Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Важно е да осъзнаем, че без развитие на собствени енергийни и индустриални ресурси, страната няма да просперира, коментираха експерти

В София се проведе дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България"

Участниците в дискусията изпратиха отворено писмо до институциите

5
Снимка: БГНЕС


Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". 

Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо.

В него се посочва:

Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на Черно море е в сила при разширено действие  Решение на Народното събрание за забрана върху прилагането на технологията хидравлично напукване (фракинг) при проучване и/или добив на газ и нефт, както и забрана за добива на природеншистов газ чрез същататехнология.

През този период от време, много възможности за добив на шистов природен газ чрез прилагане на технологията  фракинг бяха пропуснати,  с всички произтичащи от това негативи  за България – високи цени на природния газ, несигурност и риск от спиране на вноса и др.

Нещо повече, редица държавни институции саботираха проучванията и добива на шистов природен газ от находища с ресурси от над 100 млрд. куб. м. природен газ, при деклариран отказ  на  инвеститорите от прилагане на технологията фракинг. Стигна се до безпрецедентната ситуация в световен мащаб, да се откаже предоставянето на концесия за добив на шистов газ на инвеститор с позитивен финансово-икономически анализ за разработка и добив, поради негативна оценка от страна на министерството на енергетиката.

На 22.03.2025 г. редица водещи експерти в сферата на енергетиката и енергийните ресурси,  както и  общественици с активна гражданска позиция в областта на енергетиката, обединени от разбирането за нужда от промяна на  държавната политика за развитие на местните ресурси в интерес на българското общество, проведоха дискусия на тема „Аргументи „за“ и „против“ добива на шистов газ в България “. За  лектори бяха поканени  експерти с висок авторитет и степен на компетентност . В резултат на проведените дебати се налагат следните изводи:

1. Правната уредба за проучванията и добива на нефт и газ, в т.ч. шистов газ, на ниво право на ЕС и национално законодателство е сравнително добре уредена, /като изключим  действащия  мораториум/и е добре известна на специалистите,но не  е широко разяснена пред обществеността.

2. Съвременните технологии за проучване и добив на шистов газ през последните 13 години значително се развиха, минимизирайки в значителна степет ползването на земя и  вода за технологичните операции и рисковете за околната среда. Използването на химикали е практически преустановено.

3. Към настоящият момент в България са установени две находища на шистов газ с оценени ресурси от над 100 млрд. куб.м. По-голямото от тях, „Етрополската шистова формация“, се разполага основно в района на Западния Предбалкан в земи от ниска категория и без досег с водоносни хоризонти за питейно-битово водоснабдяване. 

4. Рисковете за здравето на хората и на животните и за околната среда, при проучванията и добива на шистов газ, са добре известни  на  специалистите  от теорията и практиката, и могат да бъдат напълно избегнати, при прецизно използване на съвременните технологии и водещия  международен опит .

5. Ползите от възобновяване  на проучванията и добива на природен газ от шисти - енергийни , икономически, социални, политически и геополитически са доказани.

6. Възобновяването на проучванията и добива нашистов газ би било стъпка в правилната посока към енергийна независимост на страната и към сигурна и евтина енергия за гражданите и бизнеса,  и е фактор за национален просперитет и суверенитет на държавата.

Уважаеми дами и господа народни представители,

Уважаеми господин министър на енергетиката,

Уважаеми представители  на медиите,

Ние  сме дълбоко убедени в  необходимостта от развитие на местните и в частност енергийни ресурси като база за национален просперитет  и  поради това 

АПЕЛИРАМЕ

за отмяна на РЕШЕНИЕТО на Народното събрание за забрана върху прилагането на технологията хидравлично разбиване при проучванеи/или добив на газ и нефт на територията на Република България.

Репортаж на Евелина Стоянова чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05