"Винаги на първо място ме интересуват пластичните проблеми. Темите могат да бъдат всякакви, но мен ме интересува пластиката – как мога да направя в мъжки, женски и среден род, единствено и множествено число как мъжът, жената, детето да имат една форма, когато са сами, и каква форма да добият, когато стават в тълпата, в множествено число. Чисто пластичен проблем съм си поставил", обясни пред БНР Койчев и добави, че е направил скулпторите в малко по-голям размер от естествения ръст, а материалът е стиропор.
Материалът няма много значение, защото произведението се случва в главата на зрителите, допълни доц. Лозанов в предаването "Хоризонт до обед".
"Въпросът е там как се изгражда, до какви мисли води, начинът, по който се преживява".
По думите му творбите на Павел Койчев имат собствена съдба:
"В един момент то вече не е толкова зависимо от автора, а тръгва нанякъде".
Каталогът "Пластики и прочити" е издаден от самия Павел Койчев, аз съм автор на текстовете, уточни доц. Лозанов.
"Аз съм мотивиран да пиша за всяко нещо, което той създава. Тези работи попадат в публичното пространство, в медиите и Павел ги събра в две книги, които сега са обединени в една. Това са неговите работи плюс моите текстове. В тази книга са събрани моите прочити на неговите работи".
За Павел Койчев смисълът да съществува изкуството е да води разговор със Създателя, обясни още доц. Лозанов и добави:
"А в съвременния свят и във връзка с трансхуманизма, Койчев има тревога, че този разговор със Създателя нещо не върви добре и че човекът е добил отново самочувствие, че той може да се изравни със собствения си Създател и може да започне да строи отново Вавилонска кула. Това са големи, рисковани въпроси. Сега като че ли сме отново на прага човекът да добие огромно технологично самочувствие и да си помисли, че той сам може, подобно на Господ, да решава съдбите на хората. Това е голяма опасност и в изкуството на Павел Койчев стои предупреждение".
Цялото интервю на Ирина Недева с доц. Георги Лозанов и Павел Койчев в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет. Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..
В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..