Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как функционира Защитеното жилище за хора с психични разстройства в Дулово?

| Репортаж
6
Работещи и живеещи в Защитеното жилище за хора с психични разстройства в Дулово
Снимка: Незабравка Кирова

Какво означава да посветиш 15 години от живота си на хора с психични разстройства – не в изолация, а в доверие, съвместен труд и човешка грижа? Влизаме зад вратата на едно място, където се изпращат "колети от името на близките“, където беседките и цветята са изградени с участието на обитателите, и където една "благородна лъжа“ може да донесе най-чистата усмивка. Това не е просто социална услуга – това е общност. Общността в Защитеното жилище за хора с психични разстройства в Дулово

Към момента в община Дулово функционират два центъра за настаняване от семеен тип и едно Защитено жилище за хора с психични разстройства, разположено в сградата на болницата. Освен тях действат и Център за обществена подкрепа, както и Център за социална рехабилитация и интеграция. В село Правда работи и Дом за пълнолетни лица с психични разстройства, където са настанени 34 души, а в Дулово – 38, съобщи кметът инж. Невхис Мустафа:

"Дейността на този тип домове е благодарение не само и единствено на кмета, а и на директорите, на ръководството на тези домове. Те така или иначе вършат тази работа. При тях има публичност. Страшно много дарения има, което означава, че това е заразно. Хора идват, виждат и знаят какво се случва с техните дарения, което наистина е един добър вид на управление на такава дейност. Този вид услуги, поне в община Дулово, са разпознаваеми".


В село Правда предстои реализация на нов проект – изграждане на два центъра за настаняване от семеен тип за хора с психични разстройства и един дневен център с почасови социални услуги. Проектът е на стойност близо 3,9 милиона лева, със строително разрешение и предстоящ избор на изпълнител. Действия, които говорят за отговорност, развитие и човешко отношение, а последното го има достатъчно в Защитеното жилище за хора с психични разстройства в Дулово, където вече 15 години директор е Стоянка Димитрова. Тя признава – началото е било трудно, но днес се чувства удовлетворена от постигнатото:

"Ние продавахме сувенири, продавахме мартеници, продавахме всичко, защото имахме едни задължения за плащане в началото и така започнахме и продължаваме да правим. Нещо все ни човърка, че трябва да правим, нещо да вършим, да усъвършенстваме. Обитателите на дома работят заедно с нас. Момчетата знаят къде са складовете, дават им се ключовете, те отиват, взимат каквото е необходимо. Можем да им имаме доверие".


Павел е председател на Домсъвета. Завършил е Софийския университет със специалност "Математика". Обича да чете философия, теоретична физика и социология. Денят в Защитеното жилище започва с физзарядка:

"С много модерни упражнения, защото аз по принцип се интересувам от спорт и още, като дойдох тук през ноември 2009 година, след това през януари започнах и разходки, и спортуване. През 2014 година ходихме до Румъния, до град Бъняса".


Сред момчетата – както с обич ги наричат – има музиканти и художници, други разказват вицове, трети са сръчни в ремонти и строителство. Имат си и куриер – отива навсякъде: до Пощата, Общината, Данъчното, Банката – и винаги се връща навреме.


И както казва директорката Стоянка Димитрова – "Те не искат звезди от небето“ – искат усмивка, внимание и възможност да бъдат полезни. Могат да работят, могат да живеят извън институциите – стига системата да им даде този шанс, а докато чакат… продължават – с достойнство и с благодарност към всяка протегната ръка.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Незабравка Кирова.

По публикацията работи: Недит Георгиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50