Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Нели Колева: НВО е истинска битка и залогът винаги остава в децата

| Интервю
Снимка: Мария Филева

Резултатите от НВО не са по-важни от децата, се казва в анализ на д-р Нели Колева от екипа на "Заедно в час" - неправителствената организация, чиято мисия е да осигури равен достъп до качествено образование на всяко дете в България и да намали образователните неравенства в страната.

"По своята идея НВО трябва да мери нивото, в което учителите и образователната система се справят със задачата си да образоват децата, т.е. по своя замисъл и същност то трябва да постави оценка на образователната система и да каже с кое колко се справя и по какво да се работи. От тази гледна точка това би бил един полезен инструмент, който може да се прави без да се натоварват учениците и без по някакъв начин това да ги стресира", обясни д-р Колева пред БНР, като уточни обаче, че това, което се случва на практика, е точно обратното:

"Особено в 7. клас използваме тези резултати, за да сегрегираме децата по умения. Това всъщност не са резултатите на училищата, а са резултатите на степента, в която семейството е в състояние да компенсира дефицитите на образователната система. На практика това са резултатите и на частните уроци, и на частните школи, и на заниманията вкъщи. От тази гледна точка ние стресираме децата и прехвърляме върху тях отговорността".
Това е истинска битка и залогът за тази битка винаги остава в децата, категорична бе Нели Колева в интервю за предаването "Преди всички".

"Досега не съм чула едно училище, един педагог, един училищен директор или някой в министерството - някой да е понесъл каквато и да било отговорност за повсеместния провал на учениците, въпреки всичките тези компенсаторни механизми. Тази практика - ние да правим децата отговорни за това, което е работа на родителите, е в дъното на целия стрес, който се генерира". 

Според нея това е "стрес, който по никакъв начин не се използва". Тя отбеляза, че на НВО в 4-ти и 10-и клас има и много деца, които изобщо не се явяват.
Освен това, ние продължаваме да изпитваме децата на това, което те са зазубрили, посочи като друг проблем Колева. 

"Когато имаш желание да разбереш къде е образователната система, не е нужно да стресираш всички деца. Прекрасно можем да се справим, правейки това на извадков принцип", изказа мнението си тя.

Според нея обаче какъвто и да е форматът на изпита, ако не използваме резултатите за смислени политики и за подобрение, то ще продължава от година на година да бъде безсмисленото излагане на стрес

Според нея е крайно погрешно изпитът след 7-и клас да се използва за прием в гимназиите:

"Не може с един тест да мериш хем обективно как се справя образователната система, хем да го използваш като вход. Нито едното, нито другото е в полза на ученика".
По думите ѝ не може един изпит да предопределя бъдещето ти.

Колева бе категорична също, че е изключително "демотивиращо и вулгарно" да се правят класации на най-добрите учители и училища според резултатите от външното оценяване. 

Според нея не трябва да се бърза с реформата в средното образование и "да бъдем притиснати от политически наложени срокове". За нея се налага да се преосмисли ролята на образованието в XXI век. Трябва да се търси широк обществен консенсус и експертност, отбеляза тя. Освен това, не трябва да се правят реформи на парче:

"Трябва да се преосмисли изцяло ролята на училището, ролята на учителите и да се върви цялостни реформи". 
Според позиция на Асоциация "Родители", в сегашния си формат НВО не е в интерес на децата и се нуждае от сериозно преразглеждане. Вместо инструмент за развитие, то се превръща в източник на стрес, неравенство и формализъм. В същото време ежегодното му провеждане изисква огромен финансов и организационен ресурс, без да са налице ясни и видими положителни резултати. 

От асоциацията настояват за ясен отговор на въпроса какво всъщност искаме да измерваме с НВО, за спешно преразглеждане на ролята, функцията и формата на сегашния модел на НВО, както и за задълбочен анализ на резултатите от НВО във всички етапи с цел да се използват реално за подобрение на учебното съдържание и методиката, а не само за статистика. 

Цялото интервю на Валерия Николова с д-р Нели Колева в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
мобилни телефони

Забраняват на мобилните телефони в училище

Правителството одобри промени в закона за училищното образование, които предвиждат забрана на мобилни телефони в училищата.  Промените предвиждат и ускорена езикова подкрепа по български език за децата, които не го владеят, включително за тези, които се връщат от чужбина.  Предстои законопроектът да бъде внесен за разглеждане в Народното..

публикувано на 09.07.25 в 16:16

Гърция затваря пътя на нелегалните мигранти от Либия, за да спре натиска към Крит

На извънредно заседание на парламента във връзка с бежанската криза към остров Крит гръцкият премиер Кириакос Мицотакис съобщи за нови строги мерки: "Всички пристигащи нелегални мигранти в страната ще бъдат арестувани и ще остават в лагери от затворен тип". "Временно се прекратява за три месеца разглеждане на молбите за бежански статут..

публикувано на 09.07.25 в 16:14
Проф. д-р Георги Вълчев

Проф. Георги Вълчев: Студентите ще се запишат и после ще плащат такси след законовите промени

На 10 юли е първият прием в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и приетите студенти само ще се запишат, но няма да плащат такси. Таксите ще се плащат по-късно, след като се направят законовите промени и те бъдат по-ниски, съобщи в сподели в интервю пред БНР ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев. "Формула, по..

публикувано на 09.07.25 в 15:33
Надежда Йорданова

ПП-иска изслушване на Сарафов в Правна комисия за скандали като "Осемте джуджета" и "Нотариуса"

ПП-ДБ ще внесе искане за изслушване на и.д. главен прокурор Борислав Сарафов в Правна комисия за работата на държавното обвинение във връзка с разследването на големите корупционни скандали като "Осемте джуджета" и Нотариуса. Това обяви съпредседателят на парламентарната група Надежда Йорданова: "По този начин пленумът на Висшия съдебен съвет на..

публикувано на 09.07.25 в 15:32
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: Няма да има драстично увеличаване на таксите за платено обучение

Няма да има предпоставки за драстично увеличаване на таксите за студентите платено обучение след приемане на промените в Закона за висшето образование.  Това коментира в кулоарите на парламента министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.  От думите му обаче стана ясно, че поправките в закона не гарантират, че няма да има повишаване..

публикувано на 09.07.25 в 15:08

11 пожара за ден в Кюстендилско

11 пожара гасиха за последното денонощие пожарната и горските стопанства в Кюстендилско, казаха от Областната дирекция на полицията. Тази сутрин се е запалила отново гора в с. Ваксево, коментираха от Общината в Невестино. Пожарът в село Четирци, община Невестино, е възникнал в сухи треви в близост до гробищния парк, обхванал е площ от 45..

публикувано на 09.07.25 в 14:36
Георги Лозанов

Проф. Георги Лозанов: В Украйна дават живи жертви на хибридната война, а в България – ментални

Млади хора у нас са проруски привърженици и сериозно хейтят либералната демокрация и европейския път на България, защото не познават историята , посочи културологът проф. Георги Лозанов, който отдава това на пропуски и в родното образование. "Образованието беше целенасочено чистено въобще от тази тематика. Отделни хора по нещо разказваха за..

публикувано на 09.07.25 в 14:28