Общият стокооборот между България и Китай е близо 4 милиарда щатски долара. България изнася предимно суровини, а внася от Китай всякакви стоки и високотехнологични изделия, машини и апаратура. Една от икономически най-развитите китайски провинции е югозападната Юннан.
За търговията, селското стопанство, културата и туризма в Юннан разказва Здравка Маслянкова, кореспондент на БНР във велико Търново, която посети региона по линия на журналистически обучителен семинар по инициативата "Един пояс, един път", организиран от Института за проучване и изследване на Китайското радио и телевизия.
Югозападната провинция Юннан или както буквално се превежда "южно от облаците", е една от най-развитите в Китай в търговията, селското стопанство и туризма. В главния град на провинцията – Кунмин, с население от над осем милиона и двеста хиляди, е най-голямата борса за свежи цветя в Азия, която от 10 години е втората по големина в света след тази в Нидерландия.
На ден през борсата в Кунмин минават между 6 и 7 милиона стръка цветя. През миналата година са били обработени над два милиарда и триста милиона цветя. Цветята през тази борса се изнасят за повече от 40 държави и района, включително Южна Корея, Япония, Сингапур, Русия и други.
Държавната компанията, която управлява борсата за цветя в Кунмин, генетично разработва и свои сортове:
"Имаме иновации на нови сортове цветя, полагаме сериозни усилия за тяхното популяризиране. Компанията разполага с над три хиляди сорта нови цветя. Трите най-подходящи места за отглеждане на цветя са провинция Юннан, Кения и Еквадор. Нашата провинция има уникални географски и природни условия, които са подходящи за развитие на цветарството, като малки годишни температурни разлики, големи дневни температурни колебания, достатъчно слънце и разнообразен климат. Благодарение на тези условия, цветята могат да се отглеждат през цялата година, което води до по-ниски разходи за производство и по-високо качество. В компанията съхраняваме целия генетичен материал за нашите цветя, които са разпределени в 40 основни категории и 3000 подкатегории."
Процесът на работа в борсата за цветя в Кунмин е много интензивен – цветята се получават сутринта, стотици служители участват в провеждането на търговете в обедните часове и след това поръчките с цветята се изпращат на купувачите още същия ден. По този начин няма нужда цветята да се съхраняват дълго време на склад.
Доставките са много бързи, например до Пекин и до Шанхай, които са на по две хиляди километра от Кунмин, цветята се доставят за около 24 часа. А по време на транспорта се поддържа ниска температура с помощта на лед, за да се запази свежестта им. Всяка година се провежда модно ревю за популяризиране на борсата. На него манекените са облечени в цветя.
Китай е известен с екзотичните си плодове. Един от тях е златният и е характерен за района на Кунмин. Прилича за малък домат с вкус все едно едновременно хапвате ябълка и праскова. Местните го наричат и "плод на щастието". Разсадът се отглежда в модерни и високотехнологични оранжерии, а след това на открито в полето, като ръчният труд е сведен до минимум.
"Във високопланинските райони в Китай, какъвто е около Кунмин – на близо 2000 метра надморска височина, говорим за ера на отглеждане на плодове. Фермата, в която се намираме, отглежда плодът на щастието върху площи от приблизително 160 000 хектара с продукция от 300 хиляди тона годишно. Обемът на производството на първичната индустрия достигна един милиард и шестстотин милиона юана, а общият обем на производството достигна три милиарда и петстотин милиона юана. Така тази производствена база в провинция Юннан е най-голямата търговска база за засаждане на храни и център за продажби на билки, както и за развъждане на висококачествени разсади в Китай и дори по света", разказват от фермата.
Не може да посетите Китай и да не се отдадете на удоволствието да опитате оризови нудели, патица по пекински, различни пържени насекоми от уличните заведения за бързо хранене.
Препоръчвам ви тестово меню в някой от хотелите с четири или пет звезди с традиционни китайски ястия, които нямат нищо общо с китайската кухня, която познаваме от китайските ресторанти в България. Цените са достъпни, а приготвянето на храната е като спектакъл с участието на туристите. За провинция Юннан най-характерното ястие е супа с оризови нудели:
"Добре дошли в Кунмин. Това е символът на Юннан и се нарича оризова юфка, тези нудели са специалитетът на Китай. И когато хапвате тази традиционна китайска супа, можете да сложите всички съставки в нея. Внимавайте, защото супата е много гореща. Приготвя на място във вряла вода в голяма купа. Във водата една по една се поставят съставките от малките купички – скарида, пилешко месо, свинско месо, перца от зелен лук, сурови пъдпъдъчи яйца, тофу, ядливи цветя, характерни китайски дървесни гъби. Последно се поставят оризовите недули. Разбърквате всичко с дървената лъжица в голямата купа за пет минути. С пръчици хапвапе съставките, а сосът се пие от малка купичка. Супата е готова, не е много люта и можете да ѝ се насладите."
В провинция Юннан е забележителният музей на китайската народна медицина. Тя е един от най-старите лечебни методи в света и продължава да се използва и до днес. Преди хиляди години китайците са използвали остри камъни или заострени парчета кост като инструменти за лечение.
