Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът-скулптор получи "Почетния знак" на Пазарджик

Марин Кузев: Боря се с естетиката на тик-ток, която фрагментира съзнанието на децата

| Интервю
Марин Кузев
Снимка: Личен архив

Човек трябва да оставя следи и вечно трябва да гледа напред към съвършенството, казва художникът скулптор Марин Кузев в интервю пред БНР.

В родния му Пазарджик го наричат малкия Нерон. Негова е творбата "Съзерцателя" - Димитър Казаков-Нерон, поставена на парапета на моста.

Кузев получи почетен знак на Пазарджик за принос в развитието и съхранението на изкуството в региона. Той и съпругата му Светозара, също художник, допринасят за градската среда с творби с нетрадиционен замисъл, които са се превърнали в отличителните знаци на града.  

"Вдъхновението в днешния комерсиален свят трябва да бъде всеки ден, не само на празниците. Битката за чистите и неопетнени млади души на децата и младежите е доста жестока. Опитвам се да ги спечеля, да си задават по-сносни въпроси, рисувайки. Карам ги да гледат на белия лист, не като даден от някого, а ние сами рисуваме живота си и оставяме е следи. Боря се с естетиката на тик-ток, която фрагментира тяхното съзнание - 20-секундното клипче, което надробява мисълта им. Вместо да има  в главите им един красив, дългометражен филм се получават едни визуални кутийки, които не водят до нищо продуктивно и духовно. Борбата става все по-трудна, но младежите, които идват да се обучават при мен, осъзнават посоката си", споделя за личната си битка скулптора.

И признава, че наградата, дадена му от родния Пазарджик, за него е много сантиментална.

А тайна мечта на Марин Кузев е:

"Учениците, които аз обучавам и после учат в най-престижните университети в чужбина, да намерят смисъл да се връщат в нашия град".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започна евакуация на жителите на село Плоски заради пожара в района

Започна евакуация на жителите на село Плоски, в района на Сандански, заради реалната опасност пожарът да навлезе в селото, потвърди на БНР областният управител на Благоевград Георги Динев.  Два часа след като жителите на село Плоски получиха съобщение чрез системата BG-ALERT да бъдат в готовност за евакуация ако се наложи, това  вече е факт. В..

публикувано на 30.07.25 в 01:17
Пожарът над село Плоски

Вятърът отново разпали пожара над село Плоски

Вой на сирена и предупреждение за силно задимяване чрез системата BG ALЕRT извади хората от село Плоски на площада, а вятърът разпали отново пожара в близката гора.  Вятърът е разпалил отново гората над село Плоски, като за минути пожарът е станал върхов. Районът около селото е силно задимен, а жителите му, които са около 700, са били..

публикувано на 29.07.25 в 23:58

Запръстяват площадката при ТЕЦ "Бобов дол", където се запалиха вагони със слама

Продължава гасенето на балите със слама, които пламнаха преди три дни на площадката на ТЕЦ "Бобов дол".  Прави се запръстяване на площадката, където се подпалиха вагоните, каза за БНР началникът на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил комисар Светлин Георгиев.  Пожар е възникнал отново на площадката на ТЕЦ..

публикувано на 29.07.25 в 21:00
Доналд Тръмп

Тръмп потвърди новия краен срок от 10 дни за Русия да постигне примирие с Украйна

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп потвърди във вторник, че новият му краен срок за Русия да постигне споразумение с Украйна е десет дни, считано от днес, съобщават Ройтерс и Блумбърг. "Десет дни от днес... и тогава, знаете ли, ще въведем тарифи и други подобни неща, и не знам дали това ще засегне Русия, защото президентът Владимир..

публикувано на 29.07.25 в 20:59
На заседанието на Комисията по образованието и науката в Народното събрание - 29 юли 2025 г.

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование на дневен ред в ресорната комисия

Парламентарната комисия по образованието обсъди на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование, с които се забраняват мобилните телефони в училище и се въвежда избираем час по възпитание и ценности.  Промени в Закона за училищното образование обсъжда ресорната комисия в НС МОН предлага редица законови промени,..

публикувано на 29.07.25 в 20:31
Алваро Гарсия Ортис, главен прокурор на Испания

В Испания започва съдебен процес срещу главния прокурор на страната

Върховният съд на Испания потвърди започването на съдебен процес срещу главния прокурор на страната. Алваро Гарсия Ортис е обвинен за изтичане на конфиденциална информация по дело за данъчна измама. Според тримата магистрати от Апелативната камара на Върховния съд има достатъчно доказателства за повдигане на обвинение срещу ръководителя на..

публикувано на 29.07.25 в 20:26

Голям пожар в момчилградското село Седефче изгори три къщи

Седемчленно семейство и възрастна жена останаха без дом, след като пожар изпепели къщите им в момчилградското село Седефче този следобед. Пострадалото семейство е настанено в жилище в Крумовград, а жената е при свои близки, съобщи кметът на Седефче Мехмед Хаджиселим. Изгорели са още две необитаеми сгради и няколко помощни постройки. Не се е..

публикувано на 29.07.25 в 20:19