Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Милен Михов: КТ се използва в академичната автономност като репресия срещу колеги

"Да се потърсят правни механизми, които да верифицират, потвърждават или отхвърлят ректорските заповеди"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Кодексът на труда (КТ) се използва в академичната автономност като репресия срещу колеги, които изразяват становище и критикуват едно или друго ръководство на ВУЗ. Така законът се използва в специфична среда, каквато е академичната общност, каза доц. Милен Михов, председател на Сдружение "Академична етика и реформи в образованието", в интервю пред БНР.

Той посочи, че се използва за дисциплинарни уволнения и от това правоприлагане са пострадали трима академични преподаватели, които, бивайки уволнени, губят и академичния си статут.

"Апелираме към законодателни промени, които да осигурят защита на академичния състав от подобно прилагане на КТ вместо Закона за висшето образование. Става въпрос за реални проблеми с управлението на университетите, а също и за един голям бич – плагиатството", каза доц. Милен Михов. 

Той обясни, че уволнението на университетски преподавател означава, че за да заема нова академична длъжност, той трябва да участва в нов конкурс с нови публикации и с нови академични достижения.

"Това насажда един страх в преподавателите, че могат да бъдат изхвърлени на улицата и да загубят академичния си статут, затова мълчат и изпълняват нарежданията на ректора", коментира доц. Михов.

Той призна, че в последните години "трудно се борим срещу плагиатството":

"Когато попаднеш на своя началник, трябва да се замислиш дали да се бориш срещу кражбата на интелектуална собственост, или да си замълчиш". 

И даде за пример проф. Стойко Стойков, вече пенсионер: 

"От 2018 г. е сезирал комисията по Академична етика на МОН за доказано плагиатство и годината показва, че на практика не се предприемат действия. Плагиатството, облечено в академична тога и ректорска власт, на практика е недосегаемо". 

Доц. Михов заяви, че от Сдружение "Академична етика и реформи в образованието" предлагат промени в Закона за висшето образование:

"Да се потърсят правни механизми, които да верифицират и потвърждават или отхвърлят ректорските заповеди. Най-добре е да има независима институция към МОН - Комисията по академична етика".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Весела Караиванова - Начева

ГЕРБ и БСП номинираха дългогодишна зам.-шефка на НОИ за управител на института

Весела Караиванова - Начева е общата кандидатура на депутати от ГЕРБ-СДС и на БСП за управител на Националният осигурителен институт. От 2005 година Караиванова е подуправител с 4 мандата на този пост. Същите парламентарни формации номинират за подуправител на НОИ Ивайло Здравков. От 2010 до 2023 година той е част от екипа на Националната..

публикувано на 03.07.25 в 08:03
Президентът на Иран Масуд Пезешкиан

Инспекциите на ядрени обекти в Иран – след одобрение от съвета за национална сигурност

Върховният съвет за национална сигурност на Иран ще одобрява или отхвърля предварително всяка една инспекция на ядрени обекти в страната. Това произтича от закона за прекратяване на сътрудничеството с Международната агенция за атомна енергия, който вече е утвърден от президента Масуд Пезешкиан. Иран спира сътрудничеството с МААЕ Инспекциите..

публикувано на 03.07.25 в 07:49
Володимир Зеленски

Зеленски: Преговорите с Вашингтон за нова военна помощ продължават

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че преговорите между Киев и Вашингтон за нова американска военна помощ продължават, след като от Белия дом потвърдиха съобщенията в медиите, че Съединените щати спират част от оръжейните доставки за Украйна. "На работно равнище, Украйна и Съединените щати сега изясняват подробностите по въпроса..

публикувано на 03.07.25 в 07:40

Ферибот с десетки пътници потъна край остров Бали

Най-малко четирима са загиналите, след като ферибот с 65 души на борда потъна край индонезийския остров Бали, предаде Ройтерс, позовавайки се на местната издирвателно-спасителна служба. 38 са в неизвестност, а 23 - оцелелите, допълва агенцията. Спасителната операция е в ход, макар и да е възпрепятствана от силни течения и ветрове,..

публикувано на 03.07.25 в 07:39

"Политико": Подготвя се вот на недоверие срещу Фон дер Лайен

Срещу председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен се подготвя вот на недоверие, съобщи "Политико".   В понеделник в Европейския парламент в Страсбург ще бъде свикан дебат за начина, по който тя ръководи Комисията, а самият вот е планиран за четвъртък, твърдят източниците на изданието. Така за първи път от 2014 г. насам..

публикувано на 03.07.25 в 07:31

В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов

В Берковица наградиха победителите в ученическия конкурс "Аз съм българче". В къщата музей "Иван Вазов" е подредена уникална изложба с пощенски марки с лика на Вазов. Проявите са част от инициативите в Берковица за официалното честване на 175-ата годишнина от рождението на Иван Вазов. Патриархът на българската литература е роден на 9 юли..

публикувано на 03.07.25 в 07:31

Правителството предлага линия на бедност от 746 лв.

Правителството предлага линията на бедност за следващата година да е 746 лева, като нарастването е със 126 лева или 19,7 процента. Към официалния праг на бедност законодателно са обвързани месечни и еднократни социални помощи, като те автоматично ще се повишат от началото на 2026 година.  Ще се разшири и обхватът на хората с право да получат..

публикувано на 03.07.25 в 07:25