"Това са били първите версии на иглите, които познаваме днес. С времето хората са открили, че когато убодат или притиснат определени точки на тялото, могат да облекчат болката и да помогнат за възстановяване. Така се ражда акупунктурата. Традиционната китайска медицина се е развивала през вековете и днес продължава да помага на много хора по света. Тя се фокусира не само върху болестта, но и върху поддържането на хармония и баланс в тялото – Ин и Ян. Можете да видите древните рецепти, които са правени върху бамбук, защото хартията все още не е била изобретена."
В музея на традиционната китайска медицина са представени хиляди лечебни треви. Сред тях е специална билка, за която казват, че китайците са дъвкали в годините на пандемията от СOVID-19 и им е помогнала.
Интересен експонат е макетът със сексуални техники. Сексът е един от начините за постигане на хармония и баланс на тялото и духа, разказват в музея, докато туристите надничат през миниатюрните прозорчета, за да снимат мъжките и женските фигурки в позите, които практикуваме и днес.
В провинция Юннан задължително трябва да посетите ентоселото, където върху няколко хиляди декара са представени традициите, културата и занаятите на етническите общности, които населяват региона.
"Този парк е отворен през 1992 година. Регионалното правителство е представило културата и бита на 25-е етнически групи, които населяват провинцията ни – техните занаяти, обичаи, танци, песни и обреди. Годишно, може би, около 5 милиона туристи от целия свет посещават това есноселище. Имаме и театър, в който артисти представят с песни и танци спектакъла "Облаците казват". Спектакълът е 25 минути и показва местните обичаи, храната, различната религия на местните хора – будизъм, християнство, ислям в различните селища", гордеят се местните.
"Тук представяме племето Тай и тяхната пагода. Тай живеят и се хранят от езерото и затова, когато влизате в тази зона, ви посрещат с поръсване с вода по рамото. Тай имат фестивал на водата. Тай наистина много обичат водата."
Водни лилии, различни лотоси и шарени риби завладяват взора навсякъде по малките и по-големи езера в Китай. Един от китайските феномени е каменната гора на около 120 километра от Кунмин и същото е свързана с водата.
"Преди двеста и седемдесет милиона години на това място е имало огромно море, а на дъното се натрупали дебели слоеве варовик. В резултат на тектоничен движения камъните излезли на повърхността. Година след година водата и вятърът придавали все по-причудливи форми на камъните. Каменната гора Шилин е била известна като "Първото чудо на света" още по времето на династията Мин от XIV-и век. Каменната гора е върху площ от над 200 квадратни километра, но паркът за туристите е 12 квадратни километра и е разделен на три части. Каменната гора е в списъка на ЮНЕСКО. Легендата разказва, че Каменната гора е била митично бойно поле, където са се биели богове и великани. Интересна е историята на красивата Ашима , която се е вкаменила от любов. Историята за Ашима е пресъздадена в първия цветен филм, сниман в Китай."
Така изглежда за пет дена Кунмин и провинция Юннан в югозападен Китай до границата с Лаос, Мианмар и Виетнам и срещаш гостоприемството на китайците. Останало е хиляди пъти повече за разглеждане и усещане.
Подробности за живописния репортаж от Кунмин, Китай чуйте в звуковия файл.
С физическа охрана в България се пазят 198 обекта на съдебната власт, а само с технически средства - 48, каза в Пампорово главният директор на Главна дирекция "Охрана" главен комисар Георги Жеков. Днес в курорта се проведе 20-ят национален събор на служителите от дирекцията и бе отбелязана 22-годишнината от създаването й. Главен Комисар..
Израел ще изпрати делегация в Катар за преговори за споразумение за освобождаване на заложници и спиране на огъня в ивицата Газа, предаде Ройтерс, като се позова на израелския 12-ти канал. По-рано днес Израел обяви, че подготвя отговора си, след като палестинското движение "Хамас“ изрази готовност да преговаря за прекратяване на огъня в Газа,..
Пожарна аларма в самолет на Ryanair е причинила леки наранявания на 18 души. Шестима от тях са били откарани в два медицински центъра. Инцидентът се е случил малко след полунощ, докато самолетът е бил на земята на летището в Палма де Майорка. Машината е трябвало да излети за Манчестър, Великобритания. Въпреки първоначалните съобщения за..
Под контрол е горският пожар, който застраши кърджалийското село Звезделина. На терен са 6 пожарни автомобила с 21 огнеборци. Участват служители на Горското стопанство и доброволци. Огънят избухна в труднодостъпна местност, а горещото време и вятърът през целия ден разпалваха пламъците на различни места. Според информацията до..
С шествие в центъра на София приключи протестът в защита на българския лев. По целия маршрут имаше засилено полицейско присъствие. В началото на протеста участниците блокираха движението по столичния бул. "Цар Освободител". Протестиращите настояха за запазване на лева, провеждане на референдум за еврото и за оставка на правителството...
В Гърция арестуваха всички служители на митнически контрол на граничен пункт с Албания. Обвинени са в корупция и изнудване. Отделът за борба с организираната престъпност разследва случая. Всички служители на митницата "Мавромати" с Албания са арестувани. Специализираната полиция е следила няколко месеца с камери и звукови записи..
Протестиращи срещу еврото нападнаха екипа на Българската национална телевизия по време на отразяването на шествието, което започна от триъгълника на властта. Полицията помогна на репортера Карина Караньотова и на оператора Миглена Гайдарова, които бяха обградени от протестиращите по време на вечерната емисия новини. За поредна вечер в..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..