Цели 34 години след Освобождението на България от османско владичество, българите от Македония и Одринска Тракия се докосват до святата свобода. Този труден път те извървяват с осъзнаването, че е нужна организирана борба, но повече от всичко е нужно просвещение и образование. В центъра на тази отговорност е Българската екзархия, която разкрива и първите гимназии в тези откъснати от Великите сили български територии – в Солун и в Одрин.
Историята на първата българска мъжка гимназия в Солун и нейния труден път до Горна Джумая, днес Благоевград, разказа пред БНР Николай Куколев, учител по история в Националната хуманитарна гимназия "Св.св. Кирил и Методий“ - бивша Солунска.
Българите от Македония и Одринско усещат вкуса на свободата в края на 1912 година. Чакат я, жадуват за нея цели 34 години и дават хиляди свидни жертви, за да я имат. Оставайки под османско владичество, те имат само един пазител на вярата - Българската екзархия, която остава в Цариград и която им помага в борбите и в просвещението. Тя е в основата на създаването на български училища в тези части на България, останали под робството, припомни Куколев.
През есента на 1880 година отваря врати първата в Македония българска мъжка гимназия. Кузман Шапкарев става неин директор. За кратко време тя се превръща в най-яркия духовно-просветен, образователен и революционен център. Нейни възпитаници са Гоце Делчев, Иван Михайлов, Тодор Александров, Борис Сарафов, Даме Груев. Но от това училище са излезли и много ярки политици и учени.
Едва вкусили свободата през 1912 година, българите от Македония са въвлечени в Балканската и Междусъюзническата война, след това понасят ударите и на Първата световна война. През 1913 година гърците закриват гимназията и започва нейното странстване.
За няколко години се премества в Струмица, тогава българска територия, за кратко - в Щип и Петрич, а през 1933 година се установява в Горна Джумая, сега Благоевград, където е и до днес - Национална хуманитарна гимназия "Св.св. Кирил и Методий" - бивша Солунска.
Репортаж на Кети Тренчева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Кети Тренчева
Година след въвеждането на новата организация на движение около НДК, граждани от района излязоха на пореден протест с искане да се върне предишната. Протестиращите се събраха на кръстовището на бул. "Патриарх Евтимий" и ул. "Проф. Фритьоф Нансен" и затвориха временно едната лента от пътното платно, предаде БТА. Венцислав Банчев от организаторите..
Министерският съвет прие днес изменение на свое постановление от миналата година, с което бе поставен срок за новия пилотен затвор и учебен център за 400 осъдени мъже в дупнишкото Самораново - този срок беше 30 април 2025 г. С приетото днес постановление срокът се запазва, но ще бъде валиден само за дейности по завършването на..
След среща с представители на Министерството на финансите и НАП, Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) излезе с публичен призив да се отложи включването на торовете в списъка на стоките с висок фискален риск. Според заповед на финансовия министър, от първи май, торовете влизат в списъка на стоки с висок фискален риск, което..
Свидетели по делото за фалита на Дупнишката популярна каса ще бъдат довеждани принудително на предстоящите заседания, а на 15 от свидетелите призовки ще бъдат връчени от Съдебна охрана. Това се налага, за да може процесът да бъде финализиран. Дупнишката популярна каса беше обявена в несъстоятелност през 2013 год. Досега съдът е глобил заради..
Американският финансов министър Скот Бесънт заяви днес, че управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева и президентът на Световната банка Аджай Банга трябва да спечелят доверието на администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Ройтерс. Бесънт каза още, че Георгиева и Банга трябва да пренасочат дейността..
Продължава работата по уточняването на причинените щети от земетресението с магнитуд 6,2 по Рихтер, регистрирано днес след обяд в Западна Турция. Няма жертви, но властите съобщават за 150 ранени в Истанбул. Силно земетресение в Турция - 6,2 по Рихтер. Усети се и у нас Над 150 пострадали в паниката от труса в Истанбул Продължават..
Изпълнението и на критерия за бюджетен дефицит "няма да е последната добра новина" по пътя към еврото, заяви управителят на Българската народна банка Димитър Радев в интервю за БТА по време на Пролетните срещи на Световната банка и Международния валутен фонд, които се провеждат във Вашингтон. Така той отговори на въпрос, свързан с възможното..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...
"Синя София" ще предложи на сесията на СОС на 24-и април, четвъртък, обединение около дясно управление на столицата. Това каза пред БНР Иван Сотиров,..
" Папа Франциск беше изключително светла личност, прекрасен човек. Интересуваше се от всичко, свързано с нашата страна и народ. Проявяваше жив интерес "...