Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо.
В него се посочва:
Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на Черно море е в сила при разширено действие Решение на Народното събрание за забрана върху прилагането на технологията хидравлично напукване (фракинг) при проучване и/или добив на газ и нефт, както и забрана за добива на природеншистов газ чрез същататехнология.
През този период от време, много възможности за добив на шистов природен газ чрез прилагане на технологията фракинг бяха пропуснати, с всички произтичащи от това негативи за България – високи цени на природния газ, несигурност и риск от спиране на вноса и др.
Нещо повече, редица държавни институции саботираха проучванията и добива на шистов природен газ от находища с ресурси от над 100 млрд. куб. м. природен газ, при деклариран отказ на инвеститорите от прилагане на технологията фракинг. Стигна се до безпрецедентната ситуация в световен мащаб, да се откаже предоставянето на концесия за добив на шистов газ на инвеститор с позитивен финансово-икономически анализ за разработка и добив, поради негативна оценка от страна на министерството на енергетиката.
На 22.03.2025 г. редица водещи експерти в сферата на енергетиката и енергийните ресурси, както и общественици с активна гражданска позиция в областта на енергетиката, обединени от разбирането за нужда от промяна на държавната политика за развитие на местните ресурси в интерес на българското общество, проведоха дискусия на тема „Аргументи „за“ и „против“ добива на шистов газ в България “. За лектори бяха поканени експерти с висок авторитет и степен на компетентност . В резултат на проведените дебати се налагат следните изводи:
1. Правната уредба за проучванията и добива на нефт и газ, в т.ч. шистов газ, на ниво право на ЕС и национално законодателство е сравнително добре уредена, /като изключим действащия мораториум/и е добре известна на специалистите,но не е широко разяснена пред обществеността.
2. Съвременните технологии за проучване и добив на шистов газ през последните 13 години значително се развиха, минимизирайки в значителна степет ползването на земя и вода за технологичните операции и рисковете за околната среда. Използването на химикали е практически преустановено.
3. Към настоящият момент в България са установени две находища на шистов газ с оценени ресурси от над 100 млрд. куб.м. По-голямото от тях, „Етрополската шистова формация“, се разполага основно в района на Западния Предбалкан в земи от ниска категория и без досег с водоносни хоризонти за питейно-битово водоснабдяване.
4. Рисковете за здравето на хората и на животните и за околната среда, при проучванията и добива на шистов газ, са добре известни на специалистите от теорията и практиката, и могат да бъдат напълно избегнати, при прецизно използване на съвременните технологии и водещия международен опит .
5. Ползите от възобновяване на проучванията и добива на природен газ от шисти - енергийни , икономически, социални, политически и геополитически са доказани.
6. Възобновяването на проучванията и добива нашистов газ би било стъпка в правилната посока към енергийна независимост на страната и към сигурна и евтина енергия за гражданите и бизнеса, и е фактор за национален просперитет и суверенитет на държавата.
Уважаеми дами и господа народни представители,
Уважаеми господин министър на енергетиката,
Уважаеми представители на медиите,
Ние сме дълбоко убедени в необходимостта от развитие на местните и в частност енергийни ресурси като база за национален просперитет и поради това
АПЕЛИРАМЕ
за отмяна на РЕШЕНИЕТО на Народното събрание за забрана върху прилагането на технологията хидравлично разбиване при проучванеи/или добив на газ и нефт на територията на Република България.
Репортаж на Евелина Стоянова чуйте в звуковия файл.Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
Търся мнозинства на базата на добре обмислени идеи. Това обясни пред БНР Васил Терзиев, кмет на София. Той коментира тази за създаване на..
Фермери от Банско алармираха миналата седмица в ефира на "Хоризонт" за масово нарушаване на забраната за придвижване и изискванията за паша на..
Със затоплянето на времето трябва да прилагаме забравени неща, за които педиатрите не говорят – децата да се закаляват , да свикнат от ранна възраст..