Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

2
Тайната вечеря
Снимка: Феня и Искра Декало

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите. 

Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от евангелията на Матей. Според него Христос среща случайно своя далечна братовчедка, която налива вода от кладенец на един от площадите на стария град. Тя му казва, че живеят в дома, където е и гробът на неговия велик предшественик - легендарния цар Давид. Кани го, заедно със сподвижниците му да вземе участие в пасхалната вечеря. 

Без да сме присъствали на тази вечеря можем да изброим какво им е било поднесено - (традицията твърдо се спазва и до днес). На масата има - яйца, безквасен хляб, марули или хрян, сладка каша от ябълка, фурми, орехи и вино. Агнешко и салата. (През Средновековието най-бедните юдеи са заменили агнешкото с пилешки крилца). Плодове. Има и чаши вино за всеки от седналите на масата ( по-скоро те са полулегнали на специални кушетки и това е единственото, което вече не се спазва).

Сега на горния етаж в сградата има голяма зала. При посещенията на различните папи в Израел, там те участват в меса. Долния етаж е светиня за евреите. Там се намира саркофаг, нарочен за гроба на цар Давид.

Но претенции за място на Тайната вечеря има на още място в Йерусалим. За него разказва попа в църквата Свети Маркус в свещения град Иса ал Халиб:

"Намираме се на ъгъла на улицата на Асирийския манастир, в арменския квартал на Стария град на Йерусалим, близо до границата му с еврейския квартал. Църквата е кръстена на Марк, вестителят, автор на Евангелието според Марк - второто от четирите евангелия в Новия завет. 

Църквата ни е една от най-старите в града и има древни традиции. Помещава се в сграда от времето на кръстоносците от 12 век, но е построена върху по-ранни основи, от византийско време. Според сирийската православна традиция това е домът на Мириам, майката на Йоханан, по прякор Марк. Това е мястото, където апостолите са се събрали на последната си вечеря и където е арестуван Христос. 

По-късно сградата е трансформирана в първата християнска църква. В нея апостолите отбелязват и 50-тия ден след Христовото "възнесение". Над входа е икона с изображение на Марк и указание от къде се влиза към стаята на Тайната вечеря. Марк е Вестителят ( куриерът) на Есеите и затова е изобразен с четиринадесет лозови листа наоколо си. До южната стена на църквата, под позлатен дървен навес е икона на Богородица и нейния син, а под нея е купел. Според преданието, тази иконата е рисувана през I век от н. е. от апостол Лука, който е бил зограф.

Според преданието в стаята на Тайната вечеря на Петдесятница е слязъл Светият Дух над апостолите и тук е установена "майката на всички църкви". Има и предание за кръщението на Богородица на това място: в църквата има и малко микве ( ритуален басейн) . В запазила се по чудо плоча от 6 век на, истранглионско писмо, се казва, че това е домът на Мириам, майката на Йоханан, наречен Марк, обявена за църква от светите апостоли.

Тук Петър се крие, след като е бил освободен от затвора и тук му се е явил Светият Дух.( Според други Евангелия Св. Петър е чул (явил му се е ) Свети Дух да му каже, е християни могат да бъдат не само евреи в Яфо, където е и голямата катедрала на негово име.)

Ние имаме хипотеза, че Мирям ( Дева Мария), е ...асирийка. Последните си думи преди да предаде Богу дух, Христос изрича на арамейски - езикът на асирийците тогава, а обикновено преди смъртта си хората говорят на майчиния си език.

Първият нееврейски епископ в Йерусалим е бил Марк. Така, че менюто на Тайната вечеря, според нас не е било от безквасен хляб и другите компоненти по еврейския ритуал, а доста по-скромно и подчинено на друга традиция. Домът на Марк не е в богатия квартал - не далеч от Храма, където са живеели наследниците на цар Давид".


Още по темата слушайте м звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39