Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Реформа на реформата няма да има, категоричен бе той за пенсионната система

Пламен Димитров: Напрежението ще продължи! Управляващите трябва да го чуят

За 100-те дни на правителството президентът на КНСБ декларира: Все още си даваме доверие

| Интервю
Пламен Димитров
Снимка: БТА

Бавно и сигурно се подобряват нещата, но толкова бавно, че дори не можем да ги усетим и да им се зарадваме. Това заяви пред БНР президентът на КНСБ Пламен Димитров.

"Има хора, които не могат да свържат двата края, макар да работят по 10-12 часа на ден. Ръстът на доходите е устойчив през последните години - между 13% и 15% номинално от 2021 г. насам. За 4 години имаме увеличение на минималната работна заплата с близо 56-57%, а на средната с близо 50%. Това са осреднени числа", посочи той. И обясни, че това увеличение до голяма степен покрива инфлацията. Синдикалистът отбеляза високите цени на основни хранителни стоки и обобщи за работещия българин: 

"Дори с тези темпове на ръст на доходите, той продължава да е оценен несправедливо и доходите му не стигат да живее прилично. 2/3 от работещите българи работят на заплата под средната, само 1/3 са на нея или по-висока. Около 280 хил. работят на минимална работна заплата на пълно работно време. Други 250-260 хил. получават доход до минималната работна заплата, но не работят 8 часа, а по-малко". 

Към момента има крещяща нужда от поне 10-15% увеличение на доходите, за да може усещането за това, че гоним цените и ги настигаме да бъде някак потушимо, категоричен бе Пламен Димитров в интервю за предаването "Неделя 150". Според него това, което "взриви хората" с бюджета, е непремереното действие към сектор "Сигурност":

"Когато за някои има 50 и повече процента, пък за другите няма или има някакви смешни 5% - това взривява всички и с основание". 

Той очаква да продължат протестите и натиска в обществените медии- БНР, БНТ и БТА, които се готвят за протест на 15 май. Много частни медии ще ги подкрепят, посочи Димитров. 

И добави, че има напрежение и в други сектори - земеделие, детско здравеопазване, агенции и т.н.

"Напрежението ще продължи и управляващите трябва да го чуят. Това не е призив към дестабилизация. Говорим сумарно за 150 - 200 млн. лв., за да могат тези недофинансирани сектори, агенции и структури да получат минимално увеличение от 10-15%, за да може да има някаква справедливост. На фона на 97 млрд. бюджет, това е нещо, което всеки финансов министър може да намери, без каквито и да било негативи".

Според синдиката има поне 5 млрд. буфер, заложени разходи, които няма да се изпълнят. 

Правителството мисли по въпроса, изтъкна президентът на КНСБ. Той е умерен оптимист, че много скоро, в следващите няколко седмици, финансовият министър ще намери решение.

Той напомни и протестите в градския транспорт, където се готви ефективна стачка и пълно парализиране на столицата, ако не се намери решение. 

"Чувам, че се готвят и други протести - предстои да ги чуем след празниците като график. В това число и АПИ - може би някои магистрали ще бъдат блокирани. Това може би ще стане във втората половина на май". 

Нищо не се дава даром, борбата продължава, категоричен бе Пламен Димитров. 

"Извън заплатите, смятам, че имаме добри социални придобивки и в законодателството, и в колективните трудови договори". 

По думите му числата потвърждават, че борбата трябва да продължава. Нетният размер на минималната заплата за издръжка трябва да бъде 1521 лв. поне, за да може човек да си посрещне поне минималните разходи, изчисли той и отново повтори, че 5% увеличение са малко.

Пенсионната система - накъде?

Реформата на пенсионната система беше направена преди 25-28 години, напомни Димитров и добави, че това няма как да бъде променяно. Реформа на реформата няма да има, категоричен бе той. 

"Ако говорим за усъвършенстване и подобряване - да". 

Договорените увеличения на стажа и възрастта за пенсиониране свършат през 2038-2039 г., посочи синдикалистът. Той предупреди: 

"Никакво друго увеличение нямаме намерение да коментираме". 

