Румъния си избра президент шест месеца след отменените от Конституционния съд избори, спечелени от националиста Кълин Джорджеску заради съмнения за манипулации. Това вече е минало – търсим сега изводите от последния вот, спечелен от Никушор Дан. Някои западни медии го нарекоха "математикът, който прогони от Румъния призрака на крайната десница".
Какъв е изводът от тези президентски избори? Отговор даде в интервю пред БНР журналистът Тудор Куртифан:
"Голямата тема на тези избори беше проевропейският път на Румъния – в Европейския съюз и НАТО. Не мисля обаче, че ако Джордже Симион беше спечелил, щяхме да видим РОекзит или нещо подобно. Със сигурност обаче щяхме да си развалим отношенията със страни като Франция и Германия. Това е опасно, защото сме много зависими от европейските фондове, а румънската икономика в момента е в много лошо състояние – инфлация, много висок бюджетен дефицит и т.н. Следващото правителство ще трябва да взима много непопулярни икономически мерки".
Еуфорията на победителя и разочарованието на загубилия вече затихват. Няма време за губене, няма толеранс, проблемите са надвиснали над Румъния и чакат решения. Никушор Дан няма да има меден месец. Очакванията към него са големи. Какви ще бъдат първите стъпки на новоизбрания президент?
"Първите му стъпки ще бъдат насочени към осигуряване на политическа стабилност, защото в момента нямаме редовно правителство – имаме временно изпълняващ длъжността премиер. Смятам, че през следващите 2-3 седмици ще очакваме от Никушор Дан да посочи кой ще е новият премиер. Защото в Румъния той се назначава от президента. До месец най-много ще имаме пълноценно правителство. Големи шансове за това има Илие Боложан, настоящия временно изпълняващия длъжността президент. Но е трудно да се каже, защото големият въпрос е кой ще бъде част от управляващата коалиция. Вариантите са два – голяма коалиция, съставено от социалдемократите, либералите, партията унгарците и "Съюз за спасение на Румъния". Това ще е широка, но нестабилна коалиция. След максимум пет месеца те ще се изпокарат помежду си, просто са много са различни и имат обтегнати отношения. Вторият сценарии е правителство на малцинството – либералите плюс "Съюз за спасение на Румъния", като социалдемократите ще останат в опозиция. Ще подкрепят кабинета, но ще са в опозиция. Не е ясно кой от двата сценария ще се случи, защото има много неизвестни".
Две Румънии. Така някои анализатори определиха резултатите от вота, които показаха дълбоко разделение в румънското общество. По-голямата част от гласувалите в родината си румънци подкрепиха Никушор Дан, но тези в чужбина в мнозинството си гласуваха за Джордже Симион. Какво ще се случи оттук нататък с това разделение? Как то ще влияе на обществения и политически живот на страната?
"Опасността премина, но само за момента. Тя остава тук. Доверието на голяма част от обществото към нашите институции е на много ниско ниво. Това, което е изключително важно да направи Никушор Дан, освен икономическите мерки, е да възстанови това доверие. Има огромна пропаст между хората и институциите. Вотът за националистическата партия "Алианс за обединение на румънците", чийто лидер е Симион, беше протестен. Това е вот срещу партиите на статуквото. Това е разбираемо, защото е резултат от поредица от лоши решения на управляващите коалиции и партии през последните години. Лоши решения по време на пандемията, по време на войната, лошо решения за икономиката. Много важна, но и много трудна задача за Никушор Дан, ще е да възстанови това доверие. Доказателство за липсата му е, че на два поредни президентски избора до балотаж стигат опозиционни политици – Джорджеску и Ласкони миналата година, а сега Симион и Дан".
Ако Никушор Дан не успее - гневът ще остане и ще го видим още по-силен след четири години на следващите избори, каза още журналистът Тудор Куртифан.
Погледите сега са към новоизбрания президент и преговорите с политическите сили за това каква ще е управляващата коалиция и кой ще е новият премиер на страната.
Интервюто на Лъчезар Вълев с Тудор Куртифан в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Нидерландия ще бъде първият донор по новия механизъм на НАТО за финансиране на оръжия за Украйна, известен като "Списък с приоритетни изисквания за Украйна", като ще предостави 500 милиона евро (578 мнл. долара), съобщи в понеделник нидерландското министерство на отбраната, предаде Ройтерс. "Украйна се нуждае от повече противовъздушна..
Над 200 хил. болни от шарка животни са умъртвени в България, Гърция и Румъния от началото на годината до момента. Това стана ясно по време на онлайн среща между представители на земеделските министерства и ветеринарните власти в трите страни. Срещата е проведена заради усложнената епизоотична обстановка на Балканския полуостров, свързана..
Президентът Румен Радев удостои с Почетен знак командира на Националната гвардейска част полковник Кънчо Иванов. Той получи отличието за значим принос за развитие на военното формирование, в което е назначен през 2001 година. За 24 години полк. Кънчо Иванов е заемал различни длъжности в Националната гвардейска част, а от 2019 година е неин..
Ремонтът на разделителното съоръжение, регулиращо водния поток на река Тунджа в рамките град Ямбол, по план трябва да приключи в края на септември. По проект е предвидено изграждането и на рибен проход с каскадно разположени басейни. Ремонтно-възстановителните дейности по съоръжението започнаха преди около месец, като предварително..
Във Велико Търново започва цялостен ремонт със смяна на водопроводи, канализация, пътна настилка и осветление на една от най-натоварените улици - "Мармарлийска". Въвеждат се ограничения за движението, променя се маршрутът на автобусната линия до Лясковец и Горна Оряховица. С реконструкцията ще се сложи край на почти ежедневните водопроводни аварии,..
На 8-и август официално влизат в сила промените в Закона за въвеждане на еврото - с новите задължителни правила за изписване на цените в двете валути, с новите повишени правомощия на регулаторите и с новите санкции за недобросъвестни търговци. Според експерти измененията в закона трябва да решат проблемите, които могат да въведат в заблуждение..
Една изоставена къща и друга полусрутена постройка изгоряха при пожар в тополовградското село Доброселец, съобщи Пламен Петков от Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Хасково. Няколко необитаеми постройки изгоряха при пожар в тополовградското село Доброселец Огънят е тръгнал днес следобед в самото село,..
Партиите се готвят отрано за президентските избори, защото те предполагат стратегическа маневра. Това обясни пред БНР социологът Андрей Райчев...
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..