Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В кюстендилския музей протестираха при напрегнатата си програма за Европейската нощ на гилдията си

Снимка: Кирил Фалин

И екипът на кюстендилския музей излезе на протест в разгара на подготовката за напрегнатата си програма за Европейската нощ на гилдията до полунощ. Протестът е под надслов "Няма висока култура без достойно заплатен труд" и се организира от синдикалните организации в музеите и художествените галерии в България.

Кюстендилският музей събира, опазва и популяризира културните паметници от региона от 1897 година до днес, ще продължи да го прави и в следващите години, но проблем в опазването на това наследство са недобрите условия за работа в културните институции, казаха излезлите за протестират специалисти. Средната брутна заплата в сектора е 1619 лева - при кюстендилските музейни работници клони към минималната.

Друг проблем е финансирането на допълнителни проучвания, разработки, издателската работа, а освен това музеят трябва да поеме управлението и на Римската крепост над града, датирана от 4 в. преотдадена м.г. от Министерството на културата на Общината в Кюстендил. Директорът Валентин Дебочички представи ситуацията с възнагражденията така:

"Увеличението на стандарта с 20% е най-минималното в момента, което би следвало да се получи. Обидно е ниското заплащане, още повече, че в нашия музей работят висококвалифицирани, с висше образувание, с научни степени специалисти. Ножицата между основните заплати в музея и минималната работна заплата, която все пак расте с 15-17%, все повече се свива".

Иначе програмата за Европейската нощ на музеите стартира с четиринадесетото издание на играта за любознателни с награди "Отключи историята на своя град“, която включва посещение на действащите музейни експозиции, ще се проведат различни занимания за деца, а в 18.30 часа ще бъде изтеглена томболата от организираната любознателна игра. От 20.30 часа ще се състои историческа възстановка на Римските терми. Предвидени са факелно шествие и демонстрации, в които ще се включат регионалните клонове на Национално дружество "Традиция“ Кюстендил и Свищов, "Първи италийски регион“, заедно със Сдружение по туризъм – Свищов. От 22.00 часа в двора на музея ще се състои концерт на група "Евразия"

По публикацията работи: Светлин Божков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ралица Трифонова: Атаката на Израел срещу Иран разбива цялата система на сигурност в региона на Близкия изток

Атаката на Израел срещу Иран разбива цялата система на сигурност в региона на Близкия изток . Това обясни пред БНР  Ралица Трифонова, магистър по международни отношения, директор на отдел "Санкции" в международна компания. Тя е р аботила в Йордания, живяла е в Газа. МВнР вече има 24-часова телефонна линия заради ситуацията в Близкия изток..

публикувано на 13.06.25 в 19:35
Палатков лагер за разселени палестинци в Газа, 2 юни 2025 г.

Италиански журналисти отправиха апел да бъдат допуснати в Газа

Националния съвет на "Ордена на италианските журналисти"  отправи апел към правителството, да бъдат допуснати журналисти в ивицата Газа Под надслов "Газа, пуснете ни вътре", в апела на "Ордена на италианските журналисти" се казва, че: "В Газа се разиграва огромна трагедия, която дори накара папа Лъв XIV и президента на Италия Серджо Матарела..

публикувано на 13.06.25 в 19:34
Георг Георгиев

МВнР вече има 24-часова телефонна линия заради ситуацията в Близкия изток

Заради ситуацията в Близкия изток Министерството на външните работи вече има 24-часова телефонна линия, на която българите могат да потърсят информация и да подадат сигнал в случай на нужда от съдействие. Това съобщи външният министър Георг Георгиев и допълни: "С нарастваща тревога следим ескалация на напрежението в региона на Близкия..

публикувано на 13.06.25 в 19:24

Препоръчаха отменянето на всички БГ полети до Близкия Изток

"Гражданската въздухоплавателна администрация" препоръча на всички български авиокомпании да преустановят полетите до и от Близкия изток, предвид нарастващото напрежение в региона, съобщиха от Министерството на транспорта. В писмото до авиационния бизнес се посочва, че е необходимо авиокомпанииите да преоценят риска при изпълнение на полети..

публикувано на 13.06.25 в 19:17

АПИ: Обезопасени са 14 от 36-те отсечки с концентрация на ПТП

Завърши изпълнението на всички предвидени дейности за повишаване безопасността на движение в 14 от 36-те отсечки, включени в Плана за обезопасяване на участъци с концентрация на пътни инциденти, съобщиха от Агенция Пътна инфраструктура. МС набеляза мерки и прие доклад за безопасността по пътищата Тази седмица е приключило..

публикувано на 13.06.25 в 18:56
Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров за спора с РСМ: Историята ни не може да бъде раздавана!

Не смятам, че може да се разберем за историята със Северна Македония.  Това заяви пред БНР професор Николай Овчаров и поясни, че той е правил докторска дисертация на тема "Македония през 14-ти век".  "С много експедиции там. Познавам душичката им. Съзнанието в РСМ е отровено до такава степен, вече три - четири поколения, откакто се създадоха като..

публикувано на 13.06.25 в 18:40

Публикуваха за обществено обсъждане законопроект за веригата на доставки на храни

Таван на търговската надценка за определени продукти и изискване поне половината от някои от хранителните стоки в големите вериги магазини  да са български. Това предвижда публикуваният за обществено обсъждане законопроект за веригата на доставки на храни. За изброени в нарочен списък стоки, които ще се уточнят допълнително от..

публикувано на 13.06.25 в 18:26