Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дорина Добрева: Българинът трябва да има право на достъпна роботизирана рехабилитация

Възможно ли е и у нас да има роботизирана рехабилитация за хора с инсулт?

Тази рехабилитация у нас се заплаща само за децата с ДЦП. Има роботи и за възрастни, но НЗОК не ги заплаща, уточни доц. д-р Иван Чавдаров

| Интервю
Снимка: ВМА
Чуй новината! Чуй новината:

Роботизираната рехабилитация извежда авангардни технологии на преден план в грижата за пациентите и вече се предлага в редица болнични заведения и специализирани центрове и у нас. Роботизирана рехабилитация е най-съвременният подход, който заедно с широките възможности за приложение на конвенциаоналните рехабилитационни методи, предлага високоефективна и персонализирана терапия за различни двигателни увреждания. 

Утре експерти ще се съберат на кръгла маса и ще обсъдят дали е възможно и у нас да има роботизирана рехабилитация за хора с инсулт.

Роботизираната рехабилитация не е нещо ново за света и Европа, подчерта пред БНР доц. д-р Иван Чавдаров, директор на специализираната болница за лечение на детска церебрална парализа "Света София".

Той напомни, че в България от 2014 г. имаме робот. Роботът е механична, моторизирана интеракция, специализирано устройство между пациента и лекаря, обясни специалистът и уточни, че роботът дава възможност да се постигнат много насочени резултати. По думите му при инсултите е много важна ранната рехабилитация: 

"Много е важно рехабилитацията да е насочена и точна, което го осигурява роботът. Това трябва да се извършва съвсем рано и под контрола на лекар, за да може пациентите да се връщат по-бързо към ежедневните си дейности". 

Всяка роботизирана рехабилитация има показания и противопоказания, подчерта доц. Чавдаров в предаването "Хоризонт до обед". По думите му модерните роботи са и с обратна връзка. На робота се дава програма и той я изпълнява точно по един и същи начин, за да може мозъкът по-бързо да се възстанови, обясни още специалистът и бе категоричен, че с класическите методи това става по-бавно. Той допълни, че има различни роботи за различни състояния на пациента

Доц. Чавдаров отбеляза, че в България в момента това се заплаща само за децата с детска церебрална парализа. 

Има роботи и за възрастни, но НЗОК не ги заплаща, а една процедура струва около 200 евро, коментира той и посочи, че в поне 12 частни болници у нас има такива роботи. 
Д-р Георги Георгиев, Дорина Добрева, репортерът Елена Бейкова и доц. д-р Иван Чавдаров     Снимка: Валерия Николова
"Българинът трябва да има право на достъпна роботизирана рехабилитация. Вярвам, че има място за такава рехабилитация, но тя трябва да бъде достъпна за всички", категорична е Дорина Добрева - председател на Асоциацията за инсулт и афазия.

Тя разказа как преди години е трябвало да изтегли кредит, за да заведе майка си в специализирана болница в Гърция. В съчетание с конвенционалната рехабилитация новите технологии могат да се постигнат чудеса в ускоряване на процеса за възстановяване на болния, категорична бе тя.

По думите ѝ 50 хил. българи всяка година се сблъскват с инсулт, като 45 хил. от тях оцеляват и продължават живота си.

По думите на зам.-председателя на Асоциацията за инсулт и афазия д-р Георги Георгиев най-полезни са роботите, защото те много прецизно предоставят възможност за многократно повтаряне на определени движения с точно определени параметри.

"Роботизираната рехабилитация е необходимост, но тя не е самоцел. Тя трябва да е част от общата рехабилитационна програма и трябва да бъде осмислена в общия контект", категоричен бе той. 

Разнообразни са методите за финансиране в света, посочи още д-р Георгиев и обясни как стоят нещата в европейските страни. 

Според него осигурената в момента от Здравната каса конвенционална терапия след инсулт е крайно недостатъчна. С роботизирана рехабилитация ние ще компенсираме това, смята д-р Георгиев.

Цялото интервю на Валерия Николова и Елена Бейкова с доц. д-р Иван Чавдаров, Дорина Добрева и д-р Георги Георгиев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Христо Панчев: Нужен е анализ за съвместимостта на оборудванията на АЕЦ "Белене" и "Козлодуй"

Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите..

публикувано на 24.04.25 в 11:40

Оливие льо Галудек: Има нужда от голям ръст в производството на ток

Безопасна ли е ядрената енергетика и какви са иновациите в сектора? Темата беше обсъдена наскоро на конференция в столицата, на която се събраха водещи компании в европейската индустрия.  "Компанията, която представлявам, е част от групата EDF, от Framatome. Присъстваме в България и се занимаваме с реакторите. Понякога го наричаме..

публикувано на 24.04.25 в 11:05
Погребението на папа Франциск ще бъде на 26 април.

Хиляди се сбогуват с папа Франциск

В базиликата "Св. Петър" в Рим започна поклонението пред тленните останки на папа Франциск, който почина в понеделник. Те бяха пренесени от папската резиденция "Санта Марта", като процесията премина през площад "Св. Петър". Поклонението е свързано с различни ритуали. Базиликата "Св. Петър" отвори врати, с което започна поклонението на..

публикувано на 23.04.25 в 12:22

Престоят в болница от 5.80 става 1 лев. Как ще се отрази на болници и пациенти?

При престой до 10 дни в болница здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по 1 лв. на ден, вместо досегашната такса от 5,80 лв. Това е указано в преходните и заключителни разпоредби на постановлението за изпълнение на държавния бюджет на България за 2025 г. на Министерския съвет. Постановлението е обнародвано в Държавен вестник. Таксата за..

публикувано на 23.04.25 в 11:44
Проф. Тодор Кантарджиев

РЗИ и ВиК ще проверяват водата в Банско заради съмнения за зараза

Случаите на тежки стомашно-чревни разстройства в Банско не намаляват . През личните лекари са минали десетки хора с едни и същи симптоми. Основната версия на хората в града е, че масовото заразяване е от водата. Днес екипи от РЗИ и служители на ВиК-Благоевград ще вземат проби от водата. Сезонен вирус в Банско, лекарствата свършиха "..

публикувано на 23.04.25 в 10:18

По ръба на бръснача - двоен агент пред БНР - "Агент Сторм - моят живот в Ал Кайда"

Двоен агент застана пред БНР по повод излизането на български на негова книга . В "Графити по въздуха" ви срещаме задочно с Мортен Сторм и неговата книга "Агент Сторм, моят живот в Ал Кайда" , която току що излезе на български.   Сторм не е обикновен джихадист . В тийнейджърските си години високият метър и осемдесет червенокос датчанин..

публикувано на 23.04.25 в 09:20

Седмица под открито небе. Какво се случва с ромите от "Захарна фабрика"?

Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе.  Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в..

публикувано на 22.04.25 в 11:58