Това заяви пред БНР д-р Ваня Нушева – преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". В предаването "Преди всички" тя коментира обединения законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс. Част от текстовете притесниха някои от най-уважаваните изборни експерти у нас. Те написаха становище, с което показват какво в предложенията на 5 партии, приети от парламента на първо четене, няма да сработи при следващ вот. Ваня Нушева също е сред подписалите се.
Как ще гласуваме и как ще се броят гласовете са сред въпросите, които трябва да намерят своя адекватен отговор в Изборния кодекс, подчерта тя.
Нушева направи бележка по отношение на начина, по който започна обсъждането и по който бяха включени различни заинтересовани страни, наблюдатели, граждански организации и експерти, които се интересуват от изборния процес:
"Бяха внесени 5 законопроекта и едва след като бяха приети на първо четене, започна някакъв опит за структуриране на дискусия. Това, което видяхме в рамките на обсъждането в правната комисия преди 2 дни, не беше експертна група – така, както бе обявено това заседание, а по-скоро имаше характера на някакъв вид обществено обсъждане – обсъждане, при което да бъдат консултирани мненията, оценките, предложенията по вече внесените законопроекти и да бъдат изслушани мненията на различни страни".
По думите ѝ подобна дискусия е трябвало да започне преди разглеждането на законопроектите на първо четене.
"Сега народните представители се намират в ситуация, в която на първо четене са обединени много различни по своя характер предложения – противоречиви предложения – всички те са включени в рамките на един общ доклад, който трябва да бъде гледан на второ четене в правната комисия", обясни тя. Експертът напомни, че между двете четения могат да бъдат включвани предложения, детайлизиращи вече внесените такива, но нови по същество не могат да бъдат внасяни.
Според нея обаче в тези законопроекти не са включени редица важни въпроси. И даде пример с темите за финансирането и отчитането на предизборните кампании, сроковете за обществените поръчки, организацията по доставяне на машините, актуализирането на техния софтуер. По думите ѝ това са изключително напрегнати срокове, които поставят в критична ситуация институциите, които подготвят изборния процес, а също така и изпълнителите.
Дори предложенията не са навлезли в детайли по отношение на съществуващите начини на гласуване и на отчитане – не са внесени предложения за подобрения, посочи Ваня Нушева и добави:
"Същевременно виждаме една доминираща нагласа да бъдат приети нови предложения – за преброителни центрове, за сканиращи устройства, с които се гласува, с които се отчитат резултатите. По отношение на тези нови предложения - няма детайли, които да разпишат начина, по който функционират преброителните центрове, не са детайлизирани изискванията и към скенерите. С лека ръка отхвърляме идеята за машинно гласуване и отчитане със съществуващите машини, но пък със смелост се хвърляме към това да включим скенери – това личи от законопроектите".
Тя предупреди, че ако не са адекватно формулирани изискванията към тези технологии и те бъдат въведени, можем да се окажем в ситуация, в която и тези технологии да са компрометирани.
Според нея е необходима задълбочена експертна дискусия за позитивите, негативите и последиците от въвеждането на всяка една от новите технологии. Трябва и оценка за това какви биха били позитивите, ако насочим вниманието към подобряване в съществуващите СИК.
"Диалогът ще трябва да продължи и то по един по-структуриран начин по ключовите теми, които са предмет на предложенията в законопроектите, по ключови теми, които не са включени в законопроектите, и оттам нататък политическата воля на тези, които вземат решенията, е водещият фактор за това накъде ще се развие общият законопроект или какви нови предложения ще бъдат формулирани в ИК. Не трябва да бързаме, защото може да се окажем в ситуация с необмислени, противоречащи си или недостатъчно задълбочени предложения за промени в ИК", категорична бе Нушева.
Цялото интервю на Лора Търколева с д-р Ваня Нушева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
В Плевен се провежда осмото издание на международния фестивал за куклено изкуство "Шарено петле" . Спектаклите се играят както на сцената на Драматично-кукления театър "Иван Радоев" , така и в парка на Историческия музей. Амбицията на организаторите е да представят нови решения на истории, които всички познаваме , затова са подбрани..
Във вторник Обединеното кралство преживя най-топлия си ден за годината, след като гореща вълна обхвана голяма част от Англия тази седмица. В лондонския парк „Сейнт Джеаймс“, близо до Бъкингамския дворец, беше измерена температура от 34,7 градуса. Най-високите температури бяха измерени в Лондон, но и в съдедните графства Есекс и Кент те надхвърлиха..
Британското правителство спечели гласуването по законопроекта си за социални помощи със 75 гласа, но само след като предложи отстъпки в последния момент на разбунтувалите се депутати от Лейбъристката партия на премиера Киър Стармър. Министрите вече бяха разводнили плановете си веднъж, като отмениха някои планирани съкращения на..
Поредно пръскане против комари, кърлежи и други вредители ще бъде направено в тревните площи в междублокови пространства в Ямбол. Обработката ще се извършва в тъмната част на денонощието в дните от 2-ри до 6-и юли. Пръсканията ще се извършват между 23 часа вечерта до 8 часа сутринта, като по график първото пръскане ще е тази вечер. В списъка..
Все още не казват и не ясно защо е отстранен зам.-кметът на Кюстендил Кристиян Иванчов, който доскоро беше и председател на общинската организация на ПП, бил е кандидат на партията за кмет на града, както и зам.-областен управител на Кюстендил. Неофициално се коментира, че той е отказал да подпише заповедта за освобождаване. Засега няма..
Най-малко 162 души са били натровени, а 22 са били хоспитализирани, заради евентуална епидемия от салмонела след фестивал в Ла Коруня. Предполага се, че заразата е тръгнала от хранителен щанд, на който се продавали тортили. За да се установи източникът на масовото хранително отравяне, Главната дирекция по обществено здраве на регионалното..
В Обединеното кралство главният равин остро критикува Би Би Си за "излъчената гнусна омраза към евреите" на фестивала в Гластънбъри, когато рап дуото "Боб Вилан" скандира "Смърт на Израелските отбранителни сили". В същото време самите изпълнители направиха извявление, че не е нужно да се занимават с тях и да отвличат вниманието от проблемите, а..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
Още юни максималните температури в България бяха значително по-високи от климатичните норми. Тенденцията е горещата вълна да продължи . В следващите..