Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Училищен директор: Децата ще свикнат с технология, която ще влияе на целия им живот

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

Александър Ангелов: Вече няма нужда да задаваш съдържание. Ролята на учителя е да дава реални задачи

| Репортаж
Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект.

Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес.

"Понякога и за домашни помага. Много помага в някои ситуации."

"Използвам го ежедневно. За някоя презентация – да ми редуцира дадена информация, което е много полезно. Наскоро излезе български ИИ. Него повече използвам за български неща."

Наличието и на кабинет ще помогне на Зулфие, Васил и Виктор да програмират, да правят игри с учебна цел, да се занимават и с роботи. Миналата година са правили проекти по физика, за да видят "как нещата работят нагледно".

"Живеем в такива времена, че стига да знаеш какъв въпрос да му зададеш правилно, може да ти даде много важна и ценна информация."

"Може да се каже, че е мързелива работа, но в същото време е и улеснение. Живеем в 21. век и можем да се усъвършенстваме с този изкуствен интелект. Наистина, той не е в голяма полза за нас, защото ни прави малко мързеливи, но ни обогатява умствено, а и ни учи как да работим с по-сложни приложения."

Директорът на училище "Цар Симеон Велики" Мария Иванова акцентира върху съвременната образователна среда.

"Ние сме едни от първите. Вълната е такава в момента, че предстои и в много други училища."

Според директора това е начинът децата да свикнат с технология, която ще оказва влияние на тяхното кариерно развитие, и то през целия им живот.

"Това е отговор на нуждите на новото поколение. Всяко училище, което отговаря на реалността в момента, е добре да има такъв кабинет, за да могат учениците да бъдат в досег с най-модерните технологии. Трябва да се използва разумно, за помощ, в полза на обучението."

"Частните училища са по-прагматични", отчита Александър Ангелов от Центъра за творческо обучение. Организацията, която той ръководи, изгражда стотици такива кабинети с държавни и общински училища.

"Училищните екипи, които бързо са се подготвили и са разбрали истинската функция на тези пространства, наистина могат да направят чудеса. Други такива – може би над 50%, някои експерти казват 80-90%, тепърва ще прохождат", смята той.

Проблемът не е в това, че кабинетите по изкуствен интелект се появяват по-лесно в частното и по-трудно в държавното образование, а колко подготвени хора има, изтъква Ангелов.

"Учениците задават един и същи въпрос – защо учим това? Докато учениците задават този въпрос, трябва да се търси по-добър отговор. Вече няма нужда да задаваш съдържание, съдържанието го има – онлайн, в ИИ, в учебника. Ролята на учителя е да даде реална задача, така че учениците да се почувстват успешни и умни."

Все още няма достатъчно учители, които да знаят как да преподават ИИ, твърди Александър Ангелов, който е и член на комисията за иновативни училища към МОН и е част от Асоциацията на софтуерните компании.

В момента се разработва и патентова национален модел, който пилотно ще се приложи в 30 лаборатории в Община Бургас.

"В момента са под 10 в държавата. Смятам, че ще завършим 2025 г. с поне 100 лаборатории за ИИ в български училища."

Това, че ИИ не е само техника, а и хора, го е осъзнал министърът на образованието Красимир Вълчев, който се надява изгражданите към училищата СТЕМ центрове да привлекат и знаещи учители.

"Дали СТЕМ центровете ще бъдат ефективни, зависи от това дали ще имаме подготвени специалисти – външни или учителите. Сама по себе си една стая за ИИ не е толкова техника, колкото специалист да разкаже на децата и след това да започне да ги обучава. Не е толкова стаята, колкото човекът."

Учениците Виктор, Зулфие и Васил са убедени, че ИИ няма да замени учителите.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Финансовите измами стават все по-сложни

Ново проучване на Активни потребители констатира, че финансовите измами стават все по-сложни и все по-често жертвите им предават парите си по собствено желание , без хакерство или някакъв вид принуда, затова от асоциацията определят петте най-популярни трика, които използват измамниците, за да получат нашите пари. Как да се предпазим от тях?..

публикувано на 23.04.25 в 15:16

Салонът на изкуствата се завръща с мащабни експозиции и богата детска програма

Тази вечер след близо 10-годишно прекъсване Салонът на изкуствата се завръща с мащабни експозиции, литературни събития, театрални спектакли и детска програма. Фестивалът ще бъде открит тържествено с процесия. "Ние много се гордеем с тази детска програма ", каза в интервю за предаването "Хоризонт до обед" изпълнителният директор на НДК..

публикувано на 23.04.25 в 13:19
Манол Глишев

Манол Глишев: Папа Франциск се опитваше наистина да бъде като Свети Франциск от Асизи

"Предполагам, че папа Франциск ще остане сред папа Йоан Павел II и папа Бенедикт като малко по различен тип човек, по-близък по-скоро до бедните, по-скоро до онеправданите. Той се опитваше наистина да бъде като Свети Франциск от Асизи , затова и избра това име". Това заяви в интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" общественикът..

публикувано на 23.04.25 в 10:04
Мартин Желязков

Мартин Желязков: Изкуственият интелект вече не е просто помощен инструмент

" Изкуственият интелект вече не е просто един помощен инструмент . Той е гръбнакът на съвременния дигитален маркетинг". Това каза пред БНР Мартин Желязков ,който се занимава с дигитален маркетинг от години и има своя собствена агенция: "В основни линии начините, по които  изкуственият интелект влияе , са в автоматизации на кампании,..

публикувано на 22.04.25 в 15:16
Марина Великова

Марина Великова представя изложбата "Антарктическите хора"

На 23 април, на Моста на влюбените в София музикалният редактор и пътешественик  Марина Великова ще представи изложбата "Антарктическите хора" .  В интервю за предаването "Преди всички" на програма "Хоризонт" Марина Великова, която вече две години е с българските антарктици, за да изучава природата и онова, което се случва с нея в Антарктида,..

публикувано на 22.04.25 в 10:41

Ще работят ли софийските детски градини цяло лято?

Писмо на Столичната община задължава детските градини в столицата да работят през цялото лято. Целта е да се сложи край на практиката някои градини да затварят изцяло през юни, юли и август и да работят само "дежурни" градини със сборни групи. Писмото напомня на районните кметове, че няма законово основание градините да затварят изцяло през..

публикувано на 16.04.25 в 11:01

Агенцията за борба с градушките е готова за капризите на времето

Заместник-министърът на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителният директор на Агенцията за борба с градушките Валери Ценов откриха активния сезон по градозащита. За център на събитието бе избран Регионалният команден пункт край пловдивското село Голям чардак.  Там и в Поповица са разположени двата оперативни центъра за..

публикувано на 15.04.25 в 15:01