Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

24-годишният Екрем Хасан – между университета и фермата за крави

Екрем Хасан
Снимка: Личен архив
Чуй новината! Чуй новината:

Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави. Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. 

Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши образованието си, да направи екологично производство.

24-годишният Екрем Хасан разпределя седмицата на две – от понеделник до петък учи в университета, а в почивните дни работи във фермата в Ардино. Там, заедно с вуйчо си, отглежда млекодайни крави. Започнали преди няколко години с малко животни, сега броят им надхвърля 30.

Екрем учи за магистър в пловдивския филиал на Техническия университет. Избрал е специалност "Електротехника", която най-много е допаднала на интересите му. 

Спечелил е стипендия от държавното предприятие Енергиен системен оператор заради отличния си успех. Състудентите му знаят за седмичните пътувания до семейната ферма и приемат с разбиране избора на Екрем. Дори разпитвали младежа как се съчетават обучение и животновъдство.

Екрем обича да разказва една случка от първите години на своето обучение по електротехника. Това бил първият му досег с тока. Приема я като учебна грешка, но и симбиоза между университета и кравефермата.

"Когато изграждахме новата ферма, заедно с мой приятел направихме електроинсталацията, попаднах на леко напрежение - 220 волта... защото още не съм добър в практиката", сподели с усмивка Екрем Хасан.

Интересът му е към работа с високо напрежение.

Сигурното в този план е семейната ферма, за която Екрем Хасан има идеи. Иска да изгради фотоволтаична централа на покрива на сградата. Вярва, че това ще бъде добра инвестиция. Въпреки че според него, животновъдството в България не се развива добре.


Още по темата слушайте в репортажа на Валя Апостолова за "Хоризонт".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53
Франциск Драгинов

Франциск Драгинов: Традицията тук е всяко малцинство да знае езика и на другите

"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..

публикувано на 16.05.25 в 10:39