Пъстрата Чудомирова палитра от образи ще оживее отново на сцената на Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" във Велико Търново в новия комедиен спектакъл "Курортът". Премиерата е на 18 март. Защо разказите на Чудомир са актуални и днес и какво е посланието на режисьора Невена Митева и на актьорите, и кой всъщност е въвел ротацията в българската политика?
Сюжетът на спектакъла е вдъхновен от разкази на Чудомир, посветени на комичните промени, които настъпват, когато село Долну Поторанци е обявено за курорт.
"Чудомир продължава да бъде моя кауза. В последните 20 години аз продължавам да изследвам да изследвам и да работя по него. Това е шестото ми представление по тестове на Чудомир“, разказа преди премиерата на спектакъла "Курортът" на великотърновска сцена режисьорът Невена Митева.
Този спектакъл е своеобразно продължение на първия спектакъл по Чудомир "Не сме от тях".
"Но след три години се развива действието и какво се е случило с всеки един от тези персонажа. Като изходна точка селото е обявено за курорт и в този ден се чака да се открие курортният сезон. Сенегалеца е станал кмет на селото. То се управлява от една тройка, която на ротационен принцип ще се сменя през 6 месеца. Не съм го измислила аз, Чудомир го е написал и да не си въобразяват нашите политици, че те са го открили това. Съществува даже думата ротация в творчеството на Чудомир".
Кметът Нено Сенегалеца е пресъздаден от актьора Детелин Кандав, който разказва за героя си и неговата мечта да направи от Долну Поторанци Швейцария на Балканите:
"Тази негова вяра в това негово безумие е цялата смешка. Но и сега има такива управници, които вярват в тази идея. Най-хубавото нещо с този спектакъл, мащабно и цялостно погледнато, е разрез на българската народопсихология".
Спектакълът "Курортът" е своеобразно женско царство, споделят главните героини – кметицата Цанка, Кака Сийка и Тотка, в чиито роли се превъплъщават Виктория Пейчева, Стефка Златкова и Полина Петкова.
Директорът на великотърновския театъра Васил Вълчев изрази надежда, че "Курортът" ще има добрата съдба на спектакъла „Не сме от тях“, който се харесва на публиката и заслужи овации на Чудомировите празници през 2023 г. В спектакъла участва почти цялата актьорска трупа, както и част от солистите и хористите на Музикално-драматичния театър.
Още по темата в звуковия файл.
Особено ценен и мащабен звукозаписен проект е новият троен албум на пианиста Веско Стамболов, събрал цялото клавирно творчество на композитора Любомир Пипков под заглавието „Ludus Rithmicus“. Той излезе на международния музикален пазар преди броени дни - на 25 април. Издателството е швейцарско, но звукозаписната продукция е реализирана изцяло в..
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
Около 170 хиляди българи са носители на генна мутация за таласемия – рядко наследствено заболяване на кръвта. Смята се, че честотата на носителство у..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след..