Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова сладка музика от "Михаил Йосифов и Новините в джаза"

Промоцията на албума "Шипков мармалад" ще се състои на 30 март

| Интервю
10
Снимка: Михаил Йосифов и Новините в джаза

Добри новини за българския джаз! В неделя, 30 март, формацията "Михаил Йосифов и Новините в джаза" ще представи официално с концерт в Sofia Live Club своя втори студиен албум, носещ сладкото име "Шипков мармалад".

Творчески тиймбилдинг в село Шипково, организиран за музикантите от създателя на бандата Михаил Йосифов, е причината за това необичайно, но привличащо интереса заглавие.

"Цялата идея беше там да създадем нова музика, която в случая се получи от девет човека доста разнообразна.", споделя в интервю за предаването "Джазавю" Велека Цанкова, един от тримата вокалисти в групата. Останалите членове са Калина Андреева (вокал и бас), Лъчезар Кацарски (вокал), Николай Костадинов (пиано), Красимир Зафиров (китара), Александрос Красидес (тенор саксофон), Михаил Йосифов (тромпет), Ивайло Манев (барабани) и Атанас Попов (перкусии).



Много са ролите на Михаил Йосифов в музикалната общественост у нас: музикант, композитор, аранжор, бендлидер, той е един от създателите на фестивала Brazzobrazie, но сред най-важните е тази на преподавател в НМА "Проф. Панчо Владигеров" в София.

"Истината е, че може би с годините леко скъсихме дистанцията, можем да се водим и приятели. Това е един човек с изключително голям опит, със страхотно отношение към младите, ние винаги ще бъдем респектирани от неговото творчество, неговия талант. Той има толкова много качества, едно от тях е именно да създава топлина, хармония, кара ни да се чувстваме приятно и съвсем освободени откъм музика. Той е лепилото, което ни събира.", казва Велека за него. Певицата разказва още, че именно той е причината в състава да се работи лесно. "Водещият на емисията" успява да предразположи музикантите и въпреки голямата численост и различните характери, всички те успяват да са обединени в творческите си работа и концертни изяви.

"Шипков мармалад" съдържа 11 трака, 8 вокални и 3 инструментални, като музиката в него е изцяло авторска. В ролята на композитори, аранжори и текстописци влизат почти всички. Автори на трите изцяло инструментални пиеси са пианистът Николай Костадинов ('The Jazz News') и китаристът Красимир Зафиров ('Breeze' и 'Restless'). Вокалните композиции са основно по музика и текст на Калина Андреева, Лъчезар Кацарски и Велека Цанкова. Една от песните, чийто автор на текста е Велека, носи заглавието "Природно е". Музиката в нея е в съавторство с Михаил Йосифов, а аранжиментът - негов.

"Това е една песен, в която става въпрос за красивата природа, която ни заобикаля. Идеята на песента е да я съхраним, да я пазим, да я обичаме, да я уважаваме. За природата навсякъде е.", казва Велека.

снимка: Eli Deli
"Шипков мармалад" обединява пиеси, писани от музикантите по различно време, а целта на тиймбилдинга не е била напременно създаването на албум. Обсъдени са предложения от всички, а в един момент се оказва, че музикантите възприемат повече от положително идеите си и осъзнават, че материалът, с който разполагат, би могъл да бъде обединен в студиен запис.

Богатото стилово разнообразие и съчетаването на различни жанрове и влияния се превръщат в запазена марка на "Новините в джаза", а "мармаладът" от всичко това – основна концепция. И в предходния "Първа емисия", и в този албум могат да се чуят елементи или дори цели композиции, повлияни от суинг, блус, рокендрол, фюжън, латино джаз, българска народна музика и други.

"Мишо наистина ни е дал доста свобода в това всеки да изрази себе си по какъвто начин намери за добре.", споделя още Велека Цанкова.


Изминалите две години, от издаването на "Първа емисия" досега, бяха много наситени за формацията. "Михаил Йосифов и Новините в джаза" релизираха концерти в цялата страна, бяха ментори в музикални работилници, техни песни станаха част от престижни музикални класации, сред които и БНР Топ 20, бяха сред участниците на фестивалите Jazz Art Eco Troyan, Международен джаз фестивал „Д-р Емил Илиев“, A to JazZ, Veleka Kite Jazz, представиха концертните програми "Втора емисия“, "Лятна емисия", "Коледна емисия", в последната публиката чу премиерно и песента "Коледен копнеж", а бендът и отделни негови членове бяха удостоени с престижни награди. Изобщо шеметен период с пълни зали и клубове и много внимание от страна на медии и публика.

"Изключително сме щастливи, че има хубава реакция към нас. Имаме вече фенове, които идват от различни градове дори, за да ни слушат в София, което е просто чудесно. Надяваме се да продължаваме да творим и тази връзка между нас и публиката да продължи да съществува и занапред.", разказва с вълнение Велека.

"Шипков мармалад" като че ли следва естествения ход на събитията и възходящата посока на развитие на състава. Според младата певица музикантите от бандата са на едно мнение, че във втория им албум са вложили още повече от себе си, имат и повече опит, който идва благодарение на гореспоменатите моменти и събития.

Повече за промоцията на албума можете да откриете тук, а какво още сподели Велека Цанкова, чуйте в звуковия файл в началото на статията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40