Общинските съветници Борис Бонев и Андрей Зографски от "Спаси София" представиха пред журналисти предложения за реформи в паркирането в столицата. От години това е сред най-острите проблеми в София – с хаос в кварталите, липса на места, неправилно паркиране и постоянен трафик в централните зони.
Централна част от реформата е ограничаването на служебния абонамент чрез намаляване на броя на местата за държавни и частни институции наполовина. Така ще се освободят хиляди паркоместа в центъра, които ще могат да се използват от гражданите, убедени са те.
Ще се запазят цените на годишните винетни стикери за живущите, какво в центъра, така и в жилищните квартали, които попадат в Зелена, Синя или евентуална Червена зона.
Шофьорите ще имат възможност да закупуват и дневна карта за паркиране в Червена или в Синя зона, която да е на по-висока цена. Ще се преустанови и заплащането с талони и ще се заплаща само по електронен път.
От "Спаси София" предлагат да се създадат специални места за разтоварване около търговски обекти, които ще могат да се използват и от гражданите в рамките на 15 минути.
Сред предложенията е и да се обособят и паркоместа около детски градини и училища, болнични заведения и други обществени сгради, на които ще може да се спира безплатно до 3 минути.
И още - да се създаде и нова Укенд зона – Жълта зона около местата за отдих и почивка край езерото в Панчарево и банята в Банкя. Там цената за паркиране за един час ще е 1 лв. без ограничаване на часовете, а за живущите ще е безплатно. За шофьорите на електромобили също ще се въведе задължение да заплащат за паркиране, но то ще е 50% от цената. Ще се увеличат и глобите за неправилно паркирани автомобили.
За целта от "Спаси София" са създали специален сайт, в който всичките предложения за реформа на паркирането са качени и предоставени на гражданите да се запознаят. На платформата всеки желаещ може да се включи като даде предложение за промяна, посредством специално създадени анкетни карти.
Репортаж на Виктория Тодорова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Казахстанските власти са конфискували рекордно количество от 13 тона и 183 килограма кокаин, предаде Франс прес. Това е най-големият случай на задържане на наркотици в историята на централноазиатската държава. Огромната страна е част от маршрут за трафик на опиати от Афганистан към Русия и Европа, но случаите на залавяне на кокаин са..
Тийнейджърки в Швеция се предлагат като наемни убийци на организирани престъпни групи, като така се стремят да докажат, че са по-безмилостни от момчетата, съобщават прокурори, цитирани от Франс прес. "Имах случай с 15-годишно момиче, което бе вербувано да застреля човек в главата," разказва прокурорката от Стокхолм Ида Арнел пред агенцията...
Пожарът, който избухна на границата между Пернишка и Софийска област е локализиран откъм Сливница. На място има булдозер, който прави просеки, за да се спре разпространението на огъня и откъм брезнишкото село Брусник. Огънят е изцяло в горска територия, като на места пожарът е върхов. Духа силен вятър, който често мени посоката си и..
Пожарът край кюстендилското село Ломница, който обхвана голяма площ с гори, храсти, овощни насаждения, вече е ограничен от три страни, а гасенето ще продължи до късно вечерта, каза БНР началникът на Регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" комисар Светлин Георгиев. Пожар край кюстендилското село Ломница обхвана..
България ще финансира дяловото си участие в съвместното оръжейно предприятие в Сопот с германската компания "Райнметал" с дългосрочен и нисколихвен кредит. Това съобщи вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев по време на парламентарния блиц контрол. Като се позова на експертни оценки, Дончев каза, че ще бъдат нужни..
Европейската комисия глоби с 2,95 милиарда евро технологичния гигант Google за системно изкривяване на конкуренцията в сектора на рекламните технологии. Според разследването, компанията е използвала доминиращата си позиция, за да фаворизира своите услуги, включително рекламния сървър DFP и борсата AdX, за сметка на конкуренцията,..
Със заповед на заместник областния управител на Плевен Павлин Филовски се удължава до 1 октомври частичното бедствено положение в региона заради водната криза. Обявеното на 1 септември бедствено положение беше в сила до 8 септември включително, но с днешната заповед на заместник областния управител Павлин Филовски се удължава до 1 октомври...
Лекар специализант по анестезиология с месечно възнаграждение в размер на 5 хиляди лева – за тази позиция, обявена от областната болница в Габрово, няма..
Има 6 цистерни по тон1 ние сме 3800 души в Брезник, свършва бързо – за час, хората се карат, има опашки. Така кризисната ситуация в града д-р..
Въпрос на чест е премиерът да поиска оставката на Атанас Зафиров, заяви пред БНР Ивайло Мирчев, депутат от ПП-ДБ. Борисов: Разликата между мен и..