Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли електроенергията за бита да е по-евтина?

| Интервю
Снимка: Радио Видин

Може ли електроенергията за бита да е по-евтина от тази на регулирания пазар и защо за пореден път либерализацията на тока за домакинствата беше отложена?
"Управляващите, както в парламента, така и в изпълнителната власт, харесаха много това решение, отлагане на либерализацията на пазара на електроенергия за крайните потребители, давайки някакво според тях много сполучливо решение. За съжаление, веднага се появиха коментари, които намериха слаби места в това решение, например - този ресурс или под прага, който е определен за закупуване на енергията от електроразпределителните дружества, ще се разпределя пак по един недотам прозрачен начин". Това каза пред БНР Петър Попчев, председател на Фондация Net Zero на Международната климатична мрежа и бивш посланик със специални поръчения по енергийната сигурност към МВнР:

"Този начин привидно е свързан с борсата, но като чуете обясненията, включително на уважаемия министър на енергетиката, който казва, че ние ще преминем към по-добри решения, когато борсовите цени се стабилизират, всеки, който следи борсовите движения и в нашия регион, ще види, че стабилизиране на цените няма, така че ние можем да чакаме стабилизиране и десет години. Без да се изкушавам да политизирам въпроса, поне в рамките на една година между 1 юли, на която и да е година, и 30 юни ще бъде една и съща цената за крайните потребители, което създава известно временно усещане за това, че семействата могат да планират бюджета си поне за една година, но това е временно решение и не е пазарно". 
Първата по рода си енергийна общност в България е иновация на габровци. Местните жители, с които се шегуваме, че режат опашките на котките, всъщност отдавна са проводници на идеята за енергийна ефективност. Със създаването на енергиен кооператив, тези дни беше сформиран и вторият,  се опитват да намалят зависимостта от централизираните източници - като произвеждат енергия от фотоволтаични инсталации - и да осигурят ползи за членовете. Как се развива проектът и какво показва опитът, натрупан през изминалата една година?

Първата по рода си енергийна общност в България беше сформирана миналата година в Габрово, а след изграждането на фотоволтаичната инсталация на покрива на депото за отпадъци, през април стартира производството на енергия. Първоначално с нея се захранваше депото, но от есента на миналата година системата е присъединена към мрежата и остатъка от произведената енергия се споделя и използва в реално време в други обекти, собственост на Общината, която е член на енергийната общност. 

Кооперативът се управлява от Тодор Попов от местната администрация. Той е част от екипа, разработил модела:

"Цялата енергия идва първо в общинската сграда. Ако е в повече, отколкото е необходимо, се разпределя към Спортния комплекс "Христо Ботев". Ако и там е повече, отива към спортна зала Орловец. В събота и неделя, защото регионалното депо почива, общинската сграда основно е на постоянните източници като сървъри и някакви дребни консуматори, а лятото ще стига може би и до общинско предприятие "Благоустрояване". 
Депото за отпадъци ползва произведената от слънчевите панели енергия повече от година. От Мария Радойчева научаваме конкретните данни за произведеното и потребеното:

"Инсталацията на Регионалното депо за отпадъци произведе 86 мегавата енергия, от които 70% използвахме ние на регионалното депо. Това е изключително голяма част от потреблението на всички съоръжения. Токът, произведен от инсталацията на регионалното депо, от соларните панели, е константна стойност и цената е 23 стотинки на киловат. Големият плюс тук за регионалното депо е, че ние можем да планираме този разход
Първата по рода си енергийна общност в България беше сформирана миналата година в Габрово
Цената на тока от соларната инсталация, съгласно условията, е 191 лева - без ДДС - за мегаватчас. Цената на свободния пазар е по-висока, но тъй като държавата компенсира до 180 лева, т.е. депото заплаща 10 лева по-висока цена на енергията, но спестява 50 – 60 лева, тъй като не дължи такси за пренос на енергията. В случай че компенсацията отпадне, ползата би била в пъти по-голяма, изтъква Тодор Попов.

На база опита от изминалата една година в Габрово преди дни беше сформирана втора енергийна общност. Нейни членове са 59 физически лица, също малки и средни местни предприятия. Всеки е инвестирал в това начинание от 500 до 5 хиляди лева – толкова е таванът, а коопериралите се в първата общност вече са получили обратно част от своите вложения.

Втората общност, която ще произвежда ток, се фокусира върху обществения транспорт. Моделът, по който ще функционира кооперативът, е подобрен на база опита по пилотния проект, посочва Попов. Със събраните средства, в размер на 197 300 лева, ще бъде монтирана инсталация с мощност 150 киловата върху сграда на общинското дружество "Пътнически транспорт". Предвижда се около половината от произведената енергия от слънцето да се ползва на място - за зареждане на електрическите автобуси, а останалата част – от членовете на кооператива. 

Цялото интервю с Петър Попчев можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Недит Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51
 Д-р Теодор Димитров

Д-р Теодор Димитров: На 6-то място сме по затлъстяване в Европа заради нездравословното хранене

Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването  между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%.  В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..

публикувано на 26.06.25 в 13:32

Какво да направят абитуриентите, прекъснали здравните си вноски?

Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..

публикувано на 25.06.25 в 11:01
Доц. Петя Трифонова

Доц. Петя Трифонова от Националния институт по геофизика разказва за магнитните бури

Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..

публикувано на 23.06.25 в 12:06

Весела Герчева: Експонатите в музеите трябва да "живеят"! Пари има

"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..

публикувано на 23.06.25 в 10:31