Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Сияна
Снимка: Николай Попов

Българите в Барселона се събраха на бдение в памет на загиналата 12 годишна Сияна и подкрепиха протестите в родината за безопасност по пътищата. Те запалиха свещ в православната църква в каталунската столица.

Според организатора на бдението Леда Трифонова смъртта на Сияна е капката, която е преляла чашата на много хора. Не само в България, а и на сънародниците ни по целия свят.

„Преля търпението, защото ни писна да губим тези хора, особено малки деца по такъв нелеп начин и искаме да изкрещим това отвсякъде, където се намираме. Ние в Барселона сме далеч от България, но винаги се прибираме в родината и минаваме по същите пътища. Аз пътувам със страх дали няма да изскочи някой безразсъден шофьор. Това е другият сериозен проблем, освен състоянието на пътищата – манталитетът на водачите. Необходими са и много спешни мерки за организацията на движението по главния път между Плевен и Луковит при разклона за село Телиш, по който се движат изключително много камиони.“

  

Весела Антонова смята, че това е била поредната смърт, която е можело  да бъде предотвратена.

„Българите заслужаваме повече грижа един за друг, за държавата, за пътищата ни и за децата ни. Вярвам, че този път ще има промяна, вярвам, че хората ставаме все по-активни да изявяваме гражданската си позиция. Младите родители са също доста активни в това да заявяват грижата към децата си и да изискват държавата също да се грижи. Това е двустранен процес, не можем да очакваме само от държавата, без ние самите да го заявим и да го изискваме.“

По думите на Снежана Буковска гражданското общество също има ключова роля в осигуряването на безопасност по пътищата.

„Тук има много обществени организации, които успяват да помагат на местната власт и  излизат с предложения. Дори събират средства, когато е необходимо за нещо наложително - ако трябва спешен ремонт, или някъде да се постави знак. Тези организации много помагат да се движи обществото напред.“

Вчера хиляди хора протестираха в много градове на страната с искане да бъдат предприети работещи мерки за безопасност по пътищата, с които да се намалят катастрофите и жертвите. Те поискаха и по-строги наказания за шофьори, причинили смъртни. 
В Телиш, където загина 12-годишната Сияна, се събраха хора от различни краища на България, за да настояват за реакция на институциите за край на войната по пътищата.

Бащата на 12-годишната Сияна, която загина при тежката катастрофа край Телиш:

"Аз съм един глас, един баща, който загуби детето си, убито по най-жестокия начин на пътя. Един от стотиците. Никога повече не трябва да допускаме това безобразие да се случва в нашата държава. Всички трябва да се събудим, трябва да се изправим, да си подадем ръка един на друг, в диалог с всички институции, с цялата държава, която също спи. Призовавам ви никога да не забравяте и да не спирате тази енергия. Тя трябва да продължи и да започнем от днес да пишем не черна - бяла страница на спасените животи на пътя".

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09