Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Владимир Нгуйен от КАЖИ: Насилниците на животни трябва да знаят, че няма къде да се скрият

Владимир Нгуйен от КАЖИ
Снимка: БГНЕС

Извършителите на престъпления срещу животни трябва да знаят, че няма къде да се скрият, заяви за БНР Владимир Нгуйен от сдружение КАЖИ ("Кампании и активизъм за животните в индустрията"). Организацията разследва заедно с ГДБОП случая от Перник с тормоз и убийства на животни и настоява за реформи в законодателството за защита на животните. За особеностите на разследването Мария Петрова разговаря с представителя на КАЖИ.

Сигнал от специалист, който проследява престъпления с животни в различни държави, дава началото на сериозното разследване, довело до арестите на двамата извършители миналата седмица, разказа Владимир Нгуйен.

"Човекът, който изпрати сигнала до нас, първо е писал на Еврогрупата за животните, от която сдружение КАЖИ също е част, понеже той е разбрал, че тези извършители са от България. Те са го препратили към нас. Съответно ние видяхме материалите. Наистина установихме, че хората са от България. И тогава бяхме готови вече да предадем материалите на Главна дирекция "Национална полиция". Решихме все пак преди това да дадем информацията и на "Българските Елфи" – тази неформална организация за киберсигурност. Експертите там буквално за няколко часа разкриха кои са тези извършители. След това дадохме информацията на Главна дирекция "Национална полиция". Когато сигналът пристигна при нас, той вече е бил изпратен от същия човек от чужбина и до ГДБОП - Киберпрестъпност. Те много бързо и веднага започнаха да си сътрудничат заедно с полицията и резултатите бяха налице. Когато има такава синергия между неправителствени организации, неформални организации като "Българските Елфи", като полицията, ГДБОП и прокуратурата, тогава акциите могат да бъдат много успешни", обясни Нгуйен.

Представителят на КАЖИ отличи работата на Главна дирекция "Национална полиция", ГДБОП и неговата дирекция за Киберпрестъпност, както и прокуратурата, но призна, че жестокостта на престъпленията са изненадали дори опитните служители там.

"Когато дойде самият сигнал, те изключително бързо започнаха да действат и отдадено. Те също бяха много шокирани. Казаха, че те са виждали различни престъпления, но това нещо, което видяха, и те не можеха да го проумеят", сподели активистът.

Работата по случая се отразява и на експертите по киберсигурност от организацията "Българските елфи" (BG Elves), които по време на разследването се намират в Украйна.

"За "Българските Елфи" бих искал да споделя изключително колко много помогнаха и при какви условия, защото буквално когато бомби падаха върху главите на тези хора, когато имаше бомбардировка в Киев по това време, един от хората в "Българските Елфи", буквално падат бомби над главата им, а в същото време той гледа тези видеа. Честно казано, той самият каза, че той е повръщал, гледал е, повръщал е, гледал е и така е успял да изгледа самите видеа и за да намерят тази информация, която им е необходима. Ако за нас е било тежко, си представям на него и на другите негови колеги от "Българските Елфи" какво е било", каза Владимир Нгуйен, като самият той е човекът от КАЖИ, работил с всички видео материали и снимки по случая.


Все още не е уточнено кои са хората, плащали за мъчения на животни, но както извършителите се оказват българи, така и сред поръчителите може да има хора от страната ни: "Не изключвайте хора от целия свят, включително и България", посочи представителят на сдружението.

КАЖИ е част от консултациите в Министерство на правосъдието за повишаване на санкциите в закона за извършителите на подобни престъпления. Сдружението има също отворено писмо с искания, подкрепени вече от около 160 организации.

Независимо какво стане със законодателните промени, извършителите ще продължат да бъдат под лупата на специалиста, който ги открива и сигнализира за последния случай.

"Той пуска сигнали дори в Китай, в Русия, в Египет, в най-различни страни. Просто, за съжаление, в България за първи път имаме такъв осветлен подробен случай. Това, което знаем е, че е мюсюлманин. В хадисите, тези писания, които са в мюсюлманството, там изрично се казва, че хората трябва да бъдат стопани и пазители на животните и освен това пророкът Мохамед е разказал за една жена, която е била изключително жестока с котка, била я заключила и не ѝ давала вода и храна. Пророкът Мохамед там разказва, че тази жена след това отишла в ада", каза активистът.

Владимир Нгуйен се надява случаят да послужи за превенция: "Това е нашата идея – да се види, първо, че има такива престъпления и че, второ, трябва те да бъдат спрени, защото ако някой реши да направи нещо такова, той ще бъде намерен. Няма никъде, където да могат да се скрият и да бъдат сигурни, че няма да бъдат хванати".

По публикацията работи: Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20