За 15 години цените на лекарствата за онкоболни са скочили 10 пъти, заяви в интервю пред д-р Илко Семерджиев, бивш министър на здравеопазването в кабинета на Иван Костов, създател на здравно-осигурителния модел в България и първи директор на НЗОК.
В "Неделя 150" той коментира миналия на първо четене законопроект и частните болници да провеждат обществени поръчки за лекарства, особено за скъпите медикаменти за онкоболните.
Според него дори обществените поръчки не са начин за решаване на проблема с цените. "ВАС излезе с решение, дело, продължило над 4 години, обществената поръчка да бъде централизирана и да се провежда от МЗ и постигнатите цени да бъдат еднакви на всяко едно лечебно заведение, за което плаща НЗОК", препоръча той.
Д-р Семерджиев посочи, че след прехвърляне на обществените поръчки към болници има лекарства, чиито цени са вдигнати от 200 до 400% и "тогава законодателят реши да го тропоса централния търг на НЗОК, което е нередно".
"Когато за първи път Касата направи централизирана обществена поръчка, разходите бяха скочили общо на 524 млн. лв., а тази година - 2025 г., лекарствата са вече 2,358 млрд. лв. и 1,53 млрд. лв. за злокачествени заболявания. За 15 години те са скочили 10 пъти", посочи бившият здравен министър.
Той каза, че "имаме пробив, че Касата плащаше за онкомедикаменти каквито ѝ се докладват като цени от болниците":
"От 1 до 28 пъти има разлика в цената в определени медикаменти. А представяте ли си размера на злоупотреба – 28 пъти! И ако законодателят не вземе решение, го отдавам само на фармацевтичен лобизъм. Рязко са се покачили само цените на лекарствата. А дали е силен фармацевтичният лобизъм? Определено да! Изключително силен е, защото е подплатен с огромен ресурс, пази си интересите и ги умножава. С една дума – от фармацевтичния лобизъм, който не е за подценяване – много хора са изкушени и много хора вземат решения, които не са в обществена полза."
Д-р Семерджиев обясни цялата схема по прехвърляне на топката – търговете.
В ЕС през 2022 г. 1,7% от БВП са се харчили за лекарства, а у нас е 2,5%, "ние сме с 0,8% с по-високи разходи от средните в ЕС":
"Това говори за безотговорност по процеса."
За антибиотичната резистентност той посочи, че след доклада на ДАНС са предприети мерки с въвеждането на електронни рецепти, защото потребяването на антибиотици нараства.
"Това е друг процес, който се нарича липса на лекарствена политика и конкретно антибиотична политика. България направи опит го преодолее с електронните рецепти", посочи д-р Семерджиев.
И припомни, че той вече решавал подобни проблеми с цените на лекарствата като министър с наредбата, по която са се образували цените.
"Нормативен акт, издаден от мен - Наредба от 21 юли 2000 г., обнародвана в ДВ бр. 59, касае образуване на пределни цени на лекарствата. Лекарствата влизат в България да се регистрират в орган на МЗ и там се вземаха най-ниските цени от страните членките на Съвета на Европа – 47 страни, тъй като ние като БВП не сме измерими с членките на ЕС. тогава тази цена на производител, регистрирана, се надгражда с надценки за търговец на едро и на търговец на дребно – аптеки. Големият пробив беше направен през 2019 г., когато при регистрацията и образуването на цената да става на база на 10 страни членки на ЕС – Германия, Дания, Белгия, Полша, Финландия. Това са богати страни, с които не можем да се мерим, дори не подбрахме цените да са съизмери със страните като нас по БВП", коментира д-р Семерджиев.
И повтори, че 2,358 млрд. лв. само Касата харчи за лекарства за злокачествени заболявания.
Относно купуването от пациенти на човешки албумин, когато са в болнично лечение, д-р Семерджиев посочи, че е "ярка злоупотреба".
"Касата плаща лекарствата и няма причина някой да си купува, освен, ако не са лекарства, които не са регистрирани у нас. В България има 205 болнични аптеки, а договорите за болнично лечения с Касата са 373. Извинявайте, това не са болници", посочи той.
За увеличаването на здравноосигурителната вноска обясни:
"Ще опонирам, държавата нищо не налива. НЗОК е единствената фискално неутрална институция в България. Държавата плаща вноски, за които носи отговорности и плаща половината от това, което дължи. А от частния сектор дават два пъти повече пари от държавата. Ние имаме тежък дълг на държавата към Касата и здравеопазването и сме на последно място по разходи от БВП."
За референдума против еврото д-р Семерджиев не вярва, че Радев цели да отдалечи България от Европа:
"По-скоро мисля, че това е форма, казано на разговорен език, преброяване на дивите зайци в НС и електората, което означава, че президентът прави преброяване."
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
На основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление президентът Румен Радев предложи на 51-ото Народно събрание да се произведе национален референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната европейска валута "евро" през 2026 г.?". Предложението и мотивите към..
Настояваме да бъде приет Закон за посредническата дейност при сделките с недвижими имоти . Това заяви пред БНР Александър Бочев, председател на УС на Национално сдружение "Недвижими имоти". "Когато липсва такъв, не може да бъдете сигурни от кого ще бъдете обслужени и дали ще е коректно. В момента няма единен публичен регистър. Липсват..
Ценностната система на човека е най-важното, което трябва да се гледа при наемането му на работа . Това е мнението на Велислава Кесарска и Никола Тенчев, маркетинг експерти в един от водещите оператори на ваучери за храна, съставители на Наръчник с практически поглед върху ключовите предизвикателства при работата с хора, който предлага сценарии от..
Украинският президент Володимир Зеленски е запознал папа Лъв XIV с предложението за прекратяване на огъня, което беше отправено към Русия. Въпреки това Москва продължава да обстрелва Украйна. Украинският президент Володимир Зеленски е провел първия си разговор с папа Лъв XIV и е изразил благодарност за подкрепата на Ватикана за Украйна. Разговорът беше..
Спор за паркомясто в центъра на Благоевград е прераснал във физическа агресия към семейство и 11-годишната им дъщеря. Инцидентът е станал в събота, 10 май, а след жалба на потърпевшите полицията е разпитала нападателите и е уведомила прокуратурата. 56-годишният мъж заедно с жена си и дъщеря им били на гости при близък роднина в..
Всяка година между 100 и 200 българи стават жертва на трафик на хора, напоследък зачестяват и случаите на модерно робство у нас - граждани от трети страни работят в много лоши условия. България е източник, но започва да става и дестинация за трафик на хора с цел трудова експлоатация и това е нещо ново, което ние тепърва започваме да..
Кюстендилската болница закупи добре оборудвана линейка за транспортиране на тежко болни пациенти до други здравни заведения, когато това е наложително или неизбежно. Новият автомобил струва малко над 200 хил. лева, като 21 хил. лева са от дарител, а останалите средства са от болницата. За новата линейка беше направено освещаване от..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..