Днес е третият ден на протести в Турция, породени от недоволството, обхванало страната, след ареста в сряда на Екрем Имамоглу - кмет на Истанбул и основен опонент на президента Реджеп Ердоган по обвинения в корупция и връзка с терористи, както и на още над 100 високопоставени представители на Народнорепубликанската партия. Арестите се случиха дни преди очакваното официално решение на опозиционната партия за издигане на кандидатурата на Екрем Имамоглу за президентския пост. Властите арестуваха също така десетки хора за "провокативни" публикации в социалните медии.
Неговата партия определи задържането му като "преврат" и се зарече да продължи с демонстрациите, които по данни на агенция "Франс прес" са обхванали най-малко 32 от общо 81 области.
Няколко хиляди души се събраха късно снощи пред кметството на Истанбул. Те развяваха турски знамена и скандираха лозунги в знак на протест срещу решението. Лидерът на основната опозиционна Народнорепубликанска партия Йозгур Йозел се обърна към тях от покрива на автобус.
"Улиците са наши, за да търсим правата си, да ги вземем по демократичен начин, без да се забъркваме в насилие", каза Йозел и подчерта:
"Няма отказ от борбата, без да получим правата си, без да спасим кмета Екрем Имамоглу, без да освободим окръжните кметове на Истанбул. Обещавате ли?"
Министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая призова за възстановяване на реда и прекратяване на призивите за протестни действия. До сблъсъци между полиция и демонстранти се стигна и в столицата Анкара, и в Измир. Голяма част от протестите се провеждат от студенти. На някои от демонстрациите полицията е използвала сълзотворен газ и водни струи.
Опозицията обаче призова хората да излязат по улиците в 17.30 ч. местно време след края на ежедневния пост по време на свещения за мюсюлманите месец Рамазан, въпреки предупрежденията на министъра на правосъдието, че подобни апели са "незаконни и неприемливи".
Хиляди хора пренебрегнаха забраната за протести в Истанбул и всяка вечер се събират пред сградата на кметството в подкрепа на Имамоглу. Днес властите наложиха такава забрана и в столицата Анкара и западния крайбрежен град Измир.
До момента са арестувани най-малко 88 протестиращи и 54-има за публикации в интернет "подбуждащи към омраза", а 16 полицаи са ранени.
Тази вечер се организират митинги в подкрепа на Имамоглу в много градове в страната, сред които Истанбул, Анкара, Бурса, Чанаккале, Одрин, Ескишехир, Измир, Текирдаг.
Междувременно властите в столицата Анкара и в град Измир въведоха забрана за провеждането на всякакъв вид публични събирания, демонстрации и пресконференции за срок от пет дни - до 25 март, предаде в. "Биргюн".
Преди два дни валийството на Истанбул забрани до неделя всякакви публични събирания.
Парламентарната група на ПП-ДБ внася искане за изслушване в Народното събрание по темата "Боташ". Според членовете на тази група разследването на договора с турската компания ще даде отговор на въпроса до каква степен президентът Румен Радев има роля в този ощетяващ страната ни контракт. Такова изслушване в парламента ще изясни както ролята..
"Крум Зарков го хвана страх . Смята, че ще спаси политическата си кариера. Той се огъна под напрежението, че ще трябва да бъде част от един сериозен дебат". Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото Това коментира пред БНР Слави Василев, политолог, бивш главен експерт в кабинета на президента..
Мигрантите ще трябва да живеят във Великобритания десетилетие и едва след това ще могат да кандидатстват за гражданство съгласно новите планове на правителството за намаляване на зависимостта от чуждестранни работници. Премиерът Киър Стармър съобщи подробности за миграцията на специална пресконференция преди да бъде публикувана така..
Почти 200 ще достигне броят на корабите от руския сенчест флот, които ще бъдат санкционирани, съобщиха от Съвета на ЕС. Това се съдържа в предложението на Европейската комисия за 17-ия пакет санкции срещу Русия, който е бил обсъден от постоянните представители на страните членки в Брюксел. Почти всички страни подкрепят предложението, твърдят..
В Центъра за Специализация и професионална подготовка на служители на МВР в Пазарджик се състоя церемония по връчването на 34 дрона за наблюдение на държавната граница. Те са част от проект на Граничната полиция. Дроновете са с изключително висок клас технически възможности, което ще повиши качеството на работа на граничните полицаи, каза..
Безплатна почивка за 300 000 семейства е осигурило гръцкото правителството тази година. Днес приключва подаването на молбите за участие в програмата. Право на ваучери за нощувка имат пенсионерите, семействата с ниски доходи и многодетните семейства. В програмата могат да участват и чужди граждани, които живеят и работят в Гърция, както и..
Вицепрезидентът Илияна Йотова беше удостоена с почетното звание "Доктор хонорис кауза“ на Великотърновска университет. Почетните инсигнии на вицепрезидента бяха връчени на тържествена церемония, която е част от честването на патронния празник на университета, носещ името на светите братя Кирил и Методий. Да бъдеш признат за..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..