тя е вдъхновяваща, цветна, усмихната и вечно търсещ творец . Печели престижни награди като художник, но и притежава рядкото умение да работи с деца. Творчески ги провокира да виждат красивото навсякъде , което остава за цял живот. Тя е Майя Ананиева -гост на рубликата "Горещо сърце". Вече 35 години нейната школа "Колорит" кара..
Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..
На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка". Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман. Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..
"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...
Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее италиански, руски, английски и немски език. Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.
Периодът, в който ще има значителни локални валежи, достига почти до 25 май . Сравнително по-спокойно ще е времето след това , когато ще има високи..
Случва се някой уред да не сработи или да не показва точно, защото Ф-16 е летял над океана дълго и е зареждал във въздуха. Проблемът всъщност е,..
БНР успешно въвежда ИИ за своите програми. От края на април новините в сайта на общественото радио се четат от обучен на български език аватар..