Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Театрални мигове от вечността“ представи актьорът Иван Митев

6
великотърновският актьор Иван Митев


Знаете ли, че генерал Иван Фичев, внук на великия строител Колю Фичето, е бил актьор и е играл пред депутатите, приели Търновската конституция, или че неговата съпруга Сенка вероятно е първата жена актриса в България? Чували ли сте, че революционерът Бачо Киро създава първия селски театър в България? Вероятно не знаете кой е започнал първи в България да изплаща хонорари на артистите и на театралния технически персонал. Отговорите на тези въпроси със сигурност знае великотърновският актьор Иван Митев. Той описва всички тези истории с доказателства от архивите в книгата си „Театрални мигове от вечността“ и открехва завесите на театралното дело в старопрестолно Велико Търново от 1870 до 2022 година.
 
Иван Митев е доайенът на великотърновския музикално драматичен театър. 71-годишният професионален актьор е на сцената от 45 години. Носител е на голямата награда за главна мъжка роля на международен филмов фестивал в Индия. В репертоара си си има над 120 роли. От 2009 година Иван Митев се е посветил и да издирва, и описва историята на търновския театър. Написал е четири книги, а последната е „Театрални мигове от вечността“, издадена с подкрепата на Министерството на културата, и се подарява на българските библиотеки и читалища.

Книгата е създадена в стила на хрониките и е събрала над 600 лични биографии на различни творци, работили на търновската театрална сцена.
  
„Твърде много млади хора започнаха да проявяват интерес през книгата към онова, което се е случвало. Важното е, че запазихме спомените за хората, които са били. Успях да направя около 30 пространни интервюта с някои от големите актьори в Търново, София, Пловдив, които вече ги няма. Запазени са тези интервюта, живите им гласове са останали“.

На 14 март се навършиха 155 години от първото театрално представление в старопрестолния град. Между 45 хиляди и 50 хиляди снимки е издирил и сканирал от различни архиви Иван Митев за театралното дело в Търново. Благодарение на архивите на Иван Митев, предадени в БАН, там е направен фонд на търновския театър.

Една от прелюбопитните истории, описани в последната книга на Иван Митев, е на генерал Иван Фичев, който в първите години след Освобождението е бил командир на Търновския гарнизон, но и актьор.

„Те подготвят представление по „Иванко, убиецът на Асеня“. Там играе и известният Лазаров, който след време ще бъде министър на просвещението. Играят представленията в конака пред депутатите. Има е идна сензация. В записките на генерал Иван Фичев се посочва, че неговата жена Сенка Иванова и играла Геновева на сцената в Търново. Това е било във времената, когато женските роли са се играли от мъже. Ако това е вярно, това ще е първата българка, която играе на сцената, и то Търново“.

Благодарение на Стефан Стамболов в Търново е построена първата професионална театрална сцена:

„Когато в Пловдив първата професионална театрална трупа играе върху дървени дъски, наредени върху дървени „магарета“, в Търново вече има професионална театрална сцена с около 650 места“.

При едно от посещенията на Васил Левски в Търново при създаването на революционните комитети, го водят в читалище „Надежда“ да гледа „Многострадална Геновева“. След спектакъла Апостолът разговаря с младите мъже актьори и с тях създава един от тайните си комитети, разказва Иван Митев.

В Книгата си „Театрални мигове от вечността“ той описва, че революционерът Бачо Киро е гледал първото театрално представление в Търново. Толкова се е впечатлил, че прибирайки с в Бяла черква създава първия селски театър в България:

„Този човек, който казва „Искам да загина за свободата на моя народ“, прави уникален експеримент. Понеже е била забранена пиесата „Стоян войвода“, защото е свързана с революционната дейност, той обявява, че ще играят „Многострадална Геновева“. Играят по-малко от едно действие в началото и веднага преминават към „Стоян войвода“. Ималата е такъм успех, че в Михалци имат 6 поредни вечери с представления. Неговите театрали, предимно учители, отиват в неговата чета и загиват при битката в Дряновския манастир“.

Иван Митев дава публичност в книгата си и на документалните данни от архивите, че още през 1870-71 година за търновския театър са купувани от Мюнхен, Виена и Букурещ костюми, перуки и мустаци.

Търновският юрист и общественик Марко Тотев, станал нарицателно за лош късмет, също е свързан с театралното дело. Бил е председател на историческото читалище „Надежда“, където е бил театърът:

„За своя мандат за първи път в историята на търновското читалище започва да плаща хонорари на актьорите и за първи път се плащат командировъчни на технически служби, които се наемат да помагат при пътуванията в региона“.

Търновските театрали са играли представления и със събраните пари са подпомагали революционното движение в Македония. В Търново е бил първият театрален вестник в България, от който през 1900 година са излезли само 15 роя, но с кореспонденции и от чужбина, разказва в последната си книга актьорът Иван Митев.

Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41
Георги Джагаров

СБП връчва наградата "Георги Джагаров"

Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..

публикувано на 14.07.25 в 10:39

Сладостите на камерното музициране в нов албум за виолончело и пиано

Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли  Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..

публикувано на 13.07.25 в 19:27
Петър Щабеков

Спомен за Петър Щабеков

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..

публикувано на 13.07.25 в 17:18

"Надпяване" – фолклорна класация, юли 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.07.25 в 12:43