Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Театрални мигове от вечността“ представи актьорът Иван Митев

6
великотърновският актьор Иван Митев


Знаете ли, че генерал Иван Фичев, внук на великия строител Колю Фичето, е бил актьор и е играл пред депутатите, приели Търновската конституция, или че неговата съпруга Сенка вероятно е първата жена актриса в България? Чували ли сте, че революционерът Бачо Киро създава първия селски театър в България? Вероятно не знаете кой е започнал първи в България да изплаща хонорари на артистите и на театралния технически персонал. Отговорите на тези въпроси със сигурност знае великотърновският актьор Иван Митев. Той описва всички тези истории с доказателства от архивите в книгата си „Театрални мигове от вечността“ и открехва завесите на театралното дело в старопрестолно Велико Търново от 1870 до 2022 година.
 
Иван Митев е доайенът на великотърновския музикално драматичен театър. 71-годишният професионален актьор е на сцената от 45 години. Носител е на голямата награда за главна мъжка роля на международен филмов фестивал в Индия. В репертоара си си има над 120 роли. От 2009 година Иван Митев се е посветил и да издирва, и описва историята на търновския театър. Написал е четири книги, а последната е „Театрални мигове от вечността“, издадена с подкрепата на Министерството на културата, и се подарява на българските библиотеки и читалища.

Книгата е създадена в стила на хрониките и е събрала над 600 лични биографии на различни творци, работили на търновската театрална сцена.
  
„Твърде много млади хора започнаха да проявяват интерес през книгата към онова, което се е случвало. Важното е, че запазихме спомените за хората, които са били. Успях да направя около 30 пространни интервюта с някои от големите актьори в Търново, София, Пловдив, които вече ги няма. Запазени са тези интервюта, живите им гласове са останали“.

На 14 март се навършиха 155 години от първото театрално представление в старопрестолния град. Между 45 хиляди и 50 хиляди снимки е издирил и сканирал от различни архиви Иван Митев за театралното дело в Търново. Благодарение на архивите на Иван Митев, предадени в БАН, там е направен фонд на търновския театър.

Една от прелюбопитните истории, описани в последната книга на Иван Митев, е на генерал Иван Фичев, който в първите години след Освобождението е бил командир на Търновския гарнизон, но и актьор.

„Те подготвят представление по „Иванко, убиецът на Асеня“. Там играе и известният Лазаров, който след време ще бъде министър на просвещението. Играят представленията в конака пред депутатите. Има е идна сензация. В записките на генерал Иван Фичев се посочва, че неговата жена Сенка Иванова и играла Геновева на сцената в Търново. Това е било във времената, когато женските роли са се играли от мъже. Ако това е вярно, това ще е първата българка, която играе на сцената, и то Търново“.

Благодарение на Стефан Стамболов в Търново е построена първата професионална театрална сцена:

„Когато в Пловдив първата професионална театрална трупа играе върху дървени дъски, наредени върху дървени „магарета“, в Търново вече има професионална театрална сцена с около 650 места“.

При едно от посещенията на Васил Левски в Търново при създаването на революционните комитети, го водят в читалище „Надежда“ да гледа „Многострадална Геновева“. След спектакъла Апостолът разговаря с младите мъже актьори и с тях създава един от тайните си комитети, разказва Иван Митев.

В Книгата си „Театрални мигове от вечността“ той описва, че революционерът Бачо Киро е гледал първото театрално представление в Търново. Толкова се е впечатлил, че прибирайки с в Бяла черква създава първия селски театър в България:

„Този човек, който казва „Искам да загина за свободата на моя народ“, прави уникален експеримент. Понеже е била забранена пиесата „Стоян войвода“, защото е свързана с революционната дейност, той обявява, че ще играят „Многострадална Геновева“. Играят по-малко от едно действие в началото и веднага преминават към „Стоян войвода“. Ималата е такъм успех, че в Михалци имат 6 поредни вечери с представления. Неговите театрали, предимно учители, отиват в неговата чета и загиват при битката в Дряновския манастир“.

Иван Митев дава публичност в книгата си и на документалните данни от архивите, че още през 1870-71 година за търновския театър са купувани от Мюнхен, Виена и Букурещ костюми, перуки и мустаци.

Търновският юрист и общественик Марко Тотев, станал нарицателно за лош късмет, също е свързан с театралното дело. Бил е председател на историческото читалище „Надежда“, където е бил театърът:

„За своя мандат за първи път в историята на търновското читалище започва да плаща хонорари на актьорите и за първи път се плащат командировъчни на технически служби, които се наемат да помагат при пътуванията в региона“.

Търновските театрали са играли представления и със събраните пари са подпомагали революционното движение в Македония. В Търново е бил първият театрален вестник в България, от който през 1900 година са излезли само 15 роя, но с кореспонденции и от чужбина, разказва в последната си книга актьорът Иван Митев.

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 27-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Музикални желания на слушателите - Интервю на Димитър Сотиров с главния диригент на Операта в Лимож Павел Балев по повод новата, много успешна постановка на операта “Тоска“ от Пучини във френския..

обновено на 17.04.25 в 23:21
Стефан Македонски

Спомени за Стефан Македонски

В предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 140-годишнината от рождението на Стефан Македонски - големия оперен и оперетен певец от първата половина на ХХ век, артист, режисьор и педагог, един от първостроителите на българската опера и радетел за превръщането на Българската оперна дружба (предшественик на Софийската народна опера) в..

публикувано на 17.04.25 в 18:38
Павел Балев

Скандинавска сюита от Владигеров прозвуча премиерно в Китай

Суджоу е град в Китай, недалеч от Шанхай, с близо 13 милиона жители. Градът е популярна туристическа атракция, известен с каменните си мостове, пагоди и красиви градини.  Със сигурност в него има и богат културен живот, но за нас е особено интересно, че на 11 април Симфоничният оркестър на Суджоу изпълни в концерта си произведения от Рихард..

публикувано на 17.04.25 в 18:20
Славил Димитров

Славил Димитров с наградата за диригентско майсторство от Хоровите празници в Шумен

Тази година носител на наградата за диригентско майсторство "Проф. Венета Вичева" е Славил Димитров. Отличието му беше присъдено по време на 28-ите по ред Международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников", които се проведоха от 3 до 6 април в Шумен. В журито бяха хоровите диригенти проф. д-р Теодора Павлович, д-р Ваня Монева, Ганчо..

публикувано на 17.04.25 в 18:00
Български камерен оркестър - Добрич с диригент Арто Чифчиян и солистката Божидара Кузманова

Великденските празници в Добрич продължават със Седмица на камерната музика

Фестивалът в Добрич има дългогодишна традиция и носи името на основателя си - диригента и композитор Константин Илиев. Това издание ще бъде юбилейно и ще отбележи началото през 1975 г. На 22 април Седмицата на камерната музика ще бъде открита с концерт на домакините от Българския камерен оркестър - Добрич, ръководен от Арто Чифчиян. Диригентът..

публикувано на 17.04.25 в 17:29
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38