Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вместо с разум, въглищната индустрия се преструктурира хазартно, категоричен е той

Александър Загоров: И зеленото бъдеще ще е кафяво!

Без тока от "Марица Изток" България няма да изкара нито зимата, нито горещините, подчерта синдикалистът

| Интервю
Александър Загоров
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Ако не беше "Марица Изток", тази зима щяхме да усетим колко сложно е да бъде животът ни без ток. Тази зима щеше да е критична за цялата държава.

Това каза пред БНР Александър Загоров, конфедеративен секретар на КТ "Подкрепа", преди международна конференция за предизвикателствата пред енергийната индустрия при социално-екологичния преход. Във форума ще вземат участие специалисти от Германия, Черна гора, Румъния и Северна Македония.

В Германия въглищата не са изчезнали. Те правят много премерени движения, когато преминават към други енергийни източници. Имат стратегия, основана върху бъдещето на водорода, но 85% от него е внос, докато въглищата са си техни. Процесите с урана и водорода много трудно ще се разгърнат в мащаб, в какъвто е възможно при въглищата, поясни Загоров в предаването "Хоризонт до обед".

"Зеленото бъдеще не може да се появи без кафявото минало. И зеленото ни бъдеще ще бъде кафяво. Без електроенергията, произведена в "Марица Изток", България и регионът няма как да изкарат нито зимата, нито горещините."

Дезинформация и заплахи за ликвидиране на производствата са довели до нагласите на част от работещите в комплекса да отказват да се преквалифицират, изтъкна синдикалистът.

"Трябва да пазим въглищата, колкото е важно и нужно. Трябва да пазим и хората, които работят в тях, колкото е важно и нужно. Разум трябва, а не хазарт, когато се прави преструктуриране на такава голяма индустрия, а хазартът в момента преобладава. Разумът ще ни подтикне за протести, когато го решим колективно. В момента нито сме защитени, нито имаме перспектива."

Високите цени на емисиите, т.нар. квоти натоварват енергията още 200%. В някои периоди тези цени стават огромни и не можем да се вместим на пазара. Това е принудително, заради пазарната схема за търговия с емисии, заяви Александър Загоров.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България".  Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..

публикувано на 23.03.25 в 05:28
Никола Николов

Никола Николов за пълните лунни и слънчеви затъмнения

В коридора на затъмненията, за влиянието на тези явления върху процесите в света и в живота на обикновените хора, разказва за "Нощен Хоризонт" астрологът Никола Николов . "През древността пълните лунни затъмнения са се считали за много лоша поличба , защото всяко едно затъмнение означава, че по някакъв начин нашата радост ще бъде затъмнена,..

публикувано на 20.03.25 в 15:46
Генералният директор на БНР Милен Митев

Милен Митев: Обществените медии обединяват по-добре от политиците

Европейският съюз за радио и телевизия (EBU), който обединява 113 обществени медии от 56 страни, отбеляза 75 години от създаването си със специална програма в Брюксел. "75 години по-късно, при тревожна геополитическа ситуация - войната в Украйна и в Близкия Изток, след като Съединените щати късат Трансатлантическия пакт, който оформяше..

публикувано на 20.03.25 в 08:07
Проф. Бойко Рангелов

Проф. Бойко Рангелов: Това лято ще е рай на Санторини, цените паднаха

Пълнолунието и пълното лунно затъмнение са явления, за които езотериката твърди, че дават отговори на много въпроси, намират верните решения на проблемите, водят до промени. На нас хората, това ни влияе подсъзнателно, навежда ни на размили за живота, за това, колко твърдо стоим на земята. Древногръцкият философ Платон пръв споменава..

публикувано на 19.03.25 в 16:06
Роксана Кирилова

Фондация "С любов към теб" в помощ на деца със специални образователни потребности

Роксана Кирилов а - носителката на титлата "Мисис България 2018"  приема като мисия да помага на децата със специални образователни потребности и основава Фондация "С любов към теб ".  Специалните - не "различните деца" - уроците на живота Миналата година Фондацията започва кампания, която ще включва няколко инициативи , с които да се..

публикувано на 17.03.25 в 14:45