Не знам защо сега всички са изненадани, няма новина в това, което видяхме в дома за възрастни хора в село Ягода.
Това каза пред БНР разследващата журналистка от NOVA Вероника Димитрова, като посочи, че е отразявала други подобни случаи:
"За съжаление в някои от домовете насилието е норма. Това, че хората са упоявани с лекарства, също се е превърнало в норма. Това, че хората нямат контакт с близките си, че са изолирани и нямат разговори по телефона - също за мен не е новина. ... Сигурна съм, че на много места са подавани сигнали. Не знам институциите какво са правили и дали всичко се е разминавало само с констатации на лоша хигиена, недобри условия и съответно - предписания. Но това не решава проблема".
Според нея проверките досега са били формални, но сега за първи път се вижда наистина реакция и изказа надежда да не е "всяко чудо за три дни".
Тя разказа за общински домове за възрастни хора, в които се е случвало насилието, което беше разкрито в т.нар. стаи под наем в Ягода, но добави, че има и домове, в които наистина се грижат добре за настанените в тях хора.
По думите на Вероника Димитрова в някои хосписи има изградена схема, която работи като машина за пари:
"В хоспис "Юлияна" на Юлияна Тончева в столичния квартал "Бъкстон" работят с лекари, които констатират смърт по всяко време на денонощието. След което работят с конкретна погребална агенция. Всичко е навързано. Това си е един бизнес, който работи добре, защото някой позволява това".
Интервюто на Снежана Иванова с Вероника Димитрова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.
Цената на потребителската кошница на едро поскъпна с един лев, след като през последните две седмици се задържаше на стойност от 97 лева. По-високи са цените на свинското и пилешкото месо, на олиото и на брашното. По-евтино се продават млякото и млечните продукти. При зеленчуците най-сериозно е поскъпването на доматите и краставиците - до..
Надзорният съвет на Националният осигурителен институт утвърди повторно ревизираната план сметка на бюджета на Държавното обществено осигуряване за следващата година. Министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов отбеляза прогреса при увеличението на майчинските през втората година от 780 на 900 лева. Той увери, че пенсиите ще се..
11-те общински съветници в Сапарева баня гласуваха единодушно предложения по готвения нов закон за ВиК, които ще изпратят до НС и постоянните комисии в парламента. Така от общинската управа в курортния град се надяват да влязат промени, които ще позволят запазването на сегашното ВиК-Паничище. Сапарева баня е единствената от деветте общини в..
" За съжаление, не познаваме най-близката си историческа памет - нещо, което е изключителна трагедия . Говорим за тоталитарния режим, който е осакатил нас като общество и като държава". Това коментира пред БНР Иван Димитров, който е автор на 7 книги с проза, драматургия и поезия и е носител на няколко награди за произведенията си. Той е и човек с..
Премиерът на Валенсия Карлос Масон подаде оставка. Решението идва повече от година след наводненията в областта и десетки протести с искане за оттеглянето му. По-малко от седмица след панихидата в памет на 237-те жертви на природното бедствие във Валенсия Карлос Масон обяви оттеглянето си от поста. Денят на обявяването на оставката..
41-годишен работник в цех на ТЕЦ "Бобов дол" е пострадал при трудова злополука. Инцидентът е станал на 31 октомври, съобщават от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. Пострадалият е настанен е в дупнишка болница с множество травми и опасност за живота. Образувано е досъдебно производство по случая в РУ Бобов дол, уведомена е и..
Комунистическата партия гледаше с недоверие към интелигенцията и наричаше всички работници - лекарите бяха здравни работници, учените - научни работници, учителите се обединяваха в просветни работници и изобщо работническата класа беше тази, която даваше предимства и спокойствие. Все пак властта беше работническа. Как партията и нейните..
След т.нар. промени от 1989 г. България остана в ръцете на хората, които са я управлявали и преди това. Това мнение изказа пред БНР историкът и..
Данък "дивидент" ще се увеличи от 5% на 10% , за да се спре сивата икономика. Имаме такава нагласа в Съвета за съвместно управление (ССУ). Това каза..