Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доктор Мила Бобадова: Трябва въвлечем полицаите в обществената нетърпимост към насилието над животни

Доктор Мила Бобадова
Снимка: Личен архив

Необходима е сериозна работа с полицаите, за да не смятат случаите на насилие над животни за смешни. Това заяви за БНР ветеринарят и дългогодишен активист за правата на животните доктор Мила Бобадова.

През 2011 г. г тя получава наградата на публиката на Български хелзинкски комитет "Човек на годината" за активната ѝ дейност по темата за насилието над животните, вследствие на която особената жестокост към животни и боевете с животни са квалифицирани като престъпление в Наказателен кодекс на Република България. Дългогодишен председател е на Комисията по контрол и професионална етика съм Областна колегия за София град на Българския ветеринарен съюз, както и ветеринарен лекар на годината 2022 г.

Доктор Мила Бобадова оценява като положителна силната обществена реакция след случая с мъчения и убийства на животни, за който миналата седмица бяха задържани двама души. 

"Понеже в този процес, все пак в него съм от 2007 г., смятам, че е позитивна посоката, обществената нетърпимост към това, което се случи", каза доктор Бобадова, но добави, че е ключово гневът на обществото да доведе до трайни промени.


"Да насочим този гняв не толкова към завишаването на наказанията, което със сигурност ще се случи. Всички политически сили виждат в това разкошна ПР акция. С това всички сме наясно. Ще припомня случая Дебора – момичето, което беше жестоко малтретирано, след което така на крак, на бързичко се приеха корекции в наказанията и какво последва от това? Абсолютно нищо. Гневът на обществото трябва да бъде насочен – супер, нека да има завишаване на наказанията, нека да има нови състави в текстовете, нека да се прецизират текстовете, но ние трябва да обърнем внимание на това защо законът не си върши превантивната функция. Докато продължаваме да звъним в полицията и в полицията отговорът е: "Хайде, сега за една котка ще се терзая", ще е така. Трябва не просто да отидем на протест. Ние трябва да говорим с тези хора, с полиция, с разследващи органи. Ние трябва да им обясним защо обществото проявява нетърпимост към това. Ние трябва да ги въвлечем в тази нетърпимост. Това трябва да е нашата цел", подчерта тя.

Не може да се разчита само на отделни хора в полицията и разследващите органи, за да има осезателна промяна в отношението към случаите на насилие към животни.

"Хората в полицията, бидейки част от денонощна от насилие, престъпност, намират тези престъпления за смешни. Не могат да асимилират, не им е обяснено, че това е един стълб, една стъпка в една посока, която е много плашеща. Познавам полицаи, които са искрено загрижени. Имам такива приятели, но това са хора, които са единици. ГДБОП винаги са показвали функции, че работят. Кибесигурност също. Правосъдният министър каза, че ще изисква сигналите за последните три години, мисля, за да види как се работи по тях. Това е нещото, което трябва да се случи. Трябва да се разследва защо нямаме движение по тези случаи, но това не трябва да успокоява обществото, а ние трябва истински да искаме работа от полицията, за това, което се случва. Ако тръгна пак да в повтарям клишетата, че когато посегнеш на животно, следващата стъпка е на човек и т.н., всички сме ги чували. Нали знаете, основният съвет, който даваме на хората, е: "Пускай жалби, пускай сигнали". И отсреща ни се казва: "О, не, не ми се занимава". Ехидните усмивки, коментарчетата. И аз съм ги чувала по мой адрес. Но това не ме отказва", подчерта доктор Мила Бобадова.

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20