Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седмица под открито небе. Какво се случва с ромите от "Захарна фабрика"?

| Интервю
Снимка: Жана Цонева/Facebook
Чуй новината! Чуй новината:

Великден без покрив! Точно преди седмица започна и завърши бутането на т.нар. ромско гето в квартал "Захарна фабрика". Деца и бременни жени - цяла седмица под открито небе. 

Днес се очаква с тежка техника да се разчистят отломките. А това означава и самите хора, които все още няма къде да отидат, да бъдат изтласкани. Пред БНР разказаха, че в нощта срещу понеделник са изстреляни сигнални ракети срещу хората, които спят под открито небе:

"Беше 23.45 часа и започна да се гърми. Хвърляха фойерверки. Помислихме, че се стреля. Имаше хора, които бяха заспали покрай огъня, скочиха. Първият път беше 23.45 ч., изгърмя 4 пъти. Дойде полиция и до сутринта не си тръгнаха. Вторият път изгърмя само отпред. Омразата е голяма. Има много голяма злоба към нас".

Огнян Исаев; Снимка: Ирина Недева
В предаването "Хоризонт до обед" Огнян Исаев от Тръст за социална алтернатива подчерта, че тази омраза не се е появила след разрушаването на постройките:

"Тази омраза се отглежда, тя се полива - има обилни грижи за нея. Много политици се грижат за тази омраза и тя вече дава плодове". 
"Ние сме смирени, ние не се бунтуваме", отбеляза една от потърпевшите в "Захарна фабрика" и посочи: "Чакаме да се случи нещо добро".

"Спим навън вече 7-и ден. Децата ме питат - вече няма ли да имаме къща и докога ще спим навън. Аз им казах, че няма къде да отидем. Не знам в каква държава живеем - да ни оставят на улицата с малки деца, бременни и новородени. Искаме подслон, нищо друго. Това навън не се издържа", сподели друг от потърпевшите.
Снимка: Жана Цонева/Facebook
На дневен ред стои и въпросът за палатките - къде са. Ясен Сливенски, който е директор "Мениджмънт на бедствията" към Червения кръст, обясни: 

"Палатките ги дарихме по искане на Столична община. Незабавно се организирахме - това беше на 17 април, и в рамките на няколко часа предоставихме 10 палатки от нашия склад за бедствия. Можете да попитате Столична община къде са тези палатки. /.../ Получихме директно запитване и искане от Столична община и ги предоставихме на отдел "Социални дейности" 10-те палатки. Всичко, което беше поискано, сме го направили".

Ще проверим какво се случва с нашето дарение, декларира Сливенски.

Огнян Исаев коментира от своя страна:

"Свидетели сме на прехвърляне на бруталната институционална безотговорност. Районният кмет постоянно дава противоречива информация. Няма яснота какво се случва с дарението на БЧК. Това, което наблюдаваме, е някакво вътрешнопартийно боричкане, което е израз на колапса, в който се намира Столична община. Хората следят тези политически процеси, но никой не го вълнува това нещо, никой не се интересува от това кой на кого е кмет, кой кого е номинирал, кой от коя партия е - тук говорим за хора, които са представители на институцията - СО и хората, които управляват тази държава. Държавата също не може да си измива ръцете със СО или районния кмет. Не сме чули коментар към момента и от правителството". 

Утре ще има работна група в СО по покана на кмета, посочи Исаев и попита: "Защо чак сега ще се прави кризисен план? Защо това нещо не се е случило, преди да се съборят единствените домове на хората? Защо не е имало план? Най-логично е, когато имаш заповед от 2016 г., ти да работиш в тези 9 години за поетапното извеждане на тези хора от този терен. Никой не е свършил никаква работа за тези 9 години. Изведнъж се появява районният кмет - никой не трябва да го оправдава, но не може и всички да си измиват ръцете с него. Той е нарушил освен европейското законодателство, но и българското. Дали ще понесе отговорност, предстои да видим".

Снимка: Жана Цонева/Facebook
По думите му най-важното нещо в момента е тези хора да бъдат настанени някъде, но в нормални условия

Огнян Исаев бе категоричен, че картината не е само една, а проблемът има много пластове. Не може с един аршин да зануляваме хората на всеки 40-50 години, посочи той. Според него в ситуацията се виждат и опити за политически дивиденти от нездрави сили. И все пак той не очаква етническо напрежение, но: 

"Зависи от тона на хората, които управляват държавата в момента". 

Цялата тема чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04