Последните дни държавата отново заприлича на табуретка с мозък.
Изборни чували се размятат между институциите, прокуратурата щурмува Конституционния съд, хора на "Величие" щурмуваха Банкя, Пеевски ги нарече хуни и заплаши с посещения по домовете.
Преди 20 и няколко години по същия начин ме заплашваше Алис Купър. Беше обявен концерт на певеца в София, който се рекламираше с лично видеопослание от певеца: елате на концерта, защото ако не дойдете, знам къде живеете!
И аз не отидох на концерта, надявайки се легендата Алис Купър да ми дойде на гости, па ако ще да направи мизерия вкъщи или да намига на жена ми с очната си линия.
Алис Купър ползваше много очна линия, не като Джей Ди Ванс, който се гримира дискретно и почти не личи къде е уважаемата линия на съприкосновение между окото и красотата.
Е, Алис Купър не дойде, излъга в национален ефир и то многократно - при всички излъчвания на рекламата за концерта му, всеки път лъжеше, че ще ми дойде на гости.
Джей Ди Ванс вероятно и той няма да ми дойде на гости, но още повече се надявам Путин и Ердоган също да не се вясват с хората си у нас.
Чувал съм, че тия двамата имат повече хора дори от Делян Пеевски!
Дано да са по-заети с други проблеми, разни там Сирия, Украйна - и да не се занимават с нашата малка и плодородна страна.
Путин със сигурност знам, че е зает с Украйна и не приема примирия, защото не е войнолюбец. И защото украинската държава принуди Путин да я нападне и може би да я погълне. Руският президент и Гарант на конституцията упорито се дърпаше, отлагаше неизбежното. Взе Крим от немай-къде с безкръвна операция. После в Донбас 2014 почна да пуска по малко кръв, но Украйна продължи да си проси боя и през 2022 си го получи.
Това е популярният канибалски разказ за Украинския въпрос, ако заимстваме терминологията на 19 век. А терминологията на 19 век и на предишните векове става актуална, защото високите технологии, научно-техническият прогрес и всички достижения на цивилизацията в момента с ускорени темпове ни връщат към понятията на кръвопролитното минало. Когато войните в Европа и по света бяха нещо нормално.
Знаете, едно време поетите доста възторжено са описвали блясъка на меча, сиянието на бойната слава и други такива смъртоносни занимания.
Но и през ония жестоки векове са се намирали мекушави индивиди, които са поставяли под въпрос ценността на войната и масовите убийства на опоненти.
И сега, докато сме в 19 век, можем да разтворим известното списание "Дневник на писателя", което списвал Фьодор Достоевски на дърти години.
Писателят тогава заработвал с великодържавна пропаганда и пишел занимателни статийки.
По това време - 1876, тоест около Априлското въстание, Достоевски много енергично агитира за бъдещата Руско-турска война, която за нас българите става Освободителна и ни дава исторически шанс за възстановяването на държавността ни. Сиреч - хубава война! Дошъл тогавашният Путин, изгонил тогавашния Ердоган.
Та в тоя "Дневник на писателя" от 1876 Достоевски има една чудесна статия – "Парадоксалист", в която статия разкрива всички положителни страни на войната като такава.
Имам, вика, един приятел парадоксалист, който казва, че войната е много полезна за икономиката и за бурното развитие на живота. Покрай войната разцъфтяват науката, изкуствата, духовното развитие. И за всички тия неща "приятелят парадоксалист" на Достоевски дава доста убедителни манипулативни доказателства.
Аз не съм много по манипулациите, не съм толкова умен.
За мен войната - това е Рубиконят на Историята, чиито златни подкови гърмят по черепите на глупаците. Това за подковите на Историята е формулировка на Алексей Толстой. Историята бе пришпорена, Историята се понесе в галоп! - пише той в една книжка.
А какво виждам да се ражда днес в черепите на умниците?
Виждам, че всеки, който подкрепя тезата как Украйна сама си била виновна за войната, отправя директна покана към Путин и Ердоган да ни дойдат тука на гости, да се чувстват като Алис Купър у дома си - и ако имат някакви проблеми, да си ги решават помежду си, без да ни занимават с въпроси отвъд нашата компетенция.
Не е възможно да бъдат ограничени сериозни проблеми, свързани с отглеждането на животни във ферми за кожи. Това обяви Европейският орган за безопасност на храните ( ЕОБХ ) в научно становище , публикувано по-рано тази седмица. Не е възможно да бъде гарантирано хуманното отношение към животните във фермите за кожи, сочат изводите от научното становище на..
От есента в Италия влизат в сила задължителни проверки от страна на банките на незабавните банкови преводи. Целта е да се избегнат грешки относно получателя на този вид банкови преводи. Италианската банкова асоциация (ABI) уточнява, че когато трябва да се извърши дори стандартен банков превод, банката ще уведомява клиента: дали въведените данни..
Северните страни от скандинавския регион преживявяват "безпрецедентна" гореща вълна, пише "Гардиън". Учени отчитат най-дълга поредица от дни с температури над 30 °C в региона от последните 60 години. Хладният скандинавски климат е подложен на "безпрецедентна" гореща вълна, засилена и удължена от замърсяването с въглерод, причинено от човешката..
Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание заради нарастващата употреба на климатици. Рекордни температури доведоха и до временно спиране на електроцентрали, пише "Файненшъл Таймс" (FT). Испания в очакване на нова гореща вълна Юни беше най-горещият месец в историята на Западна Европа, като доведе до повишена..
Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г., пише "Файненшъл Таймс" (FT). Акциите на най-големите банки в Европа са изкачиха до най-високите си стойности след световната финансова криза, като рязкото покачване на дългосрочните лихвени проценти е тласнало печалбите нагоре. Въпреки че банковите акции рязко паднаха в петък, след..
Възстановено е движението на пътя София - Варна при пътния възел Боаза в Ловешко, където по-рано пламнаха сухи треви и храсти. Заради пожар е затворен пътят София - Варна Екипи огнеборци остават на място, за да доугасят отделни огнища на локализирания пожар. Пожарът към момента е овладян, в гасенето са се включили общо четири пожарни екипа,..
Административният съд – София област отмени като незаконосъобразно разпореждане на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 15 юли за допускане на предварително изпълнение на решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Това се посочва в определението на съда от 1 август, като от..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..