Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"3-ти март е в съзнанието на българина междата между свобода и несвобода"

Проф. Иван Илчев: Вторачили сме се в Руско-турската война, но без надигналите се българи нямаше да я има

"Никой не воюва за интересите на друг народ, воден от морални причини"

| Интервю
Проф. Иван Илчев
Снимка: Стефан Кунчев

Прекалено сме се вторачили в Руско-турската война, но нея нямаше да я има без усилията на Велчо Атанасов-Джамджията, Раковски, Стефан Караджа, Левски, Бенковски, Гюргевския комитет. Ако българите не бяха показали, че се надигат, Русия нямаше да се намеси.

Това каза пред БНР историкът проф. Иван Илчев, бивш ректор на СУ "Св. Климент Охридски", като уточни:

"Никой не тръгва да воюва за интересите на някой друг народ, воден от морални причини. Това се случва нееднократно на Балканите - Сърбия, Гърция. ... Русия води руско-турски войни не за освобождение, а в изпълнение на своите стратегически стремежи. Русия няма голямо желание да обявява тази война, това сме го писали много историци. ... Тогава много помага един фактор - общественото мнение. От 30-те години на 19-и век до Освобождението настъпва коренен прелом в медиите. ... Тъй като хората стават по-грамотни, през 70-те години вече много хора четат вестници и се формира обществено мнение. Това обществено мнение във Великобритания, която винаги е била противник на Русия в Източния въпрос до този момент, започва масова кампания в полза на българите и на сърбите, която се знае под името "Българските ужаси". ... Те публикуват сведенията, които им предоставя Българската екзархия, т.е. пак заостряме вниманието на някои неща, без да обръщаме внимание какво е довело до тях". 

Проф. Илчев подчерта, че българското опълчение е 7000 души, но руснаците не са искали да има много българи в армията, не ги въоръжават:

"Участват много по-малко от тези, които биха могли да участват. Руснаците не искат други самостоятелни фактори във войната, предпочитат да са те". 

 Според историка няма никакво съмнение, че 3-ти март е в съзнанието на българина междата между свобода и несвобода. 

"Робство - в юридическия смисъл на думата - не е имало. Българите са били много по-свободни от крепостните селяни в Русия, примерно. Може би правилната дума е османска власт, османско владичество. Действително системата е наложена насилствено. Тя в никакъв случай не дава равноправие на българите, но същевременно българите имат известни възможности да се развиват. Погледнете Рилския манастир. Такъв манастир от роби прави ли се? И то от роби, които са от религия, враждебна на тази на господарите. Друг пример - търговските кантори. Нашите търговци 19-и век вече имат кантори във Виена, в Будапеща, в Манчестър, че дори и в Калкута, Индия. Българинът е пътувал не малко тогава - от 30-те години на 19-и век насетне, когато в Османската империя започват да се копира западното законодателство. Тогава и българинът вече има възможност да се замогва. Ако погледнете църквите в България, огромен брой от тях са строени през 30-те г. на 19-и век, това е след Руско-турската война от 1828-29 г., когато на българите се дава право да издигат църкви и те издигат тогава. Има българи, които са заместник-управители на вилаети, има българи, които са членове на Държавния съвет, има българи, които са професори в Медицинската академия в Истанбул. Въпросът е, че тази глътка свобода не е била достатъчна. Този, който се е замогнал, се надига, когато властта му пречи да се замогне повече. Това се случва и при Френската революция, и при американската революция, това се случва и при нас. Като правило е, че бедните, които няма какво да ядат, много рядко се надигат. За тях важно е да осигурят залък за утрешния ден", обясни историкът.

Интервюто на Стефан Кунчев с проф. Иван Илчев в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преди балотажа в Полша: Митинги на двамата претенденти

Десетки хиляди поляци излязоха по улиците на Варшава в подкрепа на двамата кандидати за президент, който ще се явят на балотаж на 1 юни. Класиралият се на трето място в полските президентски избори с условия към участниците в балотажа Едното шествие беше в подкрепа на кмета на Варшава Рафал Тшасковски, либерален столичанин, който подкрепя правото..

публикувано на 25.05.25 в 16:59

Заместник-директорът на полицията ще бъде преместен на по-ниска позиция

МВР е обявило обществена поръчка за 30 000 икони, лепящи се на стъклата на автомобили, с цел да пазят децата по пътищата. Освен иконите, е предвидено да бъдат доставени и 50 хиляди балона, 15 хиляди плажни топки и 30 хиляди химикалки. Предвидено е поръчката да бъде финансирана от Фонда за пътна безопасност на движението по пътищата.  В същото време БНР..

публикувано на 25.05.25 в 15:56

Дъждът ще донавреди на черешовата реколта в Кюстендилско

Дъждът, който и в Кюстендилско не спира второ денонощие, ще доновреди на черешовата реколта в региона, която на места ще е нулева след измръзванията през април, коментираха аграрни специалисти. От влагата оцелелите на места плодове може да загният или да бъдат нападнати от гъба. Дъждът ще навреди на оцелелите плодове и е необходимо пръскане на..

публикувано на 25.05.25 в 15:45
Сградата на Федералния резерв на САЩ

САЩ се отказват от едноцентовите монети

След повече от 230 години Съединените щати се отказват от едноцентовите монети, съобщава БТА, като цитира германското списание "Шпигел". От догодина "пенитата" вече няма да се пускат в обращение, като последната поръчка за заготовки на монети вече е направена. Спирането на най-малката американска монета, изработена от сплав от цинк и мед,..

публикувано на 25.05.25 в 14:02

Общината ще помогне за ремонта на детското отделение в дупнишката болница

Общината ще помогне за ремонта на детското отделение в дупнишката болница - за вторник е насрочена среща с представители на фондация "За доброто", която събира средства по реализацията на проекта "Светулка", каза за БНР кметът на града Първан Дангов. За цялостния ремонт на отделението са необходими около 650 хил. лева, набирането на средствата..

публикувано на 25.05.25 в 13:36

Над 100 ракети са изстреляни по градоносния облак над Сливенско и Ямболско

Директорът на сливенския полигон за борба с градушките Даниела Мушкова обяви, че само от тяхната площадка са били изстреляни над 100 ракети по градоносния облак, валежът от който причини щети в Сливенска и Ямболска област. Според нея направено е било всичко възможно за неутрализиране на облака, но явлението е било с голяма интензивност...

публикувано на 25.05.25 в 13:27
Освободени руски военнопленници.

Киев и Русия размениха по 303 военнопленници

Близо 300 дрона и около 70 ракети е използвала Русия при атаките срещу Украйна тази нощ. 12 души са загинали и над 60 са били ранени. Трима души са загинали и 10 са били ранени в Киевска област, съобщи областният управител Микола Калашник. 11 души са пострадали при атаките в Киев. Нанесени са щети на граждански обекти в три района на..

публикувано на 25.05.25 в 13:05