Надявам се да бъде отменена от Конституционния съд тази разпоредба за омбудсмана да бъде служебен министър-председател, защото омбудсманът има съвсем друга функция. Той трябва да бъде министърът на народа, защитникът на народа, сподели в интервю пред БНР бившият министър на правосъдието Антон Станков.
"Евентуалният служебен премиер може да е и омбудсманът и това натовари този процес по избор с едни други очаквания, не само свързани с работата на омбудсмана по Закона", коментира той.
Антон Станков е един от шестте кандидати за омбудсман на България. 5 от тях са кандидатури на неправителствени организации и само една е най-голямата политическа партия в НС и "може да има елемент на пристрастие".
И именно с тази промяна в Конституцията, омбудсмана е в "домовата книга", прави процесът за избор толкова интересен. За него има 6 кандидати, а за главен прокурор само един.
"Мисля, че бих се справил и с премиерски пост, защото имам голям опит в изпълнителната власт. А дали ще приема такова предложение е голяма отговорност към държавата, хората и конкретната политическа ситуация. Това е разговор между президента и избрания омбудсман и не мога нищо да кажа сега", коментира адв. Станков.
Той призна, че е доволен от представянето си на изслушването в НС, както и от чутото от колегите му кандидати.
"Доволен съм и от стегната организация на водене на заседанието, поздравление за председателя", добави той.
Приоритетите на Антон Станков са подкрепа на гражданите при упражняването на техните права – пред администрацията, насърчаване на равните права, достъп до правосъдие, регионално сътрудничество, които са изброени подробно в концепцията на Станков.
И той изрично посочи, че от специално внимание се нуждаят уязвимите групи - децата, хора с увреждания и деца с увреждания, хора, принадлежащи към малцинствата.
Станков сподели, че в този момент би сезирал Конституционния съд за изборното право.
А за функциите на омбудсмана заяви:
"Омбудсманът по моите виждания трябва да създаде, условно казано, е кодекс – правила, за добро поведение на администрацията. И тези правила да са лесно проверими, дали се спазват и да са критерии за оценка на една администрация. Омбудсманът няма друга функция, освен посредничество. Той не е административен орган, които може да наказва и въздейства. Силата му е в публичността, авторитета, така че да бъде чуто неговото мнение".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Пожар може да навлезе в село Доситеево в община Харманли. Предупреждение за това разпрати тази вечер по Bg-Alert областният управител на Хасково. Разпоредена бе подготовка за евакуация. Засегнатите площи са около 6000 декара, седем противопожарни автомобила бяха разположени в подстъпите на Доситеево, за да пресекат приближаващия огън. Преди..
Американската брегова охрана приписа цялата вина за имплозията на батискафа "Титан" преди 2 години на компанията "Оушън Гейт" и загиналия ѝ собственик Стоктън Ръш. Той и още четирима души загинаха при инцидента с плавателния съд, изследващ останките от потъналия кораб "Титаник". Издирват безследно изчезнал батискаф в Атлантическия океан Нови..
НАСА ще опита да изгради ядрен реактор на Луната до 2030 година. Такива обновени планове на новото ръководство на космическата агенция цитират американски медии, а основна причина е конкуренцията с Русия и Китай за изграждане на постоянна база на естествения спътник на Земята. "Напредъкът в тази изключително важна технология за поддържка на..
Кремъл обмисля варианти за отстъпка спрямо президента на САЩ Доналд Тръмп, която би могла да включва ограничено въздушно примирие с Украйна , за да се опита да предотврати заплахата от вторични санкции, въпреки че Русия остава решена да продължи войната си, съобщава Блумбърг. Длъжностни лица признават, че посещението на американския пратеник..
С полет от Милано на летище "Васил Левски" в София този следобед се прибраха българските ученици, които спечелиха два златни и два сребърни медала на 37-ото издание на Международната олимпиада по информатика в Боливия, която е най-престижното световно състезание в тази област. То се проведе между 27 юли и 3 август, а участие взеха 330 състезатели от..
Митата на американският президент Доналд Тръмп на пощадяват и най-големите му привърженици в Европейския съюз, пише в коментар агенция Франс прес. Унгарският премиер Виктор Орбан обеща, че завръщането на неговия скъп приятел Доналд Тръмп на поста президент на Съединените щати ще постави началото на нова "златна епоха". Но профсъюзният лидер..
Община Сапарева баня забрани фойерверките и използването на пиротехнически изделия през летните месеци заради риска от пожари. Такава заповед издаде кметът на курортния град Калин Гелев на основание на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия. На същото основание такава заповед издадоха вече общините..
Минималната работна заплата за 2026 г. трябва да бъде определена по сега действащия механизъм в Кодекса на труда и ще бъде 50 процента от средната..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Министерски съвет скри списъка с обявените за продажба 4400 държавни имота. Това съобщи пред БНР блогърът, IT специалист и активист за отворените..