Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит", на "Русенско варено" и на всички възможни консерви на гъби. Просто там някога имаше голям гъбозавод, а продукцията се отглеждаше в пещерите наоколо. При едно от разширенията на същия този гъбозавод е взривена скална църква от Средновековието. Такива бяха времената. Нагоре в скалите обаче са се съхранили монашески килии на отшелници и само недостъпните отвесни ридове са ги запазили до наши дни. Една такава скална килия е възродена за Христовата вяра и това се случва благодарение на хората, за които не са чужди нито труда, нито вдъхновението.
Всичко започнало случайно, полека и от сърцето на Боряна Данаилова, която мечтае за имот на село. Избрали Красен.
"За мен Красен е безвремие, за мен Красен е успокоение."
Започва да ходи много често на реката, където се чувства много добре, като нов човек, изкъпана в доброта. Занася близо до реката малка пейка, от която започва всичко.
На пейката почнали да присядат още хора и колелото се завъртяло. Хората със собствени сили възстановили мостчето до другия бряг на Лома, направили масичка, засадили цветя, почистили брега от храстите и ...
"Един прекрасен ден всички ние сме се събрали, 20 и колко човека. Всички работим. Едни боядисват моста, други - поставят въжетата. Други - съдят цветя."
Работят и се забавляват. В един миг при тях пристигат туристи - мъж и жена. Васил Василев, дипломат и художник, я пита каква е нейната идея? Казва "икона", все едно някой я кара да каже точно тази дума. В последствие разбира, че на мястото, на което иска да поставят иконата са живели монаси.
За основа на иконата послужила стара врата от масивно дърво, спасена от съборена русенска къща. Образът на Исус Христос Вседържител занесли на Лазаровден в монашеската скална килия по пътека, която доброволците грижовно направили за улеснение на поклонниците. По нея тръгваме с Боряна Данаилова.
Било е много страшно, невъзможно да се стигне до малката, скална килия. Вече има парапети.
Надолу е пълно с лечебни билки.
В тази малка някогашна скална килия за първи път от столетия вярващи посрещат Възкресението - победата на живота над смъртта. Радостта им е голяма, а вярата им се укрепва от чудесата, които те откриват в знаците - невидими за очите.
"Според мен тепърва чудесата започват да се случват. Бог ни показва знаците. Хората, които вярват, те ги следват. "Ако имаш очи, да видиш"... За мен хората тепърва ще започнат да са по-близки до вярата и невярващите ще станат вярващи, защото аз знам, че Бог ще ни покаже, че е силен, че той владее всички, че той управлява всичко. И трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата. Това е"
Повече чуйте в звуковия файл.
В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..
Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева . Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма. За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..
„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..
Божият кръст беше издигнат вчера - на Велика събота, в разрушеното ромско гето в столичния квартал "Захарна фабрика". В началото на седмицата незаконните постройки бяха разрушени. Жителите на махалата посрещнаха Възкресение Христово под открито небе, с вяра в сърцата си. Убедени са, че Бог е милостив. "Най-важното, което сме..
Незрящо семейство отглежда двете си малки деца в бивше работническо общежитие в столичния квартал Люлин. Бена и Богомил се грижат за 4-годишната Лора и бебето Габи върху площ от 30 квадратни метра и от няколко години чакат предложение за общинско жилище. Справят се сами с пазаруване, готвене, чистене, както и с разходките на..
За войната между Израел и Хамас, започнала в приграничните кибуци на еврейската държава и продължаваща и до днес е писало много и от различни гледни точки. Днес разказваме обаче за приключенията на на две кученца по време на война и щастливата развръзка . Мийя Лимберг, ученичка в музикалното училище, нейното кученце Белла..
32 думи е избрала Надие Карагьозова от Кубрат, за да учи децата на добродетели и ценности. Наред с малките, тя кани и големите на пътешествие в света на думите с новата си книга "Творчески дневник - думи вълшебни да знаем и по тях да се познаем" . "Дума лекува, дума разболява" гласи народната мъдрост , затова трябва да сме..
Най-силната реклама на Тракийския университет е качественото обучение и начинът на живот, цената на живот и студентите да развиват своите..
На всяко подаване на храна на човек пожелава здраве и "утре те очаквам в 16 часа". Така прави вече 9 години Мартин Мартинов , собственик на..
България излиза от една зона на комфорт , изказа мнение пред БНР Богдан Паташев, бивш посланик на България във Ватикана в периода 2019 - 2023 г...