Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Новини с добавена стойност" с г-н Балев: С тоягата към Рая - и добро, и зло насреща ни иде

"Човечеството повтаря, повтаря и все не може да научи най-важните уроци наизуст"

| Коментар
Снимка: Шарж: Алла и Чавдар Георгиеви

От известно време върви една такава дискусия в обществото по повод задължителното изучаване на руски език в отделни български училища. И както винаги дискусиантите държат едно непоносимо високо ниво на аргументацията. Както винаги, наблюдаваме битка на талибани с хунвейбини.

При толкова висока летва аз пак ще мина отдолу под интелектуалната бариера и малко ще профанизирам разговора. Аз лично нямам проблем с изучаването на руски език. Имам проблем деца да се обличат с военни униформи и да им се пълнят главите с прокиснала вата. И също тъй не съм съгласен с гледната точка на Мария Захарова, говорителката на руското Външно министерство, която си пъха красивия нос в нашите вътрешни работи, за да надуши някакъв вид "русофобия" в отказа от милитаристична пропаганда под мантията на културен обмен.

Бедата е там, че пясък и вата може да тъпче в главата на детето всеки учител, независимо дали преподава испански, математика, физическо, добродетели или йога. В крайна сметка всичко зависи най-много от последното звено по веригата до главата на ученика - лейката, която пряко му налива в саксията живителна благодат или чиста отрова. Най-често - и двете. Както е рекъл Заратустра - добро ли, зло ли насреща иде - нищо се не види от кьоравия. И пази боже сляпо да прогледа!

Аз уча руски език цял живот, ала също като Даниел Митов и Махатма Ганди не понасям насилието и възхвалата на войната. Има една такава тънкост - когато почнах да уча руски език, за Втората световна война официалният руски наратив беше: НИКОГА ВЕЧЕ. Тоест - да не позволим да се повтори лудостта на войната. А сега официалният лозунг е: МОЖЕМ ДА ПОВТОРИМ. Сиреч - да повторим Победата и да станем велики отново. Ето тези уроци са чиста отрова - за цялото прогресивно човечество!

Ужким повторението е майка на знанието, ала човечеството повтаря, повтаря и все не може да научи най-важните уроци наизуст. Първата световна война никой не искал да воюва. Преди 100 и нещо години хората установили, че войните вече не носят печалба като едно време. Просто сметката не излиза, не само с човешката, но и с икономическата цена. И въпреки това се намерили способни подпалвачи и за Първата, и за Втората глобална война.

А впрочем с въвеждането на еврото е същата работа - насреща иде и добро, и зло, и всичко си има цена. Привържениците на еврото ще видят само доброто, а противниците ще видят само злото. Такива са им гледните точки.

Аз понеже разполагам с повечко гледни точки, мога да ги вадя от задния джоб една след друга.

И така. Със или без евро - инфлация и несигурност ще има.

1. На Земята има 7-8 милиарда човека или както е казал поетът - милиарди някакви картофи. А те искат място под Слънцето и лейка да ги полива. За добро и зло Европа е Райската градина за световния картофелиат.

2. По време на ковида всички печатаха пари и ги раздаваха сватбарски, тук-там някой работеше - и тая болнична сметка още я плащаме.

3. Войната е скъпо неудоволствие. Независимо за кого викате в мача. Добре е да се научим, че това не е мач, но както казахме преди малко, тая гледна точка е непосилен за усвояване урок.

И четвърта точка от сметката вече я пишем на самото евро. Има си чисто хамалски причини за тежестта на разходите - отпечатването на нови пари и унищожаването на старите, всичко туй също струва пари.

Има и още, но да не се обременяваме с толкова много знания и печал.

Накрая искам да се върнем на разговора за руския език. Още преди Първата световна и последвалата Гражданска война в Русия, другарят Ленин пише една статия по повод актуалните тогава спорове - трябва ли в Руската империя всички задължително да учат руски език? Познайте на какви позиции е Ленин.

В статията си Ленин пише на чист руски - много е хубав нашият велик език, ама ние "не искаме да подкарваме хората с тояги към Рая". Това е пряк цитат, сиреч Ленин бил против задължителното изучаване на руски език от всички в голямата необятна страна.

Колкото за тоягата и карането на човешки добитък към Рая - Ленин после сам се опровергал исторически. И той, завалията, носил и добро, и зло, и голяма пастирска тояга.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС премахна възможността за физическо връчване на арбитражно решение

Парламентът прокара на второ четене законодателни изменения, пряко свързани с борбата срещу имотната мафия и злоупотребата с фиктивни арбитражни решения. Депутатите премахнаха възможността за физическо връчване на арбитражно решение и предвидиха създаване на регистър на арбитражите в България към министерството на правосъдието.  Промените в..

публикувано на 24.07.25 в 19:12

Окончателно: В съдебно заседание може да се участва и чрез видеоконференция

Депутатите въведоха окончателно възможността да може да се участва в съдебно заседание чрез видеоконференция. С приети на второ четене промени в Административнопроцесуалния кодекс се разширява дигитализацията на административното производство. Правосъдният министър Георги Георгиев подчерта, че важна стъпка в усилията за ускоряване на бавното..

публикувано на 24.07.25 в 19:00

Фон дер Лайен: ЕС ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако няма реципрочност в търговията

Европейският съюз ще трябва да ограничи вноса на китайски стоки, ако Пекин не предприеме реални стъпки към повече реципрочност в търговията. Това заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на срещата си днес в Пекин с президента на Китай Си Цзинпин. Търговският дефицит на Евросъюза с Китай през миналата година достигна..

публикувано на 24.07.25 в 18:06

Студентите искат гарантиран 20% таван на ръста на таксите за приетите платено обучение

Студентите, които тази сутрин излязоха на протест пред парламента срещу високите такси за платено обучение определиха като "компромисен вариант" окончателното решение на парламента за тяхното намаление с 40%.  На първия си протест пред Ректората на Софийския университет на 9 юли те настояха за по-голямо намаление - в размер на 50%...

публикувано на 24.07.25 в 18:03

След осем последователни понижения ЕЦБ остави без промяна водещите си лихви

След осем последователни понижения Европейската централна банка остави без промяна водещите си лихви. Решението на Франкфурт бе очаквано от пазарите на фона на продължаващата несигурност в търговските отношения между Европейския съюз и Съединените щати. На редовната си пресконференция управителят на ЕЦБ Кристин Лагард подчерта, че..

публикувано на 24.07.25 в 17:39

ЕС и САЩ са близо до търговска сделка, обявиха от Брюксел

Европейският съюз и Съединените щати са на една ръка разстояние до търговска сделка, обяви днес Еврокомисията. В същото време обаче 27-те страни членки одобриха контрамерки в случай, че не се стигне до споразумение до 1 август. Ако в такъв случай администрацията на Доналд Тръмп наложи 30-процентни мита на внасяните в Съединените щати..

публикувано на 24.07.25 в 17:23
Марио Спасов и кметът на

Героизмът няма почивен ден

Героизмът няма почивен ден дори когато си в отпуск. На 19-и юли младият пожарникар Марио Спасов, приятелката му и 5-месечното им бебе се връщат от почивка на морето, когато забелязват пожар край магистрала "Тракия". Докато чака своите колеги огнеборци да пристигнат, той започва да гаси пламъците сам със стелка от автомобила му.  Марио..

публикувано на 24.07.25 в 17:12