Делото за извършения през март 2022 година арест на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, пиара на партията Севделина Арнаудова и финансовия министър в две от правителствата на Борисов - Владислав Горанов, започва по същество на 10 юни.
Подсъдим, че е разпоредил задържането им, без да има правомощия за това, е премиерът по това време - Кирил Петков.
Днес беше разпоредителното заседание по делото.
Защитата на Петков - адвокат Даниела Доковска, поиска делото да бъде върнато на прокуратурата заради допуснати съществени процесуални нарушения, които нарушават правата му. Съдът не се съгласи и така на 10 юни ще бъдат разпитани първите свидетели. Именно от разпита на свидетелите плюс видеозаписи, прокурор Ангел Кънев смята да докаже, че незаконно Кирил Петков е разпоредил ареста на тогава опозиционния лидер Борисов:
"Подсъдимият Кирил Петков е превишил властта си. Разпоредил е извършване на действия, които са извън рамките на неговата компетентност. Абсолютно съм наясно, че е бил министър-председател и че това е най-висшата държавна длъжност. Това обаче не му е давало правомощия, както и на който и да е министър-председател понастоящем при сега действаща нормативна база, да разпорежда подобни действия, които са единствено и само в правомощията на разследващите органи, които имат компетенции за това".
Кънев уточни, че Борисов досега не е бил разпитван, но най-вероятно това ще стане в рамките на делото. На въпрос, защо на съд е само Кирил Петков, а не и вътрешният министър през 2022 г. - Бойко Рашков, както и полицаите, арестували Борисов, Горанов и Арнаудова, Ангел Кънев обясни, че за полицаите имало друга преписка в Софийската районна прокуратура, но знаел каква е съдбата ѝ, а за Рашков - че няма данни той да издавал директни заповеди за задържанията на тримата.
След като стана ясно, че делото започва по същество, Кирил Петков заяви, че е невинен, но отказа да коментира обвинението за незаконните арести на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова:
"Защото не вярвам на прокуратурата, вярвам на българския съд. Както казах, не съм нарушил закона и стоя зад собствените си действия, те са били рамките на закона".
По думите на съпредседателя на "Продължаваме промяната" в България има два типа политици - тези, които ги е страх от българския съд, и тези, които не ги е страх. Според него страхуващите се от съда са зависими от чужди интереси, а тези, които не ги е страх, са независими.
И русенци излязоха на протест пред Съдебната палата в града с настояване за върховенство на закона. Трети протест в подкрепа на Благомир Коцев във Варна (СНИМКИ) Пред Съдебната палата в Русе се събраха десетки активни граждани и местни политически привърженици, за да изразят подкрепата си към кмета на Варна Благомир Коцев и да настояват за..
Продължава протестът, организиран от ПП и "Правосъдие за всеки" под надслов "Да свалим бухалките на деребеите". Малко преди 21 ч. д емонстрантите тръгнаха на шествие по бул. "Цар Освободител" към сградата на Народното събрание. "Правосъдие за всеки" свиква протест тази вечер в София Пред събралото се множество говориха редица юристи,..
Четири пожарни екипа са участвали в гасенето на пожар в село Средище, община Кайнарджа. Огънят е избухнал в сухи треви на пасище, най-вероятно вследствие на високите температури. Благодарение на бързата намеса на пожарникарите и местни жители, пожарът е овладян на 90%, като няма данни за пострадали хора, съобщи кметът Георги Василев:..
Нов пожар в Пирин е възникнал в късния следобед. Огънят е тръгнал от запалени треви и храсти в непосредствена близост до санданското село Горно Спанчево, но вече е обхванал голяма територия от смесени гори. Пожарът в Кресненския дял на Пирин е локализиран Първи на мястото на пожара са пристигнали екипи на пожарната в Сандански, а в..
Работник на 64 години, е загинал при инцидент с машина за смилане на биомаса в ТЕЦ "Бобов дол", съобщиха от Инспекцията по труда в Кюстендил, чиито екип е направил проверка на фаталния случай. Става дума за неспазване на мерките за техническа безопасност, коментира директорът на Инспекцията Христо Демиревски. Сигналът постъпил на телефон 112,..
Стотици граждани от столицата се събраха на протест пред Съдебната палата с искане за независимо правосъдие, предаде БТА. Протестът под надслов "Да свалим бухалките на деребеите" е организиран от инициатива "Правосъдие за всеки". "България е европейска държава, краят на мафията наближава", "Законът не е бухалка", "Престанете да..
Испанският премиер защити политиката на правителството си по отношение на мигрантите. На фона на напрежението в Мурсия Педро Санчес се обяви за "безопасна, редовна и организирана" имиграция. По време на визитата си в Мавритания, министър-председателят заяви, че напредъкът и доброто икономическо състояние на Испания се дължат до голяма степен..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..