"Голяма част от негативите са лъжовни, измислени, апокалиптични и неверни. Има няколко очевидни трудности, които могат да се случат, но позитивите са повече".
В интервю за предаването "Неделя 150" по програма "Хоризонт" бившият вицепремиер обясни какви са позитивите от влизането на България в еврозоната:
"Няма да има банкови такси за трансфериране на суми за обслужване на сметки. Това е добре за всеки един човек, който по един или друг начин изкарва пари в евро, които след това трябва да обърне, за да ги консумира в България, защото той плаща между половин и един процент такса, която е относително безсмислена. Ти не получаваш никаква услуга срещу нея. Просто за обмяната на две валути, които са абсолютно фиксирани, те не се променят една към друга, ти подаряваш половин или един процент от сумата на банки или на чейндж бюра. Освен това ще имаме по-добър лихвен процент при взимане на държавни заеми. Това е безспорно за мен, защото го казват всички кредитни агенции, които дават рейтинга на България. Не казвам, че те са безгрешни. В световната финансова криза видяхме, че те могат да правят грешки, но въпреки това пазарите продължават да ги слушат".
"Спекулата и допълнителният инфлационен ефект в литературата не са документирани, тоест като видиш всички цени и вземеш средно статистически промяната, няма огромен ефект от влизането в Еврозоната върху цените, но е вярно, че отделни сектори могат да злоупотребят с този период, например в малките населени места", коментира Пеканов:
"Там имат монополна сила да сложат каквито искат цени. Те и сега го имат. Трябва да си дадем сметка за това. Държавата трябва доста сериозно да си свърши работата и всъщност призивът на президента в този смисъл е позитивен. Ние трябва да говорим за това и да имаме пълен фокус върху това, за да не се случи хората да кажат след една година – "Виждате ли как ни излъгаха точно в този период, в който беше трансформацията".
Силни експлозии бяха чути в иранската столица Техеран и в район на запад от нея. Местни агенции пишат, че са активирани системите за противовъздушна отбрана на страната. Агенция "Фарс" съобщава за общо шест взрива, а според саудитската телевизия "Ал-Хадат" са атакувани ядрени съоръжения и военни бази. Израелският министър на отбраната Кац..
Държавите от Европейския съюз са обезпокоени, че нарастващото влияние на Русия в Либия ще позволи на президента Путин "да използва масовата миграция като геополитическо оръжие срещу континента" заяви полският външен министър, цитиран от вестник "Таймс". Разузнаването показва, че след падането на диктатурата на Башар Асад в Сирия миналия..
Началникът на полицията в Северна Ирландия заяви, че семейства са се укривали на тавани и в гардероби по време на безредиците в Балимина. Това се случва след три дни на насилие в града и други населени места в провинцията, при които 41 служители на реда бяха ранени и 15 души бяха арестувани. Безредиците започнаха в понеделник след мирен..
За първи път в историята си двете международни летища в Кипър са надхвърлили 4 млн. обслужени пътници за първите пет месеца на годината, съобщи транспортното министерство. Страната преживява третата си поредна силна туристическа година, подчерта ведомството. Рекордният брой пътници, преминали през двете летища в Ларнака и Пафос от януари до..
Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп предупреди Израел да не нанася удари по Иран, тъй като Вашингтон и Техеран са близко до споразумение за ограничаване на иранската ядрена програма. Иран предупреди, че ще нанесе удари по американските бази в региона, ако се стигне до конфликт Тръмп обясни пред репортери, че е разпоредил частично изтегляне..
Генералният консул на България в Солун Антон Марков бе специален гост в последния ден на Международната лятна академия "Лидерство чрез образование“ в град Кавала. "Залягайте над учението и помнете, че Вашето бъдеще е много по-бляскаво от нашето“, каза Марков пред участниците във форума, като успя да отговори на всички поставени въпроси от..
Вълната от обвинения в корупция стигна до върховете на управляващата партия в Испания. Срещу Сантос Сердан, организационен секретар на Социалистическата работническа партия има сериозни подозрения, че е уреждал подкупи. Политическата буря се разви за часове. В началото на деня стана ясно, че преди седмица Централното оперативно звено на Гражданската..
Социалната комисия в парламента ще изслушва днес компетентните институции след разкритията през последните дни за нечовешките условия в домове за..
Когато някой внесе негоден документ в някоя институция, тя го връща, защото изначално е негоден . Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай..
Д-р Надежда Тодоровска, зам.- генерален директор на Българския червен кръст, пък припомни необходимостта от в заимопомощ в критични моменти. Тя..