Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

| Интервю
Снимка: Ирина Недева

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. 

Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят от пазара на труда, докато се обучават. За сметка на това обаче се предполага, че когато придобият второто висше образование, ще могат да се реализират на по-качествени работни места и ще имат по-висока квалификация, добави той.

В интервю за предаването "Хоризонт до обед" Стойчев посочи какви други ще са ефектите, ако промяната се случи:

"Това ще повиши селективността на входа на висшите училища, т.е. сега повече хора ще се конкурират за достъп до местата, платени от държавата, във висшето образование, т.е. при равни други условия за сега завършващите средно образование кандидат-студенти ще стане малко по-трудно да влязат във висше училище, но това пък може да повиши качеството на студентите и оттам да се повиши и качеството на самото образование".

Според него от бюджетна гледна точка няма да има кой знае каква промяна

"И при сега действащата система, и при бъдещата система има места държавна поръчка, които са определени и за които държавата отделя бюджет. Дали на тези места ще бъдат приети студенти, които вече имат висше образование, или такива, които все още нямат такова - от бюджетна гледна точка почти няма значение. Става дума за едни и същи пари за един и същи брой места. Въпросът е точно кой ще успее да се класира на тези места - дали ще бъдат хора, които до момента не са имали висше образование, или ще са хора, които вече са придобили такава степен".

По думите му и в момента има хора, които вече имат висше образование, но решават да придобият още едно и в друга специалност. 

Георги Стойчев смята, че мярката, според която студентите могат да се обучават безплатно след сключен договор с работодател, не дава голям резултат. Но тя е една от многото мерки, които съществуват в България с цел да се засили връзката между пазара на труда и висшето образование, подчерта той. 

Стойчев коментира и други предложения на просветния министър, насочени към връзката с трудовия пазар.
 Цялото интервю на Юлияна Корнажева с Георги Стойчев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09