Отдавна говорим, че системата няма как да бъде стабилизирана, ако няма минимално увеличение на осигирутелните вноски, каза Пламен Димитров. Не говорим за вдигане на данъците, а не вноските, уточни той. Според него увеличението на вноските няма алтернатива

100-те дни на правителството 

Президентът на КНСБ вижда желание за диалог. Според него обаче има доста "бели петна" в диалога и намерения, които не са ясни. По думите му програмата е оскъдна откъм конкретика. Все още сме в период, в който си даваме доверие, отбеляза той. 

"Много от работещите признават 1 май като свой празник. Много борби са се случили, за да се стигне до това. Това не е някаква прищявка на комунистическия режим, за да можем с лека ръка да бъде приравняваме към миналото", коментира също Пламен Димитров и констатира: 

"При нас културата на протеста на 1 май не се случва, може би и заради почивните дни. Имаме въпросителни в тази посока, но това е към нас самите - дали искаме да манифестираме в главите си за своите права и да ги защитаваме още по-успешно или се примиряваме и вървим по течението". 

Цялото интервю на Явор Стаматов с Пламен Димитров в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ЕК: До 2040 г. нетните емисии парникови газове в ЕС да бъдат намалени с 90% спрямо 1990 г.

Европейската комисия предлага до 2040 г. нетните емисии на парникови газове в ЕС да бъдат намалени с 90% спрямо нивата от 1990 г. Това предвижда проект за изменение на Европейския закон за климата, представен днес в Брюксел. Инициативата идва заедно с политическите приоритети на новия мандат на Комисията и надгражда действащата цел за поне..

публикувано на 02.07.25 в 13:13

От юли: НОИ ще посочва размерите на пенсиите и в евро

От този месец Националният осигурителен институт ще посочва размерите на пенсиите и в евро.  Превалутирането се извършва чрез прилагането на официалния фиксиран валутен курс на българския лев към еврото, обявен от БНБ.

публикувано на 02.07.25 в 13:11
Симо Лазаров

Спомен за Сергей Джоканов

"Запомнете ме с добро и с музика" - думите са на Сергей Джоканов, който напусна този свят преди година. Предстои обаче премиерата на неговия албум "Богомилите", който остана незавършен . Утре вечер ще бъдат представени 7 от музикалните пиеси, част от "Богомилите". Срещата ще е от 18 часа в клуб "Журналист". Композиторът и основател на първото в..

публикувано на 02.07.25 в 13:07

Починали заради горещините в Испания и Франция

Двама души починаха във Франция вследствие на "здравословни проблеми, свързани с жегата", съобщиха френските власти, цитирани от Франс Прес. Испанските власти също съобщиха за две жертви, след като горски пожар в Северна Испания се разпространил бързо, преди пожарникарите да успеят да го овладеят, предаде Асошиейтед Прес...

публикувано на 02.07.25 в 12:59
Село Локорско, 17 февруари 2023

СГС не даде ход за смъртта на 18-те бежанци, загинали в камион край Локорско

Софийският градски съд не даде ход на делото за смъртта на 18-те бежанци, които загинаха в камион край софийското село Локорско. Причината - двама от подсъдимите, които не се явиха. Инцидентът стана на 17 февруари 2023 г., когато 18 мигранти от Афганистан починаха от задушаване след нелегален превоз. Телата бяха открити в изоставен..

публикувано на 02.07.25 в 12:37

Румен Радев: Управляващите да покажат ясна визия за финансите и икономиката на страната

Президентът Румен Радев призова управляващите да покажат ясна визия за финансите и икономиката на страната: "Докато общественото внимание е ангажирано с вътрешнопартийни драми, с носталгия по отминало премиерстване, мерене на заслуги, черни пантери, в същото време дупката в бюджета скочи вече на над 2 милиарда и половина. Все..

публикувано на 02.07.25 в 12:32

Депутатите не приеха одържавяване на електроразпределителните дружества

Депутатите не приеха електроразпределителните дружества да бъдат одържавени. "За" гласуваха 53-ма народни представители - от МЕЧ, "Възраждане", "Величие" и един от БСП-ОЛ, 116 се обявиха против, а 20 се въздържаха. Проектът на решение за задължаване на МС да изготви и предложи за гласуване в НС на проект за инвестиционен разход за придобиване на..

публикувано на 02.07.25 в 12:28