Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестно автошествие в София срещу неефективните присъди за насилниците над животни

Протестно автошествие срещу неефективните присъди за насилниците над животни се повежда в София. В демонстрацията се включиха около 30 автомобила, които тръгнаха от Националната следствена служба на бул. Г. М. Димитров към Централния Софийски затвор на бул. майор Георги Векилски. Организатори на протеста са Сдружение "Зоозащита", които инициират и днешния протест във Варна. Заместник-председателят на сдружението Николай Добрев обобщи исканията на протестиращите:

"Да няма възможност за условни присъди за хора, които са причинили трайни увреждания на животни или убили животни; да бъде криминализирана самата жестокост като проява, да не е необходимо да има трайни последствия или смърт, за да бъде престъпление. Разпръскването на отровни вещества в момента не представлява престъпление, а е твърде опасно за общественото здраве, изобщо за обществото, не само за животните. Така че си струва господа депутатите да помислят и по този въпрос. Ние очакваме от тях адекватност".

Протестът ще продължи пред Централния Софийски затвор, където са Габриела Сашова и Красимир Георгиев от Перник, които през месец март бяха задържани заради престъпления, свързани с жестокото убийство на животни и търговия със съдържание с насилие над животни.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младежката организация на ГЕРБ избира свой председател

Младежката организация на ГЕРБ ще избере своя нов председател на Общо събрание на структурата. Форумът ще се проведе от 12 часа в Гранд хотел „Милениум“ в София, и на него ще присъстват знакови лица на партията, начело с лидера ѝ Бойко Борисов.  По време на Общото събрание на Младежката организация на ГЕРБ ще бъдат избрани и нови..

публикувано на 29.06.25 в 07:24
Светите равноапостоли Петър и Павел

Петровден

На 29 юни Православната църква почита едновременно паметта на великите апостоли Петър и Павел, ученици на Христос. Най-важните обстоятелства от техния живот са описани в книгата "Деяния на апостолите" (Нов завет), а за апостол Петър четем и в евангелията. Петър се наричал отначало Симон и бил син на рибар от Витсаида Галилейска. Брат му..

публикувано на 29.06.25 в 07:18

Националният съвет на ПП се събира след оставката на Кирил Петков

"Продължаваме промяната“ свиква Националния съвет на партията, за да реши какви мерки ще предприеме след оставката на един от съпредседателите Кирил Петков и напускането на кметове и общински съветници в София с обвинения за натиск при сключването на обществени поръчки.  Кирил Петков подава оставка като съпредседател на ПП и депутат..

публикувано на 29.06.25 в 07:09
Снимката е илюстративна.

Дете загина при инцидент с паднало дърво в Есекс

Във Великобритания едно дете е починало, а друго е в критично състояние, след като дърво е паднало в парк в графство Есекс, съобщи Би Би Си.  Полицията на Есекс е била извикана в парка "Чокуел" в Саутенд-он-Сий, след което съобщи, че "няколко деца са били заклещени под дървото и са получили наранявания".  Пет деца са били откарани в болница, но по-късно..

публикувано на 29.06.25 в 04:54
Протест срещу приемането на еврото, проведен в София на 28.06.2025 г.

Протестиращите срещу еврото настояха за оставка на кабинета

Протести срещу въвеждане на еврото и за запазване на българския лев се проведоха в няколко български града. В София действията на протестиращите блокираха центъра на столицата, като се стигна до сблъсъци с полицията. Протестите са организирани от Граждански комитет, но участие в тях взеха представители на няколко партии - "Възраждане",..

публикувано на 29.06.25 в 01:58

Най-малко 62 души са били убити при израелски удари в Газа, според здравните власти в анклава

Най-малко 62 души са били убити при израелски удари в Газа, според здравните власти в анклава. Предишните данни бяха за 60 жертви. Ударите започнали късно снощи и продължили тази сутрин, казаха служители на болница "Аш Шифа". Тази сутрин израелският премиер Бенямин Нетаняху и министърът на отбраната Израел Кац категорично отхвърлиха..

публикувано на 28.06.25 в 22:01

В Белград се провежда протест с искане за предсрочни избори

Протестиращи се придвижиха пеша в колони към пл. "Славия" в Белград, където е сборният пункт на протеста, организиран от студенти под надслов "Ще се видим на Видовден". Общественият транспорт в сръбската столица е спрян от ранния следобед, предаде БТА. А от вчера в цяла Сърбия влаковете не се движат, поради анонимно обаждане за бомбена..

публикувано на 28.06.25 в 21:42