Изследваме какво знаят хората, как възприемат, разбират и разсъждават по икономическите политики. Ние икономистите имаме толкова много да научим от обществото, колкото и да преподаваме. Потапяме се в опита на обществото и можем да създадем по-добри политики. Преживяванията на хората дават много по-добра картина на политиките. Това сподели в интервю в предаването "Събота 150" проф. Стефани Станчева от Харвардския университет.
Тази седмица тя беше удостоена с престижната награда за млади учени на Асоциацията на американските икономисти.
39-годишната проф. Станчева е сочена, че е сред най-добрите икономисти на десетилетието.
А наградата ѝ - на името на Джон Бейтс Кларк, американски неокласически икономист, е за работата ѝ в областта на публичната икономика, която изследва данъчното облагане на фирми и физически лица, как хората разбират икономическите нагласи, какви са техните възприятия, а също и тяхното разбиране на климатичните промени, миграция и други глобални проблеми.
"Иновацията ни е на базата на тъй наречени "големи данни", но те са върху нещо, което се случва в съзнанието на гражданите и го правим с мащабни анкети, разработвани от нас", сподели проф. Станчева пред БНР.
В Харвард е създала лаборатория за социална икономика:
"В САЩ и другите държава мразят инфлацията. Все пак основната причина е, че заплатите ни не догонват инфлацията. Хората смятат, че работодателите имат свобода на действие, а не, че са ограничени от пазарните сили. Инфлацията поражда усещане за несправедливост и най-засегнати са хората с ниски доходи. Инфлацията поражда негативен стрес и гняв, и в САЩ често е насочен към бизнеса, към правителството и системата."
За икономическите политики, които предлагат партиите, за да се гласува за тях, проф. Станчева коментира:
"Това са абстрактни неща и оформят живота ни, но икономическото образование отсъства от образованието. За повечето хора, за нас като граждани, се налага да гласуваме за политики, а не получаваме базисно образование по икономика, учим биология, химия, физика и др., а икономиката е базисна наука".
Проф. Станчева разясни, че в момента работи за "нулево сумово мислене", че печалбите на един човек, идват за сметка на други.
"Това има влияние върху политиките. Задайте си въпроси, ако мигрантите печелят е за сметка на местните жители. Вярвате ли, че ако богатите печелят, бедните задължително губят? Ако някой получи по-голямото парче от тортата, то друг ще получи по-малко. В нашето изследване доказваме, че такава е нагласата. Тази нагласа е силно свързана с опита на семейството, опита на страната и не е ефект на възраст, а на поколение. България е по средата - с малък ефект на възрастта", обясни проф. Станчева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". Името му бе съобщено на церемония в Софийската градска художествена галерия днес. Връчват наградата "13 века България" за роман на годината Авторът каза, че..
Тази вечер ще бъде възстановено движението на наземния градски транспорт в София, съобщиха от Столичната община. Вече започнаха да се движат трамваи, тролеи и автобуси от депо "Банишора" и автобусите от гараж "Малашевци". Очаква се поетапно пускането в движението и на транспортните средства и от останалите депа и гаражи в града. От транспортните..
Комисиите по финанси, икономика и транспорт в Столичния общински съвет заседаваха днес четири часа, за да приемат положително становище относно увеличението с 300 лева на заплатите в градския транспорт. Заседание на три комисии в СОС за икономическата рамка на градския транспорт за тази година Синдикатите: Дадените пари са достатъчни за..
Голямата битка е - когато срещу нас се играе мръсно, да играем твърдо, но с благородство и добрина. Да си печелим битките с уважение, не като чупим. Политическата конкуренция не трябва да бъде свързвана с това как никой, освен теб, не може да направи нещо добро, каза кметът на София Васил Терзиев пред протестиращите в негова подкрепа. Протест пред..
От Конфедерация на независимите синдикати в България (КНСБ) обявиха, че вдигат блокадата и от вторник в София отново ще има наземен градски транспорт. В пряко излъчване в страницата на синдиката във Фейсбук, председателят на Федерацията на транспортните синдикати Александър Шопов и протестиращи започнаха да премахват загражденията в депо "Банишора"...
В Токио президентът Румен Радев се срещна с император Нарухито. С разговори на високо политическо равнище продължава визитата на държавния глава в Япония. Със срещи на високо равнище в Токио продължава посещението на президента Радев в Япония Аудиенцията на българския президент при японския император се проведе в двореца в Токио. Срещата..
Израел ще допусне влизането на бебешка храна в Газа след два месеца пълна хуманитарна блокада. Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че Израел не бива да допуска масов глад в Ивицата по дипломатически причини. Дори и приятелски на Израел страни няма да толерират "картини на масов глад", каза Нетаняху във видеообръщение, след като от офиса му разпространиха..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..