Международната организация "Грийнпийс" последователно се противопоставя на ядрената енергетика, определя я като опасна, скъпа, замърсяваща и несъвместима с устойчивото бъдеще. "Грийнпийс"-България обаче се обяви за оставане на оборудването на АЕЦ "Белене" в България и ако технологиите са съвместими, това оборудване да се използва в работещите блокове в АЕЦ "Козлодуй".
"Няма противоречие. Ние сме последователни в нашата позиция", категоричен бе Христо Панчев от "Грийнпийс"-България в интервю за БНР.
"Старите реактори трябва да работят, докато са безопасни и необходими на енергийната ни система", смята той.
И за сделката с Украйна Панчев декларира, че са ясни:
"Руското оборудване, парогенераторите биха могли да се използват като резервни части за V и VI блок на "Козлодуй". Ние сме против сделката, докато няма такъв анализ – доколко са съвместими тези оборудвания. /…/ Миналата година VI блок имаше повреда точно в парогенератора. Би било много глупаво ние да дадем парогенератора и догодина да ни се наложи да чакаме нов от "Росатом", която всъщност е терористична организация. Ние не можем да правим нормален бизнес с такъв контрагент".
По думите му много въпроси по отношение и на идеята за нови мощности, и на тази сделка нямат отговори. Няма и анализ на икономическата необходимост от нови реактори, както и за управлението на отработеното ядрено гориво. Хранилището е изключително скъпа инвестиция, подчерта Панчев и напомни, че подлежим на санкции от ЕС, защото не изпълняваме регламентите за съхраняване на това гориво.
"Това са престъпно нерешени въпроси, на които се мълчи. За мен това е корупционен, престъпен начин. /…/ Който иска да инвестира, да си извади от джоба, да си намери къде да си съхранява ядрените отпадъци и тогава да говорят за нови мощности".
По отношение на декарбонизацията в България, Христо Панчев изказа мнение, че наблюдаваме "пълно безхаберие и игра на тука има – тука няма от всяко следващо правителство". Според него сме изостанали фатално във връзка с възобновяемата енергия. В същото време алтернативите стават все по-евтини, подчерта той.
Цялото интервю на Ирина Недева с Христо Панчев в предаването "Хоризонт до обед" можете да чуете в звуковия файл.
В Пловдив се провежда 11-ата национална конференция на тема "Безопасна пътна инфраструктура". Събитието е организирано от Българската браншова асоциация "Пътна безопасност". Целта е чрез споделяне на добри практики, научни постижения и иновативни решения да се стигне до начин за по-малко жертви и ранени по пътищата. " Движението по пътищата се..
Предизборната кампания в РСМ не е спирала. Това, което ще се случи на местните избори, е разгромяваща победа на Мицкоски срещу опозицията. Това е мнението на анализатора Владимир Владимиров. Пред БНР той коментира предстоящите след месец местни избори в страната. "След местните избори той ще препотвърди своята силна победа, която направи на..
" Картината на пазара на труда е стабилна, но виждаме едно умерено затягане ". Това заяви пред БНР Георги Първанов - експерт по Човешки ресурси, член на УС на Българската асоциация за управление на хора и на Българската конфедерация по заетостта. "В най-големия сайт за търсене на работа броят на отворените позиции е около 37 хил., което е..
Ако Ахмед Доган стане председател на новата партия, която обяви, вероятно пак ще има подкрепа , защото изселниците в Турция гласуват основно заради него. Това посочи за БНР Хюлия Алтън от Истанбул за новия проект на Доган, докато Кенан Йозгюр от Измир смята, че е все още е рано да се коментира обявената партия. Какво още мислят българските изселници..
С глоба от 2000 до 5000 лева ще бъдат наказвани родители или настойници, които не придружават детето си в заведение за хранене или развлечения след определените в закона вечерни часове. Тази промяна в Закона за закрила на детето се предлага от временната парламентарна комисия като мярка срещу употребата и разпространението на райски газ...
Премиерът Росен Желязков заяви, че проблемът с безводието в някои части на страната се дължи както на климатични фактори, така и на лошо управление на водния ресурс, лошо планиране и лоша комуникация на отговорните институции. Желязков каза това в началото на първото заседание на Националния борд по водите, създаден в изпълнение на решението на..
Част от училищата вече са взели решение за по-късно започване на учебния ден. Това съобщи пред БНР министърът на образованието Красимир Вълчев. "Аз призовах училищата да разговарят с родителите и с педагогическия колектив дали е възможно по-късно да се започва. Но не мога да наредя това. Основна предпоставка е да не са на две смени...
Във великотърновското село Шемшево вече няма нито къщи за продан, нито терени. Това каза пред БНР кметът му Кирил Ангелски. Разпределиха..
По призив на партия "Възраждане" днес край сградата на Народното събрание се проведе антиправителствен протест . Антиправителствен протест ще..
Пред Народното събрание от 14 часа партия "Възраждане" организира национален протест срещу правителството. "Внася се вот на недоверие - време е да..