Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светослав Иванов: Както внимаваме какво ядем, така трябва да внимаваме и на какво вярваме

Поредни измами в интернет: Медии и журналисти рекламират схеми за печелене на пари

Явор Колев: Законодателството изостава!

| Репортаж
Снимка: Rawpixel

Поредни измами в интернет - използват се авторитетни медии и журналисти, чрез които се рекламират лъжливи схеми за печелене на пари.

Редовните интернет потребители могат да попаднат в капана на финансова измама или кражба на данни. Фалшивите интервюта, видеа и твърдения са многобройни. На едно такова попадна и екипът на предаването "Хоризонт до обед".

"По време на прякото предаване на шоуто "120 минути" избухва сериозен скандал между водещата Светослав Иванов и гостуващата Мария Габриел. По време на разгорещената дискусия Светослав Иванов поставя под съмнение истинността на думите на Мария Габриел, наричайки я "лъжкиня" директно пред очите на хиляди зрители на живо. В отговор на инцидента ръководството на телевизионния канал решава да премахне интервюто от ефир, като отказва да коментира ситуацията и поведението на водещата Светослав Иванов". Тази публикация в интернет продължава с твърдението на уж популярен информационен сайт, че "редакцията имала затруднения при качването на "интервюто", намеквайки за цензура, защото в него Мария Габриел се опитва да убеди и Светослав Иванов, а и читателите, че работата не е единственият начин да се печелят пари и как 475 лева за 3-4 месеца ставали милион".

Става въпрос за генерирано изкуствено съдържание, което може съвсем естествено да ви бръкне в джоба, защото става въпрос за измама. По десетина такива за година и половина сигнали, базирани на фалшиви видеа и интервюта, получавали в телевизията, казва водещият Светослав Иванов. Той не е изненадан от тази публикация:

"Непрекъснато получаваме сигнали за използване не само на моето лице, а и лицата на много колеги, свързани с различен тип подвеждаща информация, реклама на различни продукти. Това очевидно се изработва в чужбина, очевидно се използва изкуствен интелект. Дори напоследък започнаха да се появяват дийпфейк видеоклипове, в които аз съобщавам новина, която няма нищо общо с реалността. Виждал съм клипове с гости в студиото на "120 минути", които със собствените си гласове обясняват и рекламират някакви продукти – нещо, което никога не се е случвало".

Особено с навлизането на генеративния изкуствен интелект вече е прекалено лесно и евтино да създадеш съдържание, което да наподобява някакъв реализъм, без да е истинско, и да бъде използвано за користни цели, коментира пред БНР журналистът и подчерта, че това е много притеснително, когато е свързано със здравето на хората.

Трудно е подобни случаи да бъдат хванати и прекратени, казва експертът по киберсигурност Явор Колев. Наблюденията са, че въпросната публикацията постоянно актуализира датата си - все едно всичко е станало вчера.

"Това са милиарди сайтове, които циркулират в интернет пространството. Няма как".

Сред причините е изкуственият интелект, който подпомага и креативността, и технологичното разпространяване на подобни публикации, обобщава Явор Колев.

Преди година с мотива, а и да се решат въпросите като разпространение на заблуждаваща реклама за хранителни добавки чрез нерегламентирано използване на имена и лица на известни личности, имаше законови предложения. Депутати от ПП-ДБ прецениха, че могат да разрешат на държавни органи да налагат ограничаване на достъпа до интернет страници или интернет адреси. Критиките, че това ще доведе до цензура и преследване на журналисти от държавни органи обаче спряха промените в Закона за електронните съобщения още на ниво дебати. На ниво ЕС - засега сайтове са спирани, само ако са в санкционните пакети за Русия. Основното усилие за борба с фалшивите новини и публикации е процедурата за проверка на фактите. А с новата директива за изкуствения интелект има забрани за ползването му за определени сфери.

Обобщено - авторите на подобни случаи като фалшиви публикации с реални хора остават така непроследими и ненаказуеми, че оставят дори актрисата Скарлет Йохансон единствено безпомощно да призове правителството да приеме законодателство, което ограничава използването на изкуствен интелект. Поводът – фалшиво видео със Скарлет Йохансон, която осъжда антисемитизма на Кание Уест.

Законодателството изостава, казва и киберекспертът Явор Колев.

"Правната рамка се движи много по-бавно от развитието на технологиите. Технологиите са едно предизвикателство пред правото – постоянно трябва да го развиваме. Трябва да се отдели много сериозни внимание на това".

А в такива случаи, според Светослав Иванов, сме длъжни да се съмняваме във всичко, което прочитаме във виртуалното пространство.

"Информацията е като храненето – както внимаваме какво ядем, така трябва да внимаваме и на какво вярваме, каква информация консумираме. Вярвам, че ще изградим имунитет постепенно. Но се нуждаем и от помощ, особено в социалните мрежи".

Целия репортаж на Добромир Видев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20