Изследваме какво знаят хората, как възприемат, разбират и разсъждават по икономическите политики. Ние икономистите имаме толкова много да научим от обществото, колкото и да преподаваме. Потапяме се в опита на обществото и можем да създадем по-добри политики. Преживяванията на хората дават много по-добра картина на политиките. Това сподели в интервю в предаването "Събота 150" проф. Стефани Станчева от Харвардския университет.
Тази седмица тя беше удостоена с престижната награда за млади учени на Асоциацията на американските икономисти.
39-годишната проф. Станчева е сочена, че е сред най-добрите икономисти на десетилетието.
А наградата ѝ - на името на Джон Бейтс Кларк, американски неокласически икономист, е за работата ѝ в областта на публичната икономика, която изследва данъчното облагане на фирми и физически лица, как хората разбират икономическите нагласи, какви са техните възприятия, а също и тяхното разбиране на климатичните промени, миграция и други глобални проблеми.
"Иновацията ни е на базата на тъй наречени "големи данни", но те са върху нещо, което се случва в съзнанието на гражданите и го правим с мащабни анкети, разработвани от нас", сподели проф. Станчева пред БНР.
В Харвард е създала лаборатория за социална икономика:
"В САЩ и другите държава мразят инфлацията. Все пак основната причина е, че заплатите ни не догонват инфлацията. Хората смятат, че работодателите имат свобода на действие, а не, че са ограничени от пазарните сили. Инфлацията поражда усещане за несправедливост и най-засегнати са хората с ниски доходи. Инфлацията поражда негативен стрес и гняв, и в САЩ често е насочен към бизнеса, към правителството и системата."
За икономическите политики, които предлагат партиите, за да се гласува за тях, проф. Станчева коментира:
"Това са абстрактни неща и оформят живота ни, но икономическото образование отсъства от образованието. За повечето хора, за нас като граждани, се налага да гласуваме за политики, а не получаваме базисно образование по икономика, учим биология, химия, физика и др., а икономиката е базисна наука".
Проф. Станчева разясни, че в момента работи за "нулево сумово мислене", че печалбите на един човек, идват за сметка на други.
"Това има влияние върху политиките. Задайте си въпроси, ако мигрантите печелят е за сметка на местните жители. Вярвате ли, че ако богатите печелят, бедните задължително губят? Ако някой получи по-голямото парче от тортата, то друг ще получи по-малко. В нашето изследване доказваме, че такава е нагласата. Тази нагласа е силно свързана с опита на семейството, опита на страната и не е ефект на възраст, а на поколение. България е по средата - с малък ефект на възрастта", обясни проф. Станчева.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Заради пожарите туристите, избрали планините и планинските ни курорти, трябва да са особено внимателни в поведението си. Това съобщиха за БТА от Планинската спасителна служба на БЧК. Планинските спасители апелират да се следят препоръките на Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във връзка с бушуващите пожари...
За тероризъм ще съдят подпалвачите на пожарите във Велико Търново и Сливен. Това обясни гл. комисар Мирослав Рашков, и.ф. главен секретар на МВР. Задържани са двама мъже на 33 и 41 години, криминално проявени, които умишлено са запалили пожарите съответно във Велико Търново и Сливен. "В постоянна връзка съм с главния прокурор и в тази..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за пример като състояние на горите в Европа и в бъдеще те ще изпълняват все повече публични функции, свързани с тежките климатични катаклизми, заяви доц. Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия..
От Института за пътна безопасност настояват президентът да наложи вето върху новите промени в Закона за движение по пътищата. Според специалистите от института промените са "привидна борба за безопасност", "узаконен произвол и бизнес с глоби" и "опасен законодателен експеримент". Един от мотивите за искането за вето е прехвърлянето на..
Постепенно се натрупва гняв, защото разговорите не вървят в посоката, в която се очаква . Това заяви пред БНР д-р Борис Таблов - анестезиолог в Университетската болница в Бургас, преди днешния нов национален протест на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България". Те призовават за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Демонстрацията..
Гръцките власти съобщават за подобрена пожарна обстановка в страната. Няма активно огнище до българската граница. Днес температурите в Гърция са значително по-ниски, но продължава да духа вятър. Има подобрение на пожарната обстановка, но усилията на огнеборците продължават, поради разпръснати огнища, информират от Гражданска защита. Кметът на..
15-годишно момче е в кома след като е паднало от 5-ия етаж на хотел в Китен. Детето е от Благоевградско и е било на детски лагер в хотела. Инцидентът е станал тази нощ. Момчето е прескачало от една тераса в друга, когато се е подхлъзнало и паднало, каза кметът на Китен Николай Марков. Момчето е транспортирано до бургаската болница,..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..