Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Симов: Пазарът у нас е балансиран и спокоен

на борсите Петролът върви нагоре и да се очакват търговците осезаемо да повишат цените

| Интервю
Васил Симов
Снимка: БГНЕС

Пазарът у нас е доста балансират – някои стоки поевтиняват, други поскъпват, но пазарът е може би едно от най-спокойните места в сравнение с всичко останало, каза анализаторът и ръководител на Софийската стокова борса Васил Симов в интервю пред БНР.

В предаването "Нещо повече" той коментира влизането на еврото, повишението на цените на горивата и причините, както и некоректни търговски практики, които анализаторите наблюдават в последните години.

"Очите на страха са големи, а ние живеем в бурни времена - смяната на лева с евро е неочаквано за мнозинството българи. И войните в Украйна и Близкия Изток, политическата нестабилност и боричкания, непрекъснатите митинги в София, доста влияят на настроението на българина. И той очаква да дойде нещо лошо", коментира Симов влизането ни в еврозоната.

Според него датата през юли за еврото няма нищо общо с движението цените, "защото има доста стоки, с наближаване на еврозоната, поевтиняват – зърното, захарта:

"Ако реколтата на слънчогледа е добра през септември се очаква понижение на цената и на олиото. Информацията на Държавната комисия за стоковите борси и тържища (ДКСБТ) е с достоверна. Ако гледаме само черешите, няма да поевтинеят, реколтата е унищожена в България. Така че има стоки, които поскъпват, но да не забравяме инфлацията, дали е 3% или по-малко няма значение. КЕВР каза, че повишава тока и парното и доходите също се вдигат."

Васил Симов съветва да гледаме реално картината, а не да се правят изказвания за спекула – незаконна търговия. А това, че някои търговци вдигат цените е нормална търговска практика навсякъде.

Според него вдигането на цените е тактика за продавачите, но "да не забравяме, че срещу тях има купувачи и не са много платежоспособни".

"По-скоро трябва да се следи пазара и всеки може да види цената на краставицата и доматите, да направи сметка дали да купи в кварталния магазин или да потърси на друго място. Всеки търговец се опитва да продаде скъпо и да спечели, но срещу тях има купувачи. И когато няма търсене на стоката, се сваля цената", обясни шефът на Софийската стокова борса, на която се търгува със суровини – зърно, петрол, метали и др.

Той предупреди, че сега на борсите петролът върви нагоре и да се очакват търговците осезаемо да повишат цените – "това са нормални трикове".

"И тъй като се влияят един от друг и вдигат, хората оставаме с впечатлението, че цените на горивата по-рано тръгват нагоре. Но това няма нищо общо с еврото, това са търговски практики, които наблюдаваме от години. Те не са подсъдни, по-скоро е некоректно от търговци с определени неспособности", коментира Симов и допълни, че цената на горивата е база за вдигане на цените на други стоки.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Все още няма яснота защо е отстранен зам.-кметът на Кюстендил Кристиян Иванчов

Все още не казват и не ясно защо е отстранен зам.-кметът на Кюстендил Кристиян Иванчов, който доскоро беше и председател на общинската организация на ПП, бил е кандидат на партията за кмет на града, както и зам.-областен управител на Кюстендил. Неофициално се коментира, че той е отказал да подпише заповедта за освобождаване. Засега няма официално..

публикувано на 01.07.25 в 22:05

Най-малко 162 души са натровени след фестивал в испанския град Ла Коруня

Най-малко 162 души са били натровени, а 22 са били хоспитализирани, заради евентуална епидемия от салмонела след фестивал в Ла Коруня. Предполага се, че заразата е тръгнала от хранителен щанд, на който се продавали тортили. За да се установи източникът на масовото хранително отравяне, Главната дирекция по обществено здраве на регионалното..

публикувано на 01.07.25 в 21:27
Знамето на Палестина се вее по време на изпълнението на хип-хоп триото Kneecap на фестивала в Гластънбъри, Съмърсет, Англия, 28 юни 2025 г.

В Обединеното кралство главният равин остро критикува Би Би Си за "излъчената гнусна омраза към евреите"

В Обединеното кралство главният равин остро критикува Би Би Си за "излъчената гнусна омраза към евреите" на фестивала в Гластънбъри, когато рап дуото "Боб Вилан" скандира "Смърт на Израелските отбранителни сили". В същото време самите изпълнители направиха извявление, че не е нужно да се занимават с тях и да отвличат вниманието от проблемите, а..

публикувано на 01.07.25 в 20:54

В Бобов дол ще изграждат гига фабрика за батерии за съхранение на енергията

Постъпило е инвестиционно намерение в Общината в Бобов дол за изграждане на гига фабрика за батерии за съхранение на енергията. Предложението предстои да бъде обсъдено на работна среща с инвеститора преди вземане на решение от страна на съветниците, каза кметът на миньорския град Елза Величкова. Батерийните системи за съхранение на енергията..

публикувано на 01.07.25 в 20:46

Сенатът на САЩ одобри "мегазакона" на Тръмп за разходите и данъците

Сенатът на САЩ прие днес бюджетния "мегазаконопроект" на президента Доналд Тръмп след дни на преговори и продължителна сесия за нанасяне на промени, предадоха световните агенции.  Той бе приет с 51 на 50 гласа в окончателното гласуване , като решаващият глас бе на вицепрезидента Джей Ди Ванс.  Документът включва огромен пакет от мерки, който..

публикувано на 01.07.25 в 20:27
Президентите на Русия Владимир Путин (вляво) и на Франция Еманюел Макрон в Кремъл - 7 февруари 2022

Путин е разговарял по телефона с Макрон за пръв път от повече от три години

Президентът на Русия Владимир Путин е разговарял по телефона с френския си колега Еманюел Макрон, съобщиха от пресслужбата на Кремъл. Това е първият телефонен разговор между двамата от повече от три години, отбелязват руски медии. Владимир Путин е заявил, че конфликтът в Украйна е пряк резултат от политиката на западните държави. Според Путин..

публикувано на 01.07.25 в 20:14

Напрежение между Азербайджан и Русия заради задържани журналисти

Властите в Азербайджан арестуваха двама журналисти от местното подразделение на руска държавна информационна агенция, което нагнетява напрежението с Москва след арестите в Русия на етнически азербайджанци, заподозрени в сериозни престъпления. Министерството на вътрешните работи на Азербайджан е започнало разследване срещу местния клон на..

публикувано на 01.07.25 в 19:50