Това заяви пред БНР д-р Ваня Нушева – преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". В предаването "Преди всички" тя коментира обединения законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс. Част от текстовете притесниха някои от най-уважаваните изборни експерти у нас. Те написаха становище, с което показват какво в предложенията на 5 партии, приети от парламента на първо четене, няма да сработи при следващ вот. Ваня Нушева също е сред подписалите се.
Как ще гласуваме и как ще се броят гласовете са сред въпросите, които трябва да намерят своя адекватен отговор в Изборния кодекс, подчерта тя.
Нушева направи бележка по отношение на начина, по който започна обсъждането и по който бяха включени различни заинтересовани страни, наблюдатели, граждански организации и експерти, които се интересуват от изборния процес:
"Бяха внесени 5 законопроекта и едва след като бяха приети на първо четене, започна някакъв опит за структуриране на дискусия. Това, което видяхме в рамките на обсъждането в правната комисия преди 2 дни, не беше експертна група – така, както бе обявено това заседание, а по-скоро имаше характера на някакъв вид обществено обсъждане – обсъждане, при което да бъдат консултирани мненията, оценките, предложенията по вече внесените законопроекти и да бъдат изслушани мненията на различни страни".
По думите ѝ подобна дискусия е трябвало да започне преди разглеждането на законопроектите на първо четене.
"Сега народните представители се намират в ситуация, в която на първо четене са обединени много различни по своя характер предложения – противоречиви предложения – всички те са включени в рамките на един общ доклад, който трябва да бъде гледан на второ четене в правната комисия", обясни тя. Експертът напомни, че между двете четения могат да бъдат включвани предложения, детайлизиращи вече внесените такива, но нови по същество не могат да бъдат внасяни.
Според нея обаче в тези законопроекти не са включени редица важни въпроси. И даде пример с темите за финансирането и отчитането на предизборните кампании, сроковете за обществените поръчки, организацията по доставяне на машините, актуализирането на техния софтуер. По думите ѝ това са изключително напрегнати срокове, които поставят в критична ситуация институциите, които подготвят изборния процес, а също така и изпълнителите.
Дори предложенията не са навлезли в детайли по отношение на съществуващите начини на гласуване и на отчитане – не са внесени предложения за подобрения, посочи Ваня Нушева и добави:
"Същевременно виждаме една доминираща нагласа да бъдат приети нови предложения – за преброителни центрове, за сканиращи устройства, с които се гласува, с които се отчитат резултатите. По отношение на тези нови предложения - няма детайли, които да разпишат начина, по който функционират преброителните центрове, не са детайлизирани изискванията и към скенерите. С лека ръка отхвърляме идеята за машинно гласуване и отчитане със съществуващите машини, но пък със смелост се хвърляме към това да включим скенери – това личи от законопроектите".
Тя предупреди, че ако не са адекватно формулирани изискванията към тези технологии и те бъдат въведени, можем да се окажем в ситуация, в която и тези технологии да са компрометирани.
Според нея е необходима задълбочена експертна дискусия за позитивите, негативите и последиците от въвеждането на всяка една от новите технологии. Трябва и оценка за това какви биха били позитивите, ако насочим вниманието към подобряване в съществуващите СИК.
"Диалогът ще трябва да продължи и то по един по-структуриран начин по ключовите теми, които са предмет на предложенията в законопроектите, по ключови теми, които не са включени в законопроектите, и оттам нататък политическата воля на тези, които вземат решенията, е водещият фактор за това накъде ще се развие общият законопроект или какви нови предложения ще бъдат формулирани в ИК. Не трябва да бързаме, защото може да се окажем в ситуация с необмислени, противоречащи си или недостатъчно задълбочени предложения за промени в ИК", категорична бе Нушева.
Цялото интервю на Лора Търколева с д-р Ваня Нушева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
В Сливен от утре стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..
Гражданската гвардия в Испания обяви, че е разбила мрежа за трафик на марокански мигранти от Румъния на Иберийския полуостров. В Мурсия са арестувани четирима души, заподозрени като организатори на престъпната дейност. Според разследващите, трафикантите набирали марокански имигранти, които искат да влязат в Испания. След като са платили по..
Руско-украински преговори, посветени на сигурността в Черно море, са насрочени на 15 и 16 април в Анкара. Това предаде телевизия CNN Turk, като се позова на турското министерство на отбраната. По време на дипломатически форум в Анталия по-рано тази седмица турският външен министър Хакан Фидан заяви, че страната му е готова да посредничи между..
Над 200 автомобили и мотори - американски марки и модели, бяха показани на фестивал, организиран за трети път в Дупница. Общината е домакин и оказва съдействие, , изложението събра за часове стотици автолюбители. За пръв път участват и от клуба на собтвеници на мотори "Харли Дейвидсън", а беше показан и сребърният пикап Tesla Cybertruck -..
За 15-ти път в Кипър бяха връчени наградите за най-успешни бизнес партньорства между кипърски гърци и кипърски турци. Единствената по рода си инициатива е в подкрепа на мира и обединението на разделената страна чрез икономическо сътрудничество между двете кипърски общности. 96 кипърски гърци и кипърски турци, съсобственици на 48 съвместни..
Гръцката терористична организация "Революционна класова самозащита" пое отговорност за поставената в петък бомба пред централата на железопътната компания "Hellenic Train" в Атина. Атентатът предизвика само материални щети. Бомба избухна в Атина пред офисите на "Гръцки железници" Няма пострадали и жертви от взрива в Атина..
Най-малко 32 души загинаха, сред тях и две деца, при руски ракетен удар по украинския град Суми тази сутрин. Съобщава се за над 80 ранени, включително 10 деца. След атаката западните страни призоваха отново Русия да прекрати войната в Украйна. Руските балистични ракети поразиха центъра на град Суми, в близост до руската граница, два дни след..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..
Преди около 100 години, в навечерието на Втората световна война, започва емиграция на учени - евреи, от Германия в посока САЩ, най-известният подобен..