Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бена: "Ако кажа, че е като песен, не е така. Трудно е, но не е невъзможно"

Незрящо семейство отглежда двете си деца в бивше работническо общежитие

Богомил: Най-много ми допадна кроткият характер на Бена

5
Бена и Богомил с едно от момичетата
Снимка: Анна Йончева

Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. 

Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. 

Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на децата, които са виждащи. Богомил работи в Центъра за социална рехабилитация и интеграция към Съюза на слепите. И двамата са вярващи, искат да научат децата си да бъдат добри и да не изпитват злоба.

Запознават се в училището за незрящи "Луи Брайл" в София. Богомил разказва, че най-много му допаднал кроткия характер на Бена и това, че не му вика. А как успяват да се грижат за двете малки момиченца, споделя Бена.

"Ако кажа, че е като песен, не е така. Трудно е, но не е невъзможно. За мен всеки изминал ден с децата е голямо предизвикателство. Лора вече е достатъчно голяма, разбира. 

Сега сме на вълна: "Мамо, защо не виждаш?". Казвам й, че така се е случило, и тя е нашите очички, както и Габи".

На помощ разчитат единствено на личния им асистент, който води Лора на детска градина и я прибира. Иначе Бена домакинства или просто си почива, когато е с двете деца вкъщи. Обожава да готви.

Бена и Богомил

"Най-напред сестра ми ми казваше по телефона кое как се приготвя, но друго е да пипнеш с ръка. Научих се и сега мога да готвя всичко. Има доста улеснения за слепи хора, като говорещ индукционен котлон, например".

Най-трудните години за семейството са били по време на студентския им период - не са имали достатъчно средства дори за храна. 

"Когато се настанихме тук, правихме ремонт и трябваше да вземем заеми. Помогнаха ни много хора, за което сме благодарни. Продължават да ни помагат и до днес", разказва Богомил.

За подкрепата от различни хора с вълнение споделя и Бена.


"Помагат ни с продукти, с пари. Благодарим от сърце и тези хора да знаят, че това ще им се върне стократно, и Бог ще ги благослови".

Мечтата на двамата родители е да имат повече пространство, в което да отраснат децата им. Затова очакват от районната община в Люлин да намери възможност да им предложи общинско жилище, в което момиченцата да имат самостоятелна стая. Или ако има вариант в друг район на София, близо до градския транспорт, за да се придвижват лесно до детска градина или училище.


Още по темата в репортажа на Елена Бейкова за "Хоризонт".

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30