Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Казанджиев: В интерес на България е мораториумът за шистов газ да се премахне

| Интервю
Христо Казанджиев
Снимка: Иван Русланов
Чуй новината! Чуй новината:

Вън от съмнение е, че този мораториум с решение на НС за добива за шистов газ е абсолютна недомислица, защото действащият Закон за подземните богатства предоставя всички възможности да бъдат прилагани на каквито и да е опасни технологии за околната среда, коментира в интервю пред БНР енергийният експерт Христо Казанджиев от Българския енергиен и минен форум.

"А проучванията за шистов газ не създават опасност за околната среда с изключение на замърсяване на подпочвени води. Реално погледнато проучванията за шистов газ по нищо не се различават от тези за нефт и газ", категоричен е той.

На официална церемония днес държавата подписа договор в лицето на министерство на енергетиката с частна компания за проучване и търсене на нефт и природен газ в блок 1-26 "Хан Тервел" в Черно море.

България подписа договор за търсене на нефт и газ в Черно море

Христо Казанджиев коментира проучени залежи и възможностите за добива на енергийни ресурси у нас в предаването "12+3".

"Мораториумът у нас беше изключително удобен за Русия. Към настоящия момент би било полезно и в интерес на България този мораториум да бъде премахнат и проучванията за шистов газ да бъдат възобновен. За такива проучвания има инвестиционни заявления за търсене на конвенционални находища не само в Североизточна България и се възпрепятстват от държавата", каза той.

И припомни, че Черно море от 20 години се проучва в българската и турската акватория. Съседите ни са открили т. нар. находище Сакария в дълбоководната част на Черно море.

Казанджиев сподели, че не разбира заявените намерения на министъра на енергетиката Жечо Станков, държавата да участва с 20% в проучванията и след това и да получава 20% от ресурса.

"Не разбирам намеренията на българското правителство, защото той се проучва над 20 години и геоложкият риск е твърде висок, а разходите са високи. Държавата е предоставила проучване на петролни компании и се чудя с какъв акъл иска да има процент от проучванията. И безкрайно ме изненадва, защото перспективите за откриване на находища в Черно море намаляха с годините. Установени находища у нас има на сушата и има инвестиционни намерения за сондиране, и България нищо не прави, а създават напразни надежди в българското общество", смята енергийният експерт.

Според него откритието на Турция – находището Сакария , касае газови хидрати – форма на замръзнал природен газ с вода заедно с дънни утайки:

"Ресурсите на такива находища са сериозни като количество, но към настоящия момент няма индустриална технология за добива на тези хидрати. Добре е да се проучат тези хидрати с цел далечна перспектива за добив."

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Франция Еманюел Макрон

Франция ще признае палестинска държава

Франция ще признае палестинска държава на сесията на Общото събрание на ООН през септември, обяви френският президент Еманюел Макрон. Решението му предизвика острата реакция на Израел.  В публикацията в социалната мрежа Екс, в която съобщава намерението на Париж, Макрон публикува и писмо до палестинския лидер Махмуд Абас, в което го потвърждава...

публикувано на 25.07.25 в 02:26
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф

САЩ прекратиха преговорите за Газа в Доха и изтеглиха екипа си

Съединените щати прекъснаха преговорите за постигане на примирие в Ивицата Газа и изтеглиха екипа си от катарската столица Доха. Причината е последният отговор на Хамас, който според специалния представител на Вашингтон Стив Уиткоф "показва липсата на желание" за напредък. Уиткоф подчерта, че сега американската страна ще обмисли алтернативни варианти..

публикувано на 25.07.25 в 02:22

Ключовите антикорупциони органи в Украйна са участвали в изготвянето на предложения от Зеленски закон

Националното антикорупционно бюро на Украйна обяви, че предложения от президента Володимир Зеленски нов закон за борба срещу корупцията възстановява всички процедурни правомощия и гарантира независимостта на бюрото, както и на Специалната антикорупционна прокуратура. Киев ще получи по-малко пари при четвъртия транш по Механизма за Украйна И..

публикувано на 24.07.25 в 21:20

ЕС и Молдова със споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за свободна търговия

ЕС и Молдова постигнаха споразумение за разширяване на обхвата на Зоната за всеобхватна и задълбочена свободна търговия, в което се предвижда съществена либерализация на двустранния аграрен обмен. От страна на Съюза ще бъдат увеличени квотите за безмитен износ от Молдова на сливи, трапезно грозде, ябълки и череши. В същото време вносът на..

публикувано на 24.07.25 в 20:28

Почина легендата на кеча Хълк Хоган

Легендата на кеча Хълк Хоган е починал на 71-годишна възраст, съобщават медиите зад Океана, цитирани от БГНЕС. Хоган, роден под името Тери Джийн Болеа, е бил намерен мъртъв в дома си в Клиъруотър, Флорида тази сутрин. Според TMZ, екипите на първа помощ са се отзовали на място, след като са получили обаждане за "сърдечен удар". Парамедици и полицейски..

публикувано на 24.07.25 в 20:05

